Ayvanın İçinde Bulunan Vitaminler ve Faydaları

Kış mevsiminde bağışıklık sistemi üzerinde çok etkili olan ve bu sayede insanların hastalanmasını engelleyecek olan ayvanın içerisinde bulunan vitaminler ve vitaminlerin faydaları.

Ayvanın İçerisinde Bulunan Vitaminler

Ayvadaki Vitaminler

Bağırsak sistemine son derece faydalı olan lif bakımından zengin olan bir besin kaynağı olmaktadır. İnsanların metabolizmasında etkili olduğu için diyette olan kişilerin sağlıklı kilo vermeleri için kış mevsiminde önemli bir meyve olmaktadır. Hızlı sindirim sistemine sahip olunması ve hızlı kilo verme üzerinde birçok faydası olması ile bilinmektedir. Çünkü ayvanın metabolizma üzerinde etkili olacak vitaminleri bol miktarda içerisinde bulundurmaktadır. Sinir sisteminin güçlenmesi için ayva yenmesi gerekmektedir. Antioksidan bakımından çok zengin olduğu için insanların grip ya da soğuk algınlığı rahatsızlıkları içerisinde daha hızlı iyileşmesinde faydalıdır. Kanda bulunan zararlı kolesterolün dengelenmesini ve yüksek tansiyon hastalarının sorun yaşamamasında faydalı olmaktadır.

100 gram olgunlaşmış ayva yaklaşık olarak 39 kalori olmaktadır. Yenilmesi durumunda insanların tok kalmasını sağlayacak ve acıkmasını da engelleyecektir.

C vitamini bakımından zengin olduğu için kalp hastalıklarının önüne geçecek ve kalp kasının güçlenmesinde etkili olacaktır. Karaciğerin toksinlerinden arınmasında da faydalı olur.

100 gram olgun ayva içerisinde şu vitaminler bulunuyor:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar
A Vitamini 167 mg
B1 Vitamini 0.02 mg
B2 Vitamini 0.04 mg
C Vitamini 23 mg
Pp Vitamini 0.02 mg

Çiğ ayva içerisinde sadece vitamin bulunmamaktadır. Olgunlaşmış meyvenin içerisinde bol miktarda mineral de bulunmaktadır. Bu sayede en çok yaraların hızla iyileşmesinde etkili olur. Cilt sarkmalarını engellediği için sıkılaşma sağlayacaktır. Bu mineraller sayesinde sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını ve bağırsak tıkanıklığının oluşmasını engelleyecektir. Ayva içerisinde şu mineraller bulunmaktadır:

  • Potasyum;
  • Kalsiyum;
  • Magnezyum;
  • Sodyum;
  • Fosfor;
  • Demir.

İyileştirici özelliğinin olması ile bilinmektedir. Vücutta bulunan yaraların hızla iyileşmesini sağlayacak olduğu kadar kan dolaşımının da hızlanmasını sağlar. Kan yapıcı özelliği bulunduğu için anemi hastalığının oluşmasını engelleyecek ve damar duvarlarının zayıflamasını engelleyecektir.

Ayvada Bulunan Vitaminlerin Faydaları

A Vitamini: Enfeksiyonların gelişmesinin önüne geçecek olan özel bir vitamindir. Göz sağlığında insanların göz sağlığının bozulmasını engellemektedir. Göz kuruluğunun ve gece kuruluğunun önüne geçmektedir. Kemiklerin güç kazanmasında ve diş hastalıklarının gelişmesini engellemektedir. Cilt sağlığında ortaya çıkacak sorunların gelişimini engeller. Sivilcenin ve akne izlerinin oluşmasının önüne geçmektedir. Kemik sağlığında en etkili olan ikinci vitamin olarak bilinmektedir. Vitaminin vücuda alınması ile birlikte proteine dönüşecek ve böylelikle de kemiklerin gelişiminde son derece etkili ve faydalı olacaktır. Cilt sağlığının bozulmaması için her zaman alınması gerekiyor. 

B Grubu Vitaminler: Bu vitaminler insanların metabolizmasının son derece hızlanarak insanların daha etkili kilo vermelerini sağlamaktadır. Kendisini yorgun hissedenlerde ise kendilerini daha enerjik hissetmeleri için vücudun en önemli vitaminlerinden biridir. Kanda bulunan kötü kolesterol miktarının azalmasında etkili olur. Kalp sisteminde en önemli etkileyen vitaminlerden biri oluyor. Özellikle de ayvanın içerisinde bulunan mineraller sayesinde vitaminin kan dolaşımı üzerinde de etkili olacaktır. Kalp kasının güçlenerek insanların kalp hastalıklarına yakalanma riskini ortadan kaldırır.

C Vitamini: Ayvanın kış mevsiminde bulunması sebebiyle, soğuk aylarda insanların bağışıklık sisteminin daha zayıflaması sebebi ile sık sık grip ya da soğuk algınlığı ortaya çıkar. Fakat ayva içerisinde bol miktarda C vitamini bulunması sayesinde insanların bağışıklık sisteminin artması sonucunda kış mevsiminde en çok görülen hastalıkları da engellemektedir. Bu vitaminin en çok insanlarda oluşan yaraların ve yanıkların daha hızla iyileşmesini sağlayacak olduğu için alınması gereken bir vitamin olarak bilinmektedir. Ortaya çıkan demir eksikliğinin gelişmesi durumunda demirin yükselmesi için etkili olacaktır. Karaciğerde daha çok ortaya çıkacak olan zararlı toksin olarak bilinen ve karaciğer sağlığını tehdit edecek olan toksinlerden arındıracaktır.

Gebelik sırasında bayanların ayva tüketmeleri önerilecektir. Çünkü gebelik sırasında annenin kimyasal ilaç kullanmaları yasak olmaktadır. Bu sebeple de bebeğin tam olarak gelişiminde etkili olması ve gebe kadının da sağlıklı olması için öneriliyor. Kan basıncını kontrol altına alacağı gibi aynı zamanda da diş eti kanamalarının da engellemektedir. Ayva tüketimi sırasında insanların her zaman için dikkatli olmaları önerilmektedir. Bazı insanlarda alerjinin gelişmesine neden olabilir. Özellikle de ülser ya da gastrit hastalarının tüketmeleri sonucunda ağrılarının olmasına neden olabilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.