Hurmanın Faydaları ve İçerdiği Vitaminler Nelerdir?

Tiroid bezlerinin düzenli çalışmasında etkili olduğu kadar sindirim sisteminin ve metabolizma üzerinde de etkili olan hurmanın besin değerleri ve içerdiği vitaminler.

Hurmanın Faydaları

Hurmada Bulunan Vitaminler

Besin değerinin çok zengin olması sebebiyle insanların sağlığında çok önemli bir meyve olmaktadır. Birçok antioksidan bulundurması sebebiyle vücutta bulunan zararlı maddelerin daha hızla atılmasında yararlı olmaktadır. Sindirim sisteminde ortaya çıkan hastalıkların hızla iyileşmesi için önerilmektedir. Mide ülseri ve gastrit hastalarının özellikle tüketilmesi uzmanlar tarafından öneriliyor. Taze hurmanın insan sağlığına faydaları şunlardır:

  • Bağırsak bozukluklarının oluşmasını engelleyecektir;
  • Mide sağlığı için çok önemlidir;
  • Kalp kasını besleyecektir;
  • Böbrek taşı oluşumunu engeller;
  • Kanserli hücrelerin çoğalmamasını sağlar;
  • Sinir sistemini yatıştırır;
  • Tiroid bezlerini normale dönmesinde etkili olur;
  • Gözlerin daha sağlıklı olmasında etkilidir;
  • Damar duvarlarını güçlendirecektir.

İçerdiği vitaminlerin ve mineraller sayesinde gebelikte de çok önemli bir yeri olan meyve olmaktadır. Gebelikte bayanların sıklıkla karşılaştığı sorunlardan bir tanesi olan kabızlığı önleyecektir. Bağırsakların daha hızlı çalışmasında etkili olduğu için bu sorun ortaya çıkmaz. Cilt sağlığında çok faydasının olması ile bilinen ve yaşlanmanın gecikmesini sağlayacaktır.

İçerisinde bulunan karoten miktarının yüksek olması sayesinde insanların akciğer hastalıklarının gelişmesini önlemektedir. Meyve sadece insanların fiziksel olarak sağlığını korumakta etkili olmayacak ve aynı zamanda da ruhsal olarak da iyi gelecektir.

Özellikle de depresyon ve stresi önlemesi ile biliniyor. Halsizlik ve yorgunluk oluşması ile birlikte kendisini güçsüz hisseden kişilerin daha enerjik hissetmelerinde de faydalıdır.

Sonbaharda oluşan meyvenin hamken yenmemesi önerilmektedir. Ağızda kötü bir tat bırakacağı için her zaman tercih edilen hurma olgunlaştığı zaman yenmesi gerekmektedir. Olgun hurma satın alındıktan 2 hafta içerisinde tüketilmelidir. Hurmanın olgunlaştığı zaman koyu renkli bir poşet içerisinde buzdolabında saklanmalıdır.

Humanın İçindeki Vitaminler

100 gram olgunlaşmış sonbahar hurması 73 kalori olmaktadır. Ayrıca 81 gramı su olmaktadır. Geri kalan ise vitamin ve minerallerden oluşmaktadır. Meyve tüketen insanların hurmada hangi vitaminler var sorusunu sormaktadır. İnsan sağlığına çok yararlı olan vitaminleri bol miktarda barındırdığı için sonbahar aylarında olgunlaşmış meyveden çok aşırı tüketilmemesi şartıyla yenmesi önerilmektedir. 100 gram hurma içerisinde şu vitaminler bulunmaktadır:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar
A Vitamini 1.2 mg
B1 Vitamini 0.02 mg
B2 Vitamini 0.03 mg
B3 Vitamini 0.2 mg
C Vitamini 15 mg

Bir insanın bağışıklık sisteminin güçlenmesi için alması gereken C vitamininin neredeyse %55’ini karşılayacak ve vücudun daha dirençli olmasını sağlayacaktır. İçerdiği B vitaminleri sayesinde kalp damarlarının daha güçlenmesinde ve oluşacak kötü kolesterolün engellenerek damarlarda plak birikmesinin önüne geçecek bir vitamin olarak bilinmektedir. Bu bakımdan çok zengin olduğu için kalp ve damar hastalarının tüketmesi önerilmektedir. 

Böbreklerde taş oluşmasını engelleyecek, karaciğerden zararlı toksinlerin atılmasında faydalı olacak ve göz sağlığında etkili olan A vitamini de bulunduğu için insanların günlük olarak alması gereken A vitamin ihtiyacının yaklaşık olarak %11 civarında karşılayacaktır.

Hurmanın Besin Değerleri

Bağırsakların daha hızlı çalışmasında etkili olan mineralleri içermesi ile bilinmektedir. Lif miktarının çok fazla olması sayesinde kolon kanserinin oluşmasını önleyecek ve mide hastalıklarının gelişimini de önlemektedir. Kalori miktarının az olmasına rağmen besin değeri çok fazla olan hurma her zaman için diyette olan insanlara yemesi önerilmektedir. Şeker miktarının az olması nedeniyle şeker hastalarının ve kalp dostu bir meyve olması nedeniyle de kalp ve damar hastalıklarının önlenmesi için tüketilmelidir. 100 gram hurmanın besin değerleri şunlardır:

Besin Değeri Bulunduğu Miktar
Kalsiyum 127 mg
Potasyum 200 mg
Sodyum 15 mg
Magnezyum 54 mg
Demir 2.5 mg
Fosfor 42 mg
Karbonhidrat 15.06 g
Lif 5.06 g
Protein 1.81 g
Çinko 0.44 mg

Hurmanın besin değerleri arasında kolesterol hiç bulunmamaktadır. Bu sayede de kalp ve damar sağlığı için en faydalı meyveler arasında olmaktadır. Mineraller arasında bulunan demir yüksek oranda bulunduğu için insanların dolaşım sisteminde hızlanma sağlayacaktır. Kansızlığın önlenmesinde etkili olacağı için tüketilmelidir.

Gebelik içerisinde erken doğumun ve düşük tehlikesine karşı önlem olması için içerisinde ki besin değerleri nedeniyle önerilmektedir. Özellikle de daha önceden düşük yapmış bayanların tüketmeleri tavsiye edilir. Enfeksiyonların gelişimini önleyerek vücudun direnç kazanmasında da çok önemli ve etkili bir meyve olmaktadır.

Göz sağlığının dostu olarak bilinen beta karoten içermesi sebebiyle insanların mevsiminde üretilen hurma tüketmesi durumunda gece körlüğü gibi bir hastalığın oluşmasını önleyecektir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.