Sütte Bulunan Vitaminler ve Faydaları Nelerdir?

İnsanların fizyolojik olarak birçok ihtiyacını karşılayacak elementleri içermekte olduğu için insan sağlığı üzerinde çok etkili olmaktadır. Süt içerisinde bulunan vitaminler ve faydaları.

Süt İçerisindeki Vitaminler

Sütte Bulunan Vitaminler

Süt içerisinde yoğun miktarda mineraller ve vitamin bulunmaktadır. İnsan sağlığı açısından etkili olduğu kadar vücudun gelişiminde de çok önemli rol oynamaktadır. Sütün bileşimi içerisinde vitamin kadar doğal olan enzimlerin olması ile de biliniyor. Süt içerisinde ki maddeler sayesinde vitaminin sentezinde çok önemli rol oynamaktadır. Laktoz içermektedir. Böylelikle de hücreler sayesinde metabolizmanın gelişmesini sağlar.

İnsanların günlük tüketecek olduğu süt sayesinde protein ihtiyaçlarının %50’sini, Askorbik asit miktarının ise %25 civarında karşılaması ile bilinmektedir. Hem küçük çocuklar için çok önemliyken hem de yetişkinler için en önemli besindir. Menopoz dönemi içerisinde bulunan bayanların kemik erimesinin olmasını önleme konusunda da yardımcıdır. Süt ile yapılan peynir içerisinde de protein miktarı çok olduğu için süt içemeyen insanların peynir tüketmesi öneriliyor. 100 gram süt içerisinde bulunan vitaminler şunlardır:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar
A Vitamini 1.09 mg
B1 Vitamini 0.04 mg
B2 Vitamini 0.19 mg
B3 Vitamini 0.09 mg
B4 Vitamini 16.40 mg
B5 Vitamini 0.36 mg
B6 Vitamini 0.04 mg
B12 Vitamini 1.56 mg
C Vitamini 0.20 mg
D Vitamini 40 mg
E Vitamini 0.03 mg
K Vitamini 0.20 mg

İnsanların stres ile mücadele etmelerinde etkili olan vitaminin yeterli miktarda salgılanması sonucunda ortaya çıkacaktır. Bu besin içerisinde bulunan elementler sayesinde cildin esnekliği üzerinde etkili olacaktır. Sinir hücrelerinin daha aktif olarak çalışmasını sağlar.

Tam yağlı bir inek sütü içinde insanların sağlığı için ihtiyacı olan birçok vitaminleri ve mineralleri karşılamaktadır.

Süt içerisinde bulunan vitaminler sayesinde insanların iç organlarının işlevinin normal olmasını sağlamaktadır. Faydalı besinler arasında bulunan süt sayesinde hücre sağlığı ve gelişimin normal bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır. Özellikle de yeni doğan bebeklerin ilk altı ay boyunca anne sütü ile beslenmesi çok önemlidir.

Tam yağlı inek sütü içerisinde bulunan mineraller ise şunlardır: iyot, potasyum, kalsiyum, magnezyum, kolin, çinko, klor, fosfor, kükürt başta olmak üzere birçok mineral bol bulunmaktadır.

Anne Sütünde Bulunan Vitaminler

Sadece inek sütü vitamin ve mineraller açısından zengin olmayı yeni doğanlarda etkili olan anne sütü de son derece bebeğin gelişiminde etkili olacaktır. Bebeklerin hızla büyümesinde, kemiklerinin sağlıklı olmasında ve herhangi bir sağlık sorununun olmaması için yeterli miktarda anne sütü alması gerekmektedir. Bebeğe yararlı olan vitaminler annenin sütü aracılığıyla geçecektir. Bu nedenle de annenin vitamin içeren besinleri yemesi bebek sağlığı için çok önemlidir.

  • A vitamini;
  • B6 vitamini;
  • B12 vitamini;
  • E vitamini;
  • K vitamini;
  • D vitamini;
  • C vitamini.

Anne sütü çocuk sağlığı için çok etkilidir. Bu nedenle de başta gelişimi açısından ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olur. D vitamini bakımından anne sütü zengin olması nedeniyle bebeklerin kemik gelişiminde ve diş sağlığı açısından çok önemli olmaktadır.

Süt İçerisinde Bulunan Vitaminlerin Faydaları

A vitamini: Vücudun işlevinde önemli vitaminlerden bir tanesi olduğu gibi görme sistemi üzerinde de çok faydalıdır. Kemik sisteminde de etkili olduğu bilinmektedir.

B Grubu Vitaminler: Sinir sisteminde etkili olduğu için eksikliği sonucunda kasların hareketleri de yeterli miktarda olmayacaktır. Metabolizma üzerinde etkili olduğu için protein sentezi üzerinde faydalı olacaktır. Eksikliği sonucunda metabolizmanın çalışmasında ve sindirim sisteminde problemler görülecektir.

C Vitamini: Bağışıklık sisteminin güçlenerek insanların hastalanmasını engellemektedir. Özellikle de bebeklerde C vitamininin ayrı bir yeri olmaktadır. Bu vitamin eksikliği olması durumunda kişiler sık sık hastalanmaktadır.

D Vitamin: Kemiklerin güçlenmesi için önemli olan kalsiyumun emilimi D vitamini sayesinde olmaktadır. Anne sütünde bebeğin vücuduna ilk giren en önemli vitamin olmaktadır. İskeletin sağlıklı olmasında ve dişlerin erken çürümemesi için bu vitamin insanlarda çok önemli bir yer tutmaktadır.

E Vitamini: Cildin sağlıklı olması için hem yetişkinlerin hem de bebeklerin E vitamini alması gerekmektedir. Eksikliği durumunda bağışıklık sistemi zayıflayacağı gibi aynı zamanda da erken yaşlanma görülecektir.

K Vitamin: Kanama durumunda pıhtılaşmanın oluşmasını sağlayacaktır. Yeni doğanlarda ve yetişkinlerde etkili olmaması durumunda bebeklerde kanama meydana gelecektir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.