Kayısının Faydaları, İçerdiği Vitaminler ve Besin Değeri

Bağırsakların daha hızlanarak kabızlığın oluşmasını engelleyen kayısının aynı zamanda anemi hastalığını da önlemesi ile bilinen vitamin ve mineral deposudur. Kayısının besin değerleri.

Kayısının Faydaları

Kayısıda Bulunan Vitaminler ve Mineraller

Kayısı içerisinde bulundurduğu vitaminler ve minerallerin çok fazla olması sayesinde insan sağlığı üzerinde çok faydalı bir besin kaynağı olmaktadır. Kayısının insan sağlığına en önemli faydaları arasında sindirim sisteminin çalıştırmak bulunuyor. Kuru kayısı ya da yaş kayısı günlük olarak yenilmesi durumunda insanların bağırsaklarının hızla çalışmasını sağlayacaktır. Ayrıca kanda bulunan hemoglobin düzeyinde artış olmasını sağlayacak ve bu sayede de ortaya çıkacak olan aneminin de oluşmasını engelleyecektir. Taze ve kuru kayısının insanlara faydaları şu şekilde olmaktadır:

  • Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi sağlar;
  • Cildin yaşlanarak kırışmasını engeller;
  • Saçların dökülmesinin önüne geçerek daha güçlü olmasında faydalıdır;
  • Göz hastalıklarının oluşumunu engeller;
  • Balgamlı öksürüğe iyi gelir;
  • Kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar;
  • Hafızayı güçlendirir;
  • Yüksek tansiyonun önüne geçer;
  • Kalp kasını güçlendirir.

Kuru ya da yaş kayısının her zaman için aç karnına tüketilmesi daha etkili olacaktır. Özellikle de astım hastalarının ve bronşit tedavisi gören küçük çocukların aç karnına gün içerisinde bir kaç tane kayısı tüketmeleri faydalı olacaktır. Yaşlılarda ortaya çıkacak olan alzheimer hastalığının oluşmasını engelleyecek kadar etkili bir meyve olduğu için insanların sağlığı açısından mutlaka tüketmeleri gerekmektedir.

Kayısı yaz meyvesi olduğu için haziran, temmuz ve ağustos aylarında oluşur. Kayısı seçerken her zaman için olgun ve sert olanlarını tercih etmelisiniz. Yumuşak olan kayısılar çürümeye yakın olduğundan tercih edilmemesi gerekmektedir.  Kayısı poşet içerisinde buzdolabında saklanır. 1 hafta içerisinde tüketilmesi önerilmektedir.

Kuru kayısı üretildikten maksimum 2 sene içerisinde tüketilmelidir. Gün kurusu olarak bilinen siyah kuru kayısı daha faydalı olarak biliniyor.

Kayısının İçerisinde Bulunan Vitaminler

100 gram olgunlaşmış yaş kayısı 48 kalori olmaktadır. Kurutulmuş kayısının ise 241 kalori değerindedir. Kuru ve yaş kayısı içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulundurduğu için besin değeri çok yüksek olması ile bilinmektedir. Yaz mevsiminde yaş meyvesi alınarak tüketilmesi önerilirken, kış mevsiminde ise güneşte kurutulmuş kayısının düzenli tüketilmesi sağlığa çok yararlıdır. İnsanların hayatlarını sağlıklı yaşamaları için 100 gram kayısı içerisinde faydalı olan vitaminler şunlardır:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar
A Vitamini 0.26 mg
B2 Vitamini 0,06 mg
B5 Vitamini 0.3 mg
B9 Vitamini 0003 mg
C Vitamini 10 mg
E Vitamini 1.1 mg

Gece körlüğünün gelişmemesi için ve diyet içerisinde olanların daha hızla kilo verirken ortaya çıkacak olan halsizliğin oluşmamasını sağlayacaktır. İçerisinde bulunan birçok B grubu vitamin sayesinde daha enerjik hissedilmesini sağlar. Enfeksiyon gelişiminin önlenmesi açısından vücudun ihtiyacı olan C vitamini bol miktarda bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenerek hastalıklara karşı daha dirençli hale gelmenizde etkili olacaktır. Zamanla insanların ciltleri üzerinde ortaya çıkacak olan kırışıklığın oluşmasını önleyecek E vitamini de bol miktarda vardır.

Kayısının Besin Değeri

Bağırsakların daha hızlı çalışarak insanların kabızlık problemini engelleyecek kayısının aynı zamanda da böbrekler üzerinde de içerdiği Sodyum sayesinde faydalı olmaktadır. Yüksek tansiyon hastalarının tansiyonlarının dengelenmesinde önemli rol oynayacaktır. Sinir sisteminin daha güçlenerek ortaya çıkacak olan hastalıkları önleyecek Potasyum değeri sayesinde sağlayacaktır. Aynı zamanda da kalp kasının güçlenmesinde önemli rol oynar. 100 gram kayısı içerisinde bulunan besin değerleri şunlardır:

Besin Değeri Bulunduğu Miktar
Potasyum 305 mg
Kalsiyum 28 mg
Fosfor 26 mg
Magnezyum 8 mg
Alüminyum 0.3 mg
Bakır 0.14 mg
Demir 0.4 mg
Protein 0.42 g
Lif 0.6 g
Yağ 0.16 g
Şeker 9 g

Meyvenin içerisinde bulunan minerallerden demir sayesinde kansızlık yaşayan insanların demir eksikliğine iyi gelecektir. Özellikle de anemi hastalığına sahip olan insanların içerisinde bol miktarda demir bulunması sebebi ile gün içerisinde birkaç tane kayısı yemeleri önerilmektedir. Besin değerinin çok fazla olması sebebi ile de çok güçlü antioksidan olarak bilinmektedir. Antioksidan insanların vücutlarında biriken zararlı toksinlerin ve maddelerin atılmasında yardımcı olacaktır. 

Gebelik dönemi içerisinde de çok faydalı olmaktadır. İçerisinde bulunan fosfor, demir ve potasyum hem bebeğin sağlığı için hem de annenin sağlığı için çok önemli olmaktadır. Gebelikte birçok bayanın sorunu hale gelen kansızlığın da önüne geçecektir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.