Günlük Alınması Gereken D Vitamini İhtiyacı Ne Kadardır?

Kemik dokusunun gelişmesi için ve güçlenmesinde etkili olmasından dolayı her yaşta insan için gerekli olan vitamindir. Günlük D vitamini ihtiyacı ve tedavisi.

D vitamini İçeren Besinler

(100 gr için hesaplanmıştır.)

Balık yağıBalık yağı250 mcg
UskumruUskumru16.1 mcg
SomonSomon11 mcg
Ton balığıTon balığı5.7 mcg
Yumurtanın sarısıYumurtanın sarısı5.4 mcg
RingaRinga4.2 mcg
Kırmızı havyarKırmızı havyar2.9 mcg
Shiitake MantarıShiitake Mantarı0.4 mcg
KaridesKarides0.1 mcg
Doğal SütDoğal Süt0.1 mcg

Günlük D Vitamini

Günlük D Vitamin İhtiyacı

Güneş vitamini ve kalsiferol olarak da isimlendirilen D vitamini birçok uzmana göre bir hormon olmaktadır. Yağda eriyen özelliği bulunmaktadır. İnsanların sağlıklı gelişimi için çok önemli olan vitaminlerden bir tanesi olduğu için eksikliği sonucunda insan sağlığını tehdit edecek sorunlar gelişebilir. D vitamini insanlar için çok önemlidir. Vücutta işlevleri şunlardır:

  • Kemik sistemi;
  • Hücrelerin büyümesi;
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesi;
  • Hormonların sentezi;
  • Sinir sistemi.

D vitamininin en çok kemikler için önemli olan kalsiyumun emilimini desteklemesi sayesinde güçlü kemiklerin oluşmasını sağlamaktadır. Kemiklerin güçlenmesini sağladığı için yaşlı insanlarda ortaya çıkacak olan kemik erimesini önleyerek en ufak bir darbe sonucunda kemiklerin kırılmasının önüne geçer. Aynı şekilde sağlıklı dişlerin olmasında da etkili olacak ve çürümesini önleyecektir.

Çocuklar için ayrı bir önemi bulunmaktadır. Eksikliği olması halinde çocuklarda kemik hastalığı olarak bilinen kalıcı raşitizm hastalığının gelişmesine neden olur.

Sağlıklı bir hayat yaşamak isteyen insanların günlük olarak alması gereken D vitamin miktarı şu kadar olmalıdır:

Yaş Aralığı En Düşük IU En Yüksek IU
0 – 6 Ay 400 100
7 – 12 Ay 500 1500
1 – 3 Yaş 600 2500
4 – 8 Yaş 600 3000
9 Yaş Üstü 600 4000
70 Yaş Üstü 800 4000
Hamile ve emziren bayanlar 600 4000

Hamile kadınların hem kendi sağlıkları için hem de bebeğin gelişimi için çok fazla önemli olmaktadır. Yeni doğan bebeklerin anne sütü ile bu vitamini alacaktır. Fakat bebeklerin günlük ihtiyacı 400 IU olmasına rağmen anne sütünden sadece 25 IU alacaktır. Bu sebeple de bebeklerin güneş ışıklarına ciltlerinin değmesi sonucunda geri kalan miktarın da alınması sağlanmış olacaktır. Eğer eksikliği giderilmemesi sonucunda bebeklerin yaşının büyümesi sonucunda raşitizm hastalığı ortaya çıkar. Kan değerlerine baktırılıp şayet eksikliği olması durumunda vitamin takviyesi alınması gerekmektedir.

Menopoz döneminde olan bayanların ve 70 yaş üzerinde ki erkeklerin günlük ihtiyacı olan 800 IU olduğu için mutlaka alınmalıdır. Aksi takdirde osteoporoz oluşumuna yol açacağı için kemiklerde en ufak bir darbe sonucunda kırılmalar meydana gelecektir.

D Vitamini Alımı

İnsanların D vitamin ihtiyaçlarını güneş ışınlarından almaktadırlar. Uzmanlar tarafından gün içerisinde ciltlerinin güneş ışığına temas etmesi gerektiği söylenmektedir. Bir insanın ihtiyacı olan vitaminin %90 civarında her zaman için güneş ışınlarından alabilirler. Beyaz tenli bir insan günlük olarak 10 dakika kadar güneş ışınlarında kalacakken, esmer ten rengine sahip olan bir insanın 20 dakika güneşte kalması gerekmektedir. Böylelikle vitamin ihtiyacının büyük bir oranda karşılanması da mümkün olacaktır. İnsanların kemik deformasyonunun oluşmaması için ve kalsiyum emiliminin hızlanması için çok önemlidir. Gıdalar aracılığıyla da vitamini almak mümkün olacaktır. Yeterli miktarda alınamaması durumunda doktor tarafından kan değerine bakılarak vitamin eksikliği ile birlikte takviyesi için ilaç verilmesi gerekmektedir. Uygun doz ayarının her zaman için doktor tarafından ayarlanması gerekmektedir. Bilinçsiz olarak kullanılması ve fazla alınması sebebiyle insanlarda yine zararlarının olması sebebiyle asla kontrolsüz kullanılmamalıdır. Bulunan gıdalar şunlardır:

Yiyecek Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar IU
Balıklar 200
Sığır karaciğeri 50
Mantar 45
Tereyağı 35

Devit-3 15 Damla

Vitamin eksikliği sonucunda doktor tarafından takviye ilaç olarak reçete edilmelidir. D vitamini yetmezliği olması durumunda ya da eksikliğini yaşayan insanların kullanmaları gerekmektedir. Damlanın daha çoğunlukla çocuklar için verilmektedir. Sindirim kanalında oluşacak emilim bozukluğu nedeniyle görülen D vitamin eksikliği çocuklarda raşitizm eksikliğinin gelişimini önlemektedir. Doktorun önerdiği şekilde kullanılması gerekmektedir. Bu nedenle de insanların eksikliği gidermek amacıyla asla fazla damla alması gerekmemektedir. Kullanıldığı zaman ortaya çıkacak olan bazı yan etkiler görülebilir. Kaşıntı, kabarıklık, kalsiyum miktarında artış, aşırı susama, idrar yapamamak, yüksek ateş görülebilir. Bu durumda ilacın kullanılmaması ve doktora bilgi verilmesi gerekmektedir. Reçete edilmesi ile birlikte 7.09 TL ücretle satın alabilirsiniz.

Devit-3 1 ml Ampul

Vitamin eksikliği ile birlikte ortaya çıkacak olan kemik erimesi, kalsiyum emilim bozukluğu gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan belirtilerin azalması için kan tahlillerine bakılması sonucunda eksikliğin oluşması ile birlikte reçete edilmelidir. Vitamin eksikliği sonucunda parathormon yükselmesine neden olacağından da mutlaka kullanılmalıdır. Eczanelerden 3.09 TL ücret karşılığında satın alınarak kullanılmalıdır. Ampul içerisinde ki sıvı ekmek üzerine sürülerek yenilebileceği gibi adaleye enjekte de edilebilir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.