Vitamin Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesi ve Tedavi Yöntemleri

Saç sağlığı ve görünümü birçok insanın kendini algılayışında önemli bir yer tutar. Bu nedenle saç dökülmeleri psikolojik olarak yıkıcı olabilir. Çoğu zaman ise basit bir vitamin takviyesi ile tedavi mümkün.

Vitamin Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesi 

Gerçek şu ki; saç dökülmesi çeşitli genetik, hormonsal ve çevresel faktörleri içeren karmaşık bir süreçtir. Tıpkı cildimiz gibi kıl folikülleri de zaman içinde içsel ve dışsal yaşlanmaya maruz kalır. Vitamin eksikliklerinde ise bu süreç çok daha hızlı bir şekilde saç kalitesinde azalma ve saç dökülmesi olarak ortaya çıkar. Neyse ki, günlük diyetiniz içerisine vitaminler açısından zengin gıdalar ya da vitamin takviyeleri ekleyerek bu eksiklik tedavi edilebilir. Vitamin eksikliğine bağlı saç dökülmesinde vücutta görülen genel belirtiler şöyle sayılabilir: 

Saç dökülmesini önlemek için hangi vitaminler alınmalı? 

 • Saç tellerinde incelme
 • Kepek
 • Cilt kuruluğu
 • Bölgesel yamalar şeklinde dökülmeler (alopecia)
 • Tırnaklarda kırılma
 • Depresyon ve anksiyete
 • Sürekli yorgunluk 

Bazı vitaminler çevresel faktörlerden kaynaklanan hücre yıkımlarını önleyen antioksidanlar açısından zengin iken bazı vitaminler ise vücudun hormon seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Vitamin eksikliğine sebep olan temel faktörler şöyledir: 

 • Sigara kullanmak
 • Düzensiz ve tek tip beslenme
 • Aşırı kafein tüketimi
 • Bağırsak emilim bozuklukları 

Düzenli bir diyet ile vitamin eksikliğine bağlı saç dökülmesi önlenebilir ve dökülen saçlar daha gür olarak yeni çıkar. 

Saç Dökülmesini Önleyen Vitaminler 

Yapılan çalışmalar saç dökülmesini engelleyen birden fazla vitamin olduğunu göstermektedir. Fakat özellikle, demir, çinko, selenyum, B vitamin kompleksleri ve D3 vitamini eksikliği saçlarda daha hızlı saç kaybına yol açar. 

Biotin: Hem erkeklerde hem de kadınlarda tüm hücrelerin enerji ihtiyacını karşılayan koenzim bir vitamindir. Vücudun çeşitli metabolik reaksiyonlarını düzenler. Biotin eksikliği olan kişilerin % 38’inde dökülme ile birlikte cilt yapısında bozulma ve kepeklenme şikayeti görülmektedir. Kişinin yaşı ve cinsiyetine bağlı olarak günlük biotin ihtiyacı 35 ile 70 miligram arasında değişmektedir. 

Omega 3 ve Omega 6: Yapılan çalışmalar 6 ay boyunca düzenli olarak omega 3 ve 6 vitaminleri yönünden zengin beslenen kişilerin aktif kıl kökü sayısında %86 oranında bir artış olduğunu göstermiştir. Omega 3 yağları hormonları düzenleyerek kıl köklerinde iltihap oluşmasını engeller. 

Çinko: Kıl foleküllerinin aktif olarak çalışmasına yardımcı olur. Çalışmalar çoğu alopecia hastasının çinko eksikliğine sahip olduğunu göstermektedir.

2009 yılında yapılan 12 haftalık bir çalışmada günde 50 miligram çinko alan kişilerde başka hiçbir ilaç kullanmadan dökülmeler kapanmıştır.  

Demir: Özellikle adet dönemindeki kadınlarda demir eksikliği daha yaygın olarak görülür. Demir, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda görev alır. Yeterli kırmızı kan hücresinin oluşamadığı durumlarda kıl folikülleri sağlıklı bir şekilde gelişemez ve köklerden kopmaya başlar. Günde 30 miligram kadar demir takviyesi almak özellikle kadın tipi dökülmelere iyi gelecektir. 

Saç Dökülmesini Engelleyen Vitamin Takviyeleri 

Vitamin eksikliğine bağlı dökülmeleri en kısa sürede azaltabilmek için düzenli kontroller ve doktorunuzun da uygun göreceği şekilde vitamin takviyeleri kullanmanızda bir sakınca yoktur. 

İlaç Adı Kullanım Özelliği Yan Etkileri Fiyatı (TL)
ACE-Selenyum Plus A,C, E ve Selenyum vitaminleri açısından zengindir. Antioksidan yapısı nedeniyle hücrelerin yeniden yapılanmasını sağlar. Özellikle yaşa bağlı dökülmelerde günlük 1 ya da 2 adet yumuşak kapsül saç dökülmelerini önlediği gibi aklaşmayı da geciktirir.   Doz aşımında ellerde terleme, kurdeşen görülebilir. Uzman bir doktor kontrolü altında hamilelik döneminde kullanılmasında bir sakınca yoktur. 19.52 
Xpecia Tablet  Biotin, keratin, folik asit, çinko, demir, selesyum, L-sistein ve  pantothenic acid açısından zengindir. 3 aylık düzenli kullanım sonucunda kıl köklerinin yeniden aktifleşmesine yardımcı olur. Dökülmeyi önler.  Doz aşımı olmadığı sürece herhangi bir yan etkisi yoktur.  Kadınlar ve erkeklerin ihtiyacı olan günlük vitamin ve mineral ihtiyacı özel olarak hesaplanmış ve hem kadın hem de erkekler için ayrı takviyeler üretilmiştir.  50.00 
Perfectil Tablet 12 vitamin ve 8 mineralden oluşan günlük vitamin takviyesidir. Her akşam 1 adet tablet kullanmak 1 ay içinde saç ve tırnak yapısında gözle görülür bir iyileşme sağlamaktadır.    Herhangi bir yan etki rapor edilmemiştir.  68.40 

Sağlık ocaklarında 6 ayda 1 defa aile hekiminizin kontrolünde ücretsiz tam kan sayımı testi ile vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri kontrol ettirebilirsiniz. Eğer kullandığınız bir ilaç varsa lütfen doktorunuza danışmadan takviye besinler almayın. Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.