Vitamin Eksikliğine Bağlı Cilt Kuruluğu Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sert havalar, mevsim değişikliği ya da kireçli sular cilt kuruluğu şikayetinde genellikle ilk sayılan nedenler arasında yer alır. Fakat cilt kuruluğunun esas sorumlusu genellikle vitamin eksikliğidir.

Vitamin Eksikliğine Bağlı Cilt Kuruluğu 

Cilt kuruluğu hangi vitamin eksikliğinde olur?

Cildimiz, insan vücudunun en büyük organlarından biridir ve çevresel faktörlerin etkisine açıktır. Bu yüzden vitamin ve mineral eksikliğine bağlı hastalıklarda ilk belirtiler deri yüzeyinde ortaya çıkar. Bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu derimiz çevrenin zararlı etkilerine daha açık hale gelir. Günlük cilt bakımı dışarıdan koruma sağlasa da önemli olan içeriden dışarıya karşı koruma sağlamaktır. Düzenli ve dengeli bir diyet vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılamaya yardımcı olur. Yoğun çalışma hayatı, sınavlar, fast food beslenme şekli, şok diyetler, tek tip beslenme, alkol ve sigara tüketimi gibi bazı alışkanlıklar ise ihtiyacımız olan vitaminleri almayı engeller. Buna bağlı olarak el ve ayak derisinin soyulması, pul pul dökülmeler, kızarıklık ve kaşıntı şikayeti ortaya çıkabilir. Eksikliğinde cilt kuruluğuna yol açan bazı vitaminler şöyledir: 

A vitamini (Retinol): İçerdiği retinoik asit ile cildin sağlıklı gelişimini sağlar. Eksikliğinde, deride pullanma, dudak çatlaması, malezma adı verilen deri lekeleri oluşur. Saç diplerinde kepeklenme ve kırmızı pullarla kaplı yaralar görülebilir. Özellikle parmak araları, dirsekler ve diz bölgesi cilt kuruluğunun en yaygın görüldüğü bölgelerdir. Diğer belirtileri arasında görme bozuklukları ve ağız içi yaralar sayılabilir. Yetişkin kadınlarda günlük A vitamini ihtiyacı 700 mcg, erkeklerde ise 900 mcg civarındadır. 

B2 vitamini (Riboflovin): Eksikliğinde özellikle dudak kenarlarında kızarıklık, çatlak ve deri döküntülerine neden olur. Ayrıca ilerlemiş durumlarda saçlarda dökülme, göz kapağı iltihabı gibi hastalıklar gelişebilir. 

B3 vitamini (Niasin): Gün içinde tüketilen protein, yağ ve karbonhidratları enerjiye çevirmeye ve hücre içine taşımaya yardımcı olur. Niasin eksikliğinde Pellegra adı verilen ve egzamadan daha şiddetli deri döküntülerine neden olan bir hastalığa neden olur. Pellegra hastalığında belirtiler arasında: 

  • Cilt yüzeyinde kabarma ve soyulma,
  • Güneşe karşı aşırı hassasiyet ve deri yüzeyinde güneş bağlı lezyon oluşumu, 
  • İyileşmeyen yaralar sayılabilir. 

 Deri döküntüleri ile başlayan Pellegra hastalığı erken müdahale edilmezse ölümcül olabilir. Yetişkin kadınlarda günlük B3 vitamini ihtiyacı 13 miligram, erkeklerde 16 miligram civarındadır. 

B12 vitamini: Yeni hücrelerin oluşması ve büyümesi için önemlidir. Eksikliğinde cilt yüzeyi ve saçlı kafa derisinde yamalar şeklinde aşırı kuru ve kaşıntılı bölgeler oluşur. İlerlemiş durumlarda ise deri pigmentlerinde bozulmaya yol açarak Vitiligo hastalığına neden olur. Yetişkin bir kişi günde 2.4 mcg civarında B12 vitamini almalıdır. 

C vitamini (askorbik asit): Cildin elastikiyetini sağlayan kallojenlerin sentezlenebilmesi için C vitaminine ihtiyaçları vardır. C vitamini eksikliğinde deri yüzeyi kuruyarak incelir. Bu yüzden cilt yüzeyinde kanamalar görülebilir. En küçük dokunuşta bile morarmaya yatkın hale gelir. 

E vitamini: Antioksidan özelliklere sahip bir vitamindir. Eksikliğinde sivilce, deri kabarcıkları, deri çatlakları, döküntüler ve el ve ayaklarda soyulma, saç dökülmesi görülebilir. 

Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Vitamin Takviyeleri 

 Vitamin eksikliğine bağlı cilt kuruluğunda kullanabileceğiniz bazı ilaçlar şöyledir: 

İlaç adı İçindekiler Kullanım Şekli Fiyatı (TL)
ACE Plus Selenyum Vücudunuzun ihtiyacı olan A, C, E vitaminleri ve selenyum açısından zengindir.  Günde 1 defa 1 kapsül olarak kullanılır.  19.52
Nutriway Acerola C  C vitamini açısından zengin bitkisel bir beslenme takviyesidir.   Günde 1 defa ve 1 adet kullanılır.   65.00 
Solgar Alpha Lipoic Acid Cilt hücrelerini yenileyerek serbest radikallerin verdiği hasardan korur.  Yaş ve kiloya bağlı olarak doktorun uygun gördüğü şekilde kullanılmalıdır.  45.00

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sürekli cilt kuruluğundan şikayet ediyorsanız uzman bir doktor ile görüşerek tam kan sayımı yaptırmanız gerekmektedir. Böylelikle vücudunuzda eksik olan vitamin ve mineralleri görebilirsiniz. Doktorunuz uygun gördüğü takdirde vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri alabilmeniz için bir diyet hazırlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca düzenli kontroller sırasında bazı takviye ilaçlar kullanmanız gerekebilir.

Takviye ilaçlar kullanırken düzenli olarak kan tahlillerinizi yaptırmanız önemlidir. Kafein içeren kahve ve çay gibi içecekler cilt kuruluğunu arttırabilir. Sadece krem ve losyonlar ile cilt kuruluğu tedavi edilemez. Uygun bir diyet programı hazırlanarak gün için içinde bol bol meyve ve sebze tüketilmelidir. Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.