Günlük C Vitamini İhtiyacı Ne Kadardır ve Hangi Besinler Karşılar?

En çok bağışıklık sistemi üzerinde etkili olan ve sağlığa çok faydalı olan C vitamininin günlük alınması gereken miktar ve hangi besinler C vitamin ihtiyacını karşılar?

C vitamini İçeren Besinler

(100 gr için hesaplanmıştır.)

KuşburnuKuşburnu426 mg
GuavaGuava228.3 mg
Siyah frenk üzümüSiyah frenk üzümü181 mg
MaydanozMaydanoz133 mg
Dere otuDere otu85 mg
Brüksel lahanasıBrüksel lahanası85 mg
LiçiLiçi71.5 mg
Yer LahanasıYer Lahanası62 mg
PomeloPomelo61 mg
PapayaPapaya60.9 mg
Bezelye (Pisum Sativum)Bezelye (Pisum Sativum)60 mg
Kıvırcık lahanaKıvırcık lahana120 mcg

Günlük C Vitamini İhtiyacı

Alınması Gereken C Vitamini

Askorbik asit olarak bilinen C vitamini yeni doğanların, çocukların ve yetişkinler için hayati önem taşıyan bir vitamin olmaktadır. Vitaminin her gün yeterli dozda alınması halinde çok güçlü bir antioksidan olması sebebiyle bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynayacaktır. Ayrıca insanlar için çok yararlı olan demir ve kalsiyumun emilmesinin artması için bu vitamine ihtiyaç duyulmaktadır.

Özellikle de soğuk algınlığı ya da grip kışın insanların daha çok yaşadığı hastalıklar arasında olmaktadır. Bu hastalıklara yakalanan insanların mutlaka C vitamini almaları sonucunda daha hızlı iyileşme sağlayacaktır.

Vitamin suda çözünen vitaminler arasında olduğu için fazlasının vücutta depolanmayacağı ve fazla alınması durumunda idrar ile atılacaktır. İnsanların sağlığı için önemli olan C vitamininin günlük olarak alınması gereken doz miktarı şu miktarda olmalıdır:

Yaş Aralığı Alınması Gereken Miktar
0 – 6 Ay 40 mg
7 – 12 Ay 50 mg
1 – 3 Yaş 15 mg
4 – 8 Yaş 25 mg
9 – 13 Yaş 45 mg
14 – 18 Yaş (Erkek Çocukları) 75 mg
14 – 18 Yaş (Kız Çocukları) 65 mg
Yetişkin Erkek 90 mg
Yetişkin Kadın 75 mg
Gebelikte 85 mg
Emziren Anneler 120 mg

Her gün düzenli olarak C vitamini doğal yollarla alınması gerekmektedir. Yukarıda bulunan tabloda insanların alması gereken günlük doz miktarı yazmaktadır. Her zaman için insanların bu vitamini doğal yollarla alması önerilmektedir. Sigara içen insanların ise gereken C vitamini miktarından 35 mg doz daha fazla almaları gerekmektedir.

C Vitamininin İhtiyacının Karşılanması

İnsanların doğal yollarla alacağı vitaminin emilerek yeterli miktarda olabilmesi için bazı unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

  • Sigara kullanılmaması;
  • Temiz havada bulunmak;
  • Stresten uzak durmak;
  • Yeterli düzeyde beslenme;
  • Antibiyotiklerin yanlış kullanılmaması.

İnsanlar yeterli miktarda günlük vücutlarının ihtiyacı olan vitaminin dozunu almış olsalar bile yukarıda yazdığımız durumları yaşamaları halinde vitamin yeteri kadar emilim göstermeyecektir. Bu durumda da vitamin eksikliği ortaya çıkacağından, eksikliğine bağlı olarak belirtiler görülecektir.

Doğal yollarla içerisinde C vitamini bulunan besinlerin tüketilmesi durumunda insanlarda vitamin eksikliği görülmeyecektir. Eksikliğin olması durumunda ise doktor kontrolünde her zaman vitamin takviyesi alınmalıdır. İnsanların günlük ihtiyacını karşılayacağı besinler şunlardır:

Besin Adı Gram Bulunduğu Miktar (mg)
Brokoli 150 gr 172.5
Kivi 80 gr 48.08
Acı Biber 150 gr 363.75
Kırmızı Biber 150 gr 210
Limon 100 gr 44.1
Portakal 220 gr 117.04
Mandalina 125 gr 52.88
Mango 145 gr 52.78
Ananas 90 gr 43.02

Günlük olarak her gün yeterli miktarda alınması sayesinde insanların üzerinde etkileri olumlu yönde olacaktır. Birçok insanın günlük olarak beslenmesine dikkat etmemeleri sonucunda vitamin eksikliği sonucunda rahatsızlıklar ortaya çıkacaktır. Özellikle de çocuklarda vitamin eksikliğine bağlı olarak çocuklar sıklıkla hastalanacaktır.

Kekik bol miktarda C vitamini barındırması ile bilinmektedir. 30 gram kekik yaklaşık olarak 48.03 mg vitamin içermektedir. Bu sayede de insanların alması gereken %73 C vitaminini karşılayacaktır.  

Maydanoz daha çoğunlukla salataların ve yemeklerin içerisine konulmaktadır. Fakat 10 gram çiğ olarak yenen maydanoz insanların %12 miktarında vitamin ihtiyacının karşılanmasını sağlar.

Besinler arasında mevsiminde üretilen kırmızı lahana içerisinde bulundurduğu C vitamini bakımından çok zengin olması ile bilinmektedir. Gün içerisinde 100 gram tüketilmesi ile birlikte %95 vitamin ihtiyacını büyük oranda karşılayacaktır.

Organik olarak üretilen mevsim çileği de vitamin ve mineraller yönünden zengin olması ile bilinmektedir. 1 tane olgun çilek üretilmesi insanların %7 miktarında vitamin ihtiyaçlarını karşılar.

Kış dönemi içerisinde insanların soğuk algınlığı gibi hastalıklara bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda yaşarlar. C vitamini ise bu durumun önüne geçer. 100 gram taze karnabahar %77 vitamin ihtiyacını karşılar.

Hastalıkların oluşmasını engelleyerek daha sağlıklı bir insan olmanızı günlük olarak 100 gram haşlanmış ıspanak tüketmeniz sonucunda C vitamininin %16 miktarında karşılanması gerekmektedir. Ayrıca ıspanak çok fazla mineral barındırmaktadır.

Yaz dönemi meyvesi olarak bilinen ve lif bakımından da zengin bir besin olan orta büyüklükte bir dilim kavun insanların %60 oranında vitamin ihtiyacını karşılayacaktır.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.