Portakalda Hangi Vitaminler Bulunur, Faydaları ve Saklanması

Portakal kış meyvesi olarak C vitamini deposudur. Soğuk algınlığı, grip ve solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıklar konusunda insanlara fayda sunmaktadır.

Besin Değerleri

Tatlı, sulu portakallar, lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalık ya da bir yemeğe ilave ek besin kaynaklarıdır. Bütün bir portakal sadece 85 kalori içerir. Yağ, kolesterol veya sodyum içermez. Tabii ki portakallar C vitamini açısından oldukça zengindir. Portakal bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve cildi iyileştirir. Ayrıca kalp sağlığı, kolesterol düzeyleri ve diğer konularda yardımcı olur. Bu meyve ayrıca solunum yolu hastalıkları, bazı kanserler, romatoid artrit, ülser ve böbrek taşı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Portakal suyu da besinlerle doldurulur ancak bütün bir portakalın lifini içermez. Portakal özü, kabuğu ve eti arasındaki beyaz madde, lifte yüksektir. Ayriyeten portakal suyu içerken portakal suyunu tüketirken daha fazla kalori tüketmek hastalık kontrol merkezlerini uyarır.

Beslenme gerçekleri

Servis boyutu:  1 orta portakal  (5.5 oz / 154 g)

Kalori 80    Kalori Kalori 0

* Günlük Değerler (% DV)  , 2.000 kalorili diyete dayanmaktadır.

Hizmet Başına Amt

% DV *

Hizmet Başına Amt

% DV *

Toplam Yağ 0g

0%

Toplam Karbonhidrat19g

% 6

Kolesterol 0 mg

0%

  Diyet Lif 3g

% 12

Sodyum0mg

0%

   Şekerler 14g

 

Potasyum250 mg

% 7

Protein 1g

 

A vitamini

% 2

Kalsiyum

% 6

C vitamini

% 130

Demir

0%

Faydaları

Bağışıklık Sistemi

Turunçgillerin çoğu, C vitamininin iyi bir miktarına sahiptir ve portakallar, keskin kardeşleri ile karşılaştırıldığında bile yüksek seviyelere sahiptir. Vitamin C, serbest radikalleri temizleyerek ve nötralize ederek hücreleri korur. Serbest radikaller, kanser ve kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlıklara yol açabilir. Portakallar sadece kronik rahatsızlık riskini azaltmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda günlük virüslerle ve ortak soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlarla uğraşırken kişinin bağışıklığını da arttırabilir.

Cilt

C vitamini ayrıca güneşin ve kirliliğin sebep olduğu deri hasarına karşı savaşarak cildin güzel görünmesini sağlar. kolajen üretimi için hayati öneme sahiptir, kırışıklıkların azaltılmasına ve cildin genel dokusunun geliştirilmesine destek olur.

Kolesterol

Portakaldaki tüm lif, kolesterol düzeylerinin düşürülmesine yardımcı olur. Çünkü bağırsaktaki  fazla  kolesterol bileşenlerini alır  ve eleme işlemine sokar. 

Kalp

Bir bardak portakal suyunda olan kalp için iyi olan C vitamini, lif, potasyum ve kolin bulunur. Bir elektrolit minerali olan potasyum, elektriğin vücuttan geçmesine izin vermek için hayati önem taşır. Potasyum eksikliği, düzensiz bir kalp atışı olan aritmiye yol açabilir.

Sindirim ve Kilo Kaybı

Portakallar lif açısından yüksektir, bu da sizi düzenli tutarak sindirime yardımcı olur. Kilo kaybı için de iyidir.

Kanser

Portakaldaki C vitamini, DNA mutasyonlarının meydana gelmesinin önlenmesi nedeniyle kolon kanseri riskinin azalmasıyla ilişkilidir. Çalışmalar, kolon kanserlerinin yaklaşık yüzde 10 ile 15’inin BRAF adı verilen bir gende bir mutasyona sahip olduğunu göstermiştir. 

Nasıl Seçilir ve Saklanır?

Portakallar iyi olmak için mutlaka parlak bir turuncu renge sahip olmak zorunda değildir. Düzgün dokulu bir cilde sahip olan ve boyutlarına göre sağlam ve ağır olan portakalları seçilmesi gerekir.  Bunlar, süngerimsi veya ağırlık olarak daha hafif olanlardan daha fazla meyve suyu içeriğine sahip olur. Özellikle doğal olanların seçilmesi oldukça önemlidir. İlaçsız ve katkısız olanlar sağlık açısından daha faydalıdır. Bu faydaların sağlanması işçin gün içinde düzenli tüketilmesi gerekir. Özellikle kış aylarının meyvesi olan bu ürünün düzenli tüketilmesi ve meyve suyunun içilmesi gerekmektedir.

Saklanma Koşulları

Portakallar, tercihe bağlı olarak oda sıcaklığında veya buzdolabında saklanma özelliğine sahiptir. Genelde, aynı yöntemle iki hafta boyunca dayanıklı olan bir üründür.  Her iki yöntemle de aynı olacak ve yaklaşık olarak aynı vitamin içeriği seviyesini koruyacaktır. Portakalları depolamanın ve saklamanın en iyi yolu, plastik bir torbaya sarılmaktansa çok gevşek olan torbalarda saklanmasıdır. Çünkü neme maruz kaldıklarında kolayca şekilde çürüme meydana gelir. Portakal suyu sıkıldığı zaman lezzeti kaçmayacak şekilde sonra kullanmak için saklanma özelliğine sahiptir. Dondurucuda taze şekilde sıkılan meyve şüyuda saklanabilir. Taze sıkılmış portakal suyunu buz küpü tepsilerine koyularak saklanma özelliğine sahiptir. Ayrıca dondurucuda plastik torbalarda veya buz torbalarında saklanabilir. Portakalın kabuğu da kurutularak saklanabilir. Kurutulmuş portakal kabuğu, hava geçirmeyen bir cam kap içerisinde serin ve kuru bir yerde saklanması gerekir. Düzenli şekilde tüketildiği zaman özellikle kış aylarında oluşan hastalıklar konusunda etki sağlar.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.