Günlük A Vitamini İhtiyacı Ne Kadardır ve Hangi Besinlerde Bulunur?

Göz sağlığı, bağışıklık sistemi ve cilt sağlığı başta olmak üzere insanların gün içerisinde sağlıklı olabilmesi için yeterli düzeyde alması gereken A vitamininin günlük alınma miktarı.

Günlük A Vitamini İhtiyacı

A Vitamin İhtiyacı

Sağlıklı bir yaşam için insanların yediği besinlerden günlük olarak yeterli miktarda A vitamini alması gerekmektedir. Bilindiği üzere bu vitamin antioksidan zengini olması ile bilinen ve yağda çözülmekte olan bir vitamin grubudur. Bu vitaminin fazlasının idrar yoluyla atılmadığı ve bu nedenle de fazla alınmaması gerekmektedir. Fazla alınması durumunda insanların karaciğerinde birikecektir. Sağlıklı bir cildin olabilmesi için ve göz sağlığının etkilenmemesi için bu vitamin her gün yeterli miktarda alınmalıdır. Vitaminin faydaları arasında bağışıklık sisteminde etkilidir. Güçlü bir bağışıklık sisteminin olması için A vitamini şarttır. İnsanların hastalıklara karşı ve enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlamaktadır. Hücreler üzerinde de etkili olması ve bu sayede hücrelerin yenilenerek insanların yaşlanmasını önleyecek özel vitaminlerdendir. Çocukların gelişimi içinde son derece önemli bir vitamin olarak bilinmektedir. Bu vitaminin gelişim çağındaki çocukların yeterli düzeyde almaması sonucunda büyüme geriliği olacaktır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu vitamin kanserli hücrelerin de azalmasında etkili olacaktır. Bir insanın günlük olarak alması gereken A vitamininin miktarı şu kadar olmalıdır:

Çocuklarda:

Yaş Grubu Alınması Gereken Miktar
1 – 3 Yaş 300 mcg / gün
4 – 8 Yaş 400 mcg / gün
9 – 13 Yaş 600 mcg / gün

Bayanlarda:

Yaş Grubu Alınması Gereken Miktar
14 Yaş Üzeri 700 mcg / gün
Hamilelerde 750 – 770 mcg / gün
Emziren Annelerde 1,200 – 1,300 mcg / gün

Erkeklerde:

Yaş Grubu Alınması Gereken Miktar
14 Yaş Üzeri 900 mcg / gün

Gece görme yetisinin bozularak gece körlüğüne neden olmaması için her gün yeterli miktarda alınması gerekmektedir. Bu vitaminin fazla alınmaması ve bilinçli şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Vitaminin fazla alınması ile birlikte idrarda atılmayacak olduğundan karaciğerde depolanmasına neden olacaktır. Vitaminin eksikliğinin zararlı olduğu kadar vitaminin fazla alınmasının da zararlı olduğu unutulmamalıdır. İnsanların A vitaminini engelleyecek herhangi bir rahatsızlığı olmaması durumunda bu vitaminin hayvansal ve bitkisel gıdalarla alınacaktır.

Eğer vitaminin yeterli miktarda besinler yoluyla alınamaması durumunda takviye ilaçlar alınması gerekmektedir.

A Vitamini İçeren Gıdalar

İnsanların bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağladığı için hastalıklara karşı koruyacak vitamin yeterli düzeyde alınmalıdır. Bu vitamininde D vitamininin vücuda daha yararlı olmasını sağlayacaktır. Kemikler için son derece etkili olan ve kemiklerin gelişimini sağlayacak olan vitaminin alınmaması durumunda cilt üzerinde de problemler olmasına neden olur. Ayrıca cilt üzerinde de etkili olan ve kırışıklıkları önlemesi ile bilinen vitamininde yaşlanmayı geciktirici etkilerinin fazla olması ile bilinmektedir. Vitamininde en çok şu besinlerde bulunmaktadır:

Havuç: A vitamin deposu olarak bilinen bitkisel gıdalar arasında olmaktadır. Gece körlüğü gibi görme sorunlarının olması durumunda havuç tüketilmesi önerilmektedir. İnsanların günlük olarak 1 fincan dilimlenmiş çiğ havuç yemeleri gerekmektedir. 1 fincan çiğ havuç 21.384 IU içermektedir.

Sığır Karaciğeri: Hayvansal gıdalar arasında en çok sığır karaciğerinde bulunmaktadır. 100 gram sığır karaciğerinde 14.363 IU A vitamini barındırmaktadır.

Patates: Orta büyüklükte bir tane tatlı patatesin yaklaşık olarak 18.443 IU A vitamini içermesi ile bilinmektedir. Bu vitamini alabilmek için patatesin kızartılmadan tüketilmesi gerekmektedir.

Kıvırcık Marul: İnce bir şekilde dilimlenmiş 1 su bardağı kadar marulun içerisinde 6,693 IU miktarında A vitamininin bulunduğu bilinmektedir.

Kurutulmuş Kayısı: Gün kurusu olarak bilinen siyah renkte olan kayısının içerisinde 674 IU bulunmaktadır.

Yumurta: Haşlanmış yumurtanın içerisinde yaklaşık olarak 567 IU barınmaktadır.

Mango: Bir fincan dilimlenmiş taze mangonun içerisinde 1,785 IU A vitamini vardır.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.