Kolin Vitamininin Faydaları, Yiyecekler ve İlaçları

Hafızanın güçlenmesinde ve yağların daha hızlı işlenmesinde önemli yer tutan kolin vitamini insan sağlığı için en önemli vitaminlerdendir. Faydaları, bulunan gıdalar ve takviye ilaçlar.

Kolin Vitamini Faydaları

Kolin Vitamini

Sinir sistemi için en önemli vitaminlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Normal sinirlere sahip olunmasında önemli rol oynaması ile bilinmektedir. Özellikle de sinirlerin korunmasında önemli rol oynayacak kalorizator oluşmasını sağlamaktadır. Kolin oluşması ile birlikte sinirlerde oluşacak miyelin tabakasının sinir hücrelerine zarar verilmesini önleyecektir.

Kolin vitamini hepatoprotektör olması ile bilinmektedir. Bu sayede de kimyasal ilaçların karaciğere zarar vermesini engelleyecektir. Alkolün zararlı maddelerinin karaciğere ulaşmasını engelleyecektir. Bu sayede de karaciğerin fonksiyonlarının iyileşmesi ve safra kesesinde taş oluşmamasını sağlayacaktır. Kolinin insan sağlığına faydaları şunlardır:

 • Dikkatin artmasını sağlamaktadır;
 • Hafızanın gelişmesini sağlayacaktır;
 • Zihinsel stresi azaltır;
 • Sinir sisteminin normal olmasını sağlayacaktır;
 • Kan damarlarında kötü kolesterol birikmesini engeller;
 • Kötü kolesterol sonucunda plakların temizlenmesini sağlar;
 • Diğer faydalı vitaminlerin emilimini arttıracaktır.

Kolin doğal beslenme sonucunda yeterli miktarda alınabilir. Fakat bu vitaminin bulunduğu besinlerin çok fazla pişirilmemesi gerekmektedir. Yiyeceklerde bulunan vitaminin suya karşı dirençsiz olması sebebi ile bozulmasına neden olacaktır. Bir insanın günlük olarak alması gereken kolin miktarı şu kadar olmalıdır:

Yaş Aralığı Alınması Gereken Miktar (mg)
0 – 1 Yaş 45 – 65
1 – 3 Yaş 65 – 95
3 – 8 Yaş 95 – 200
8 – 18 Yaş 200 – 500
Yetişkinler 500
Hamilelikte 650 – 700
Emziren Anneler 700 – 800

Yiyecekler ile alınması ile birlikte insanların bağırsaklarında emilecek ve bunun sonucunda da kana ve beyne ulaşacak tek vitamin olarak bilinmektedir. Tek vitamin olması nedeniyle de insanların beynindeki kimyasallar için çok etkili olacaktır. Beynin güçlenmesi için ve hafızanın artması için çok önemli vitaminler arasında yer almaktadır. Bu sebeple de eksikliği sonucunda insanlarda hafıza sorunlarının oluşmasına neden olur.

Vitaminin her zaman için yeterli miktarda alınması gerekmektedir. Aşırı alınması durumunda alerjik reaksiyonların gelişmesi, kusma, aşırı tükürük salgılanması ve terleme görülmektedir.

Kolin Eksikliği

İnsanların her gün düzenli olarak bu vitamini içeren besinlerin alınmaması sonucunda eksikliği ortaya çıkacaktır. İnsanların aşırı alkol tüketmeleri ve sağlıksız diyet yapmaları sonucunda ortaya çıkacaktır. Ayrıca B9 ve B12 vitamin eksikliğinin yetersizliği sonucunda da ortaya çıkar. İnsanların bilinçsiz bir şekilde antibiyotik kullanması sonucunda da eksiklik meydana gelir. Bu vitaminin eksik olması sonucunda şu belirtiler sıklıkla insanlarda görülecektir:

 • Uykusuzluk;
 • Kronik yorgunluk;
 • Baş ağrısı;
 • İshal;
 • Kan basıncında artma;
 • Dikkat dağınıklığı;
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması;
 • Kolesterol seviyesinde artma;
 • Kulaklarda açıklanamayan gürültü.

Bu vitamin eksikliğinin oluşmasına rağmen tedavi edilmemesi durumunda insanlarda ciddi hafıza kaybının olmasına, dikkat eksikliğinin gelişmesine ve alzheimer hastalığının hızlanmasına neden olacaktır. Erkeklerde cinsel işlev bozukluğunun görülmesine ve kronik olarak yorgunluk yaşanması da görülmektedir.

Kolin İçeren Yiyecekler

İnsan üremesinde de etkili olan ve sperm hareketliliğinin artmasını sağlayan vitaminin eksikliğinin oluşması durumunda erkeklerde prostat bezinde büyüme görülmektedir. Hamilelikte yeterli miktarda alınamaması sonucunda doğacak çocuğun zihinsel geriliği olmasına da neden olur. Eksikliği sonucunda sürekli olarak yorgun hissetme, bağırsak hastalıkları, yüksek tansiyon ve çocuklarda da büyüme geriliğinin olmasına neden olur. İnsanlar bu vitamini her zaman için doğal yollarla alabilirler. Doğal beslenme sonucunda insanlarda bu vitamin eksikliği görülmeyecektir. Kolin içeren yiyecekler şunlardır:

Yiyecek Adı 100 Gramında Bulunduğu Miktar (mg)
Yumurta sarısı (1 adet) 1480
Sığır karaciğeri 548
Pirinç 298
Soya fasulyesi 269
Bezelye 249
Mercimek 220
Fıstık 160
Karides 80
Lahana 22

Vücudun yeterli miktarda vitamin ihtiyacını içerdiği besinleri tüketmesi durumunda karşılayacaktır. Bu yiyeceklerin kızartılması sonucunda ya da aşırı pişirilmesi ile birlikte içerdiği vitamin değerinin azalacağı unutulmamalıdır. Kolin vitamini içeren gıdaların yeterli miktarda alınmasına rağmen vücut tarafından karşılanmamasının en önemli nedenleri arasında insanların alkol tüketimi gösterilmektedir. Aşırı alkol tüketen insanlarda bu yiyecekler tüketilmesine rağmen emilim göstermeyecek ve eksikliğinin olmasına neden olacaktır.

Yiyecekler arasında en çok kolin vitamininin yumurta sarısında olması ile bilinmektedir. Bu sebeple de günlük olarak tüketilen 1 adet kayısı kıvamında pişirilmiş yumurta sarısı vitamin ihtiyacını karşılayacak ve eksikliğinin olmamasına neden olacaktır.

Kolin Takviyesi

İnsanlarda ortaya çıkan kolin eksikliği sonucunda belirtiler görülecektir. Bu belirtilerin giderilmesi için mutlaka doktor tarafından önerilen ilaç takviyesi uygulanmalıdır. Ayrıca kişilerin vitamin içeren besinleri de tüketmeleri son derece eksikliğin giderilmesinde önemli olacaktır.

Hyper Super Map İnositol Kolin Multivitamin Şurup 250

Daha çok çocuklarda eksikliğin giderilmesi için kolin takviyesi olarak kullanımı uygun olacaktır. 4 – 10 yaş grubunda olan çocuklar için özel üretilmektedir. İçerisinde kolin ve birçok vitamin bulunmaktadır. Çocukların vitamin tedavisinde her sabah 10 ml verilmesi gerekmektedir. Bu şurubun alınması sonucunda şişenin ağzını açmanız ile birlikte 1 ay içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca her zaman için bozulmaması adına buzdolabında saklanması gerekmektedir.

İnternet üzerinden ya da anlaşmalı olan eczanelerden 60.70 TL ücret karşılığında satın alınarak kullanılabilir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.