Çilekte Bulunan Vitaminler, Mineraller ve Faydaları

Organik olarak üretilen çilek içerisinde birçok vitaminin ve mineralin bulunduğu için insan sağlığına çok faydalı olan ve vitamin ihtiyacını karşılayacak bir meyvedir.

Çilekte Bulunan Vitaminler

Çilekte Bulunan Vitamin ve Mineraller

Mevsiminde organik olarak üretilen çilek hem çocuklar tarafından hem de yetişkinlerin sevdiği bir meyve olmaktadır. Aşırı tüketilmesi durumunda bağırsak enfeksiyonlarının gelişmesi ayrıca alerjik reaksiyonların da görülmesi mümkün olacaktır. Bol miktarda vitamin bulunduğu kadar mineral deposu da bulunur. Organik asitlerin yoğun olduğu kadar antioksidan özelliğinin de olması ile bilinmektedir. Kanser hücrelerinin oluşmasını önleyecek, göz sağlığı üzerinde etkili olduğu kadar cilt üzerinde ölü hücrelerin gelişmesini de engellemektedir.

Folik asit sayesinde çoğu insanda ortaya çıkacak olan kalp hastalıklarını engellediği kadar damar hastalıklarının oluşumunun önüne geçmektedir. Hamilelerde ve emziren annelerin sağlığı için folik asit çok önemli olmaktadır.

Besin değerinin yüksek olması, tadının lezzetli olması ve fiyatının da uygun olması sayesinde mevsiminde tüketilen çilek her zaman için insanların sağlığı üzerinde çok faydalıdır. 100 gram olgunlaşmış çilek içerisinde şu vitaminler bulunmaktadır:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar
A Vitamini 0005 mg
B1 Vitamini 0.03 mg
B2 Vitamini 0.05 mg
B5 Vitamini 0.3 mg
B6 Vitamini 0.06 mg
B9 Vitamini 0.02 mg
C Vitamini 60 mg
E Vitamini 0.5 mg

Çilekte bulunan vitaminler sayesinde insanlarda bağışıklık sisteminin daha da güçlenmesinde son derece faydalı olması ile biliniyor. Sindirim sistemi fonksiyonlarında daha hızlanma sağlar. Bu amaçla da insanlarda sindirimde ortaya çıkan rahatsızlıkların önlenmesinde son derece faydalı olur.

Göz sağlığının faydaları üzerinde A vitamini eksikliği sonucunda etkilenecektir. Bu durumda da görme problemleri çıkar. Çilek içerisinde de bu vitamin etkilidir.

Mineraller

Vitaminlerin insan sağlığında etkili olabilmesi için minerallere ihtiyacı olacaktır. Hücrelerin korunmasında çok önemli olduğu kadar kemiklerin ve dişlerin de sağlığında son derece etkili olan mineraller çilek içerisinde bulunmaktadır. 100 gram kırmızı ve olgunlaşmış organik çilek içerisinde şu mineraller bulunmaktadır:

Mineral Adı Bulunduğu Miktar
Potasyum 161 mg
Kalsiyum 40 mg
Magnezyum 18 mg
Sodyum 18 mg
Kükürt 12 mg
Demir 1.2 mg

Bağışıklık sisteminin düzenli çalışarak insanların denge kurmasını sağlayan mineraller de en az vitaminler kadar insanların vücutlarında yeterli miktarda bulunması gerekmektedir.

Çilekte Bulunan Vitaminlerin Faydaları

A Vitamin: Güçlü miktarda antioksidan olarak bilinen bir vitamindir. En çok göz sağlığı üzerinde en etkili vitamin olarak bilinmektedir. Eksikliği ile birlikte görme problemleri ortaya çıkacak ve gece körlüğü oluşur. Çocukların kemik gelişiminde de ayrı bir yeri bulunan bir vitamindir.

B Grubu Vitaminler: Vücudun birçok fonksiyonlarının normal işlevi için en etkili vitaminler olarak biliniyor. Besinlerin enerjiye dönüşerek insanlar üzerinde etkili olur. Bu vitaminlerin beyin işlevi üzerinde etkili olup unutkanlığı önlediği kadar alzheimer hastalığının yavaşlamasında sağlıklı olacaktır. Bayanların her ay gördükleri adet düzenini sağlayacaktır.

C Vitamin: Hastalıkların oluşmasını önleyen ve güçlü bir bağışıklık sistemine insanların sahip olmasını sağlayacaktır. Ürik asit seviyesinin düşmesi ve bu sayede de gut hastalığının oluşmasını engellemektedir. Sindirim hastalıklarının ilerlemesini durduracaktır. Ayrıca insanlarda ortaya çıkacak damar sertliği gibi insan hayatını tehdit edecek hastalığın önlenmesinde etkili olur.

E Vitamini: En çok cilt sağlığında önemli olan vitaminlerin başında gelmektedir. Eksikliği durumunda insanların yaşlanmalarının hızlanması olmaktadır. Ayrıca kemik sağlığı içinde çok etkili olduğu için kemiklerin yumuşamasını engellemektedir. Menopoz döneminde olan bayanların ise belirtilerinin azalmasında etkili olur.

Çilek içerisinde bulundurduğu minerallerin ve vitaminlerin sayesinde besin değeri oldukça yüksek olmaktadır. Mineral eksikliği gelişmesi durumunda vücudun fonksiyonlarının engellenmesine neden olur. Hücrelerin sağlıklı olmasını da engelleyecek olduğundan birçok sağlık sorununun olmasına neden olacaktır. Çilek içerisinde bulunan sağlığa son derece faydalı olan minerallerin faydaları ise şunlardır:

  • Potasyum: Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasında etkilidir. Karaciğer sağlığını korur. Sinirlerin daha güçlenmesini ve kalp kası üzerinde etkilidir;
  • Kalsiyum: En çok insanların kemik ve diş sağlığında son derece faydalı olması ile biliniyor. Kalsiyumun cilt sağlığında da etkili olduğu için kırışıklıkların engellenmesinde son derece etkili olur;
  • Magnezyum: Besinlerin enerjiye dönüşmesinde etkili olmaktadır. Bayanların adet sorunlarının giderilmesini sağlayacak ve kaslar üzerinde gevşeme sağlayacaktır;
  • Sodyum: Vücudun sodyum dengesinin tutulmasını sağlar. Hücre sağlığında etkili olduğu kadar sinir sisteminin çalışmasını da etkiler;
  • Demir: İnsanların kan renginin oluşmasında etkili olan hemoglobin için çok gereklidir. Enzimlerin içeriğinde bulunarak enerji üretimi için çok önemlidir.

100 gram çilek 42 kalori olması sayesinde insanların kilo almadan tüketecekleri bir besin olmaktadır. Düşük kalorisine rağmen vitamin ve mineral açısından zengin olduğu için insanlar tarafından güvenerek tüketilmektedir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.