Makarnanın Faydaları, İçerdiği Vitaminler ve Faydaları

Buğday unundan yapılan makarnanın kurutulması sonucunda yapılan makarnanın insan sağlığına faydaları, içerisinde bulunan vitaminler ve besin değerleri.

Makarnanın Faydaları

Makarnanın Besin Değeri

Haşlanmış olan makarnanın daha az kalori içermesi ile bilinmektedir. Diyette olan insanların sağlıklı kilo vermeleri için diyetleri içerisinde bulunması gerekmektedir. Buğday irmiğinden uygulanmakta olan ve su ile yapılacak olan makarnanın besin değeri de yüksek olması ile biliniyor. İnsanların yemesi durumunda iştah kapatıcı özelliğinin olması ile biliniyor. İştahı çok açık olan insanların tok kalmasını ve böylelikle sık sık acıkmamasını da sağlamaktadır. Makarnanın insan sağlığına faydaları şunlardır:

  • Metabolizmada çok hızlı bir şekilde enerjiye dönüşecektir;
  • Şeker hastalığını önler;
  • Kalp ve damar hastalıklarını giderir;
  • Eklem ağrılarını durdurur;
  • Kilo vermeye yardımcıdır;
  • Hazmı kolaylaştırır;
  • Cilt hücrelerini yenileyecektir;
  • Bağırsakları çalıştırır.

Makarna insanların düzenli yemesi sanılanın aksine kilo yapmayacak, aksine kendinizi hem daha güçlü hem de daha kolay kilo vermenizde faydalı olacaktır. Makarna karbonhidratlar grubunda yer almaktadır. Bu sebeple de insan metabolizması makarnayı çabuk parçalayacak olduğundan hızlı bir şekilde enerjiye dönüşmesini sağlayacaktır. Makarnanın insan sağlığını olumlu yönde etkilemesi sebebiyle insanların tüketilmesi önerilmektedir. Daha çoğunlukla ergenlerde meydana gelecek olan sivilcelerin oluşmasını engellemektedir.

İçerisinde bulunan elementler sayesinde saç saçlığına da çok faydalı olması ile bilinmektedir. Özellikle de saç dökülmesi olanların makarna yemeleri önerilmektedir. Besin değerlerinin yüksek olması sayesinde saç dökülmesini durduracak olduğundan ve saçların güçlenmesinde de faydalı olacaktır.

Makarna her zaman için paketinde güneş ışığı almayan ve serin bir yerde saklanması gerekmektedir. Makarnayı haşladıktan sonra ise soğutulduktan sonra buzdolabında en fazla 3 gün saklanması gerekmektedir.

Haşladıktan sonra soslanmış makarnanın 2 gün içerisinde saklanması gerekmektedir.

Makarnada Bulunan Vitaminler

İnsanların sağlığını koruyabilmesi için vücudunun her gün yeterli miktarda vitaminleri alması gerekmektedir. İhtiyacı olan vitaminleri almaması durumunda vitamin eksikliğine bağlı olarak ilk olarak belirtiler ortaya çıkacak ve vitamin eksikliği gidermemeniz durumunda ise insanların sağlıklarında ciddi bozulmalar meydana gelecek ve bunun sonucunda da kalıcı hastalıklar ortaya çıkabilir. Makarna vitamin bakımından da çok zengin olan bir besin kaynağıdır. Bu sebeple de özellikle de diyette olan insanların mutlaka tüketmeleri önerilmektedir. 100 gram makarna içerisinde bulunan vitaminler şunlardır:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar (mg)
A Vitamini 0018
B1 Vitamini 0.17
B2 Vitamini 0.08
B3 Vitamini 3.2
B5 Vitamini 0.5
B6 Vitamini 0.21
B9 Vitamini 0.02
E Vitamini 1.5 

Haşlanmış makarnanın içerisinde ki vitaminler insanların ihtiyaçlarının çoğunluğunu karşılaması ile bilinmektedir. Özellikle de B grubu vitaminlerin bol miktarda olması ile bilinmektedir. Yukarıda vermiş olduğumuz vitamin tablosu içerisinde de görülen vitaminler alınmaktadır. Cilt sağlığı için ve insanların saçlarının güçlenebilmesi için çok önemli olan E vitamini bulundurmaktadır. Bu nedenle de insanların haftada en az bir defa haşlanmış makarna tüketmeleri önerilmektedir.

Makarnanın Besin Değerleri

100 gram haşlanmış makarna 337 kalori olmaktadır. Makarnanın kalorisinin yüksek olmasının nedenlerinden bir tanesi de tat vermesi için yapılan sos olmaktadır. Sosun içerisine kattığınız besinler makarnanın kalorisinin yükselmesine neden olacaktır. Faydalarının çok fazla olması ile bilinen ve zararları olmaması sayesinde tüketilmesi sağlık açısından çok önemli olmaktadır. Sos yapacağınız zaman besin değerlerini kaybetmemesi için ve kalori olarak yükselmemesi için yağ ve salça kullanılmamaya özen gösterilmelidir. 100 gram makarna içerisinde şu besin değerleri bulunur:

Besin Değeri Bulunduğu Miktar
Protein  11 g
Yağ 1.3 g
Karbonhidrat 70.5 g
Nişasta 67.7 g
Su 13 g
Lif 3.7 g
Kalsiyum 19 mg
Magnezyum 16 mg
Sodyum 3 mg
Potasyum 123 mg
Fosfor 87 mg
Klor 77 mg
Sülfür 71 mg
Demir 1.6 mg
Çinko  0.708
İyot 1.5 mg
Bakır 700 mg
Manganez 0.577 mg
Krom 2.2 mg
Flor 23 mg

İçerdiği besin değerlerinin yüksek olması sayesinde ve kalp sağlığı için çok önemli mineraller arasında gösterilen potasyum ve magnezyum içerisinde bulunmaktadır. Bu sayede de kalp hastalığı oluşmasını önleyeceği gibi kalp hastalarının ise kalp kasının güçlenmesinde etkili olacaktır. Kemik ve diş sağlığı için çok önemli olan kalsiyum ve fosfor da bulunması nedeniyle gelişme çağında olan çocukların tüketmeleri önerilmektedir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.