B12 Vitamin Eksikliğinin Uykusuzluğa Olan Etkileri

B12 vitamini eksikliği uykusuzluk yapar mı, B12 vitamin hapı kullanmak uykuya sebep olur mu, B12 eksikliği neden uykusuzluk yapar mı, sebepleri nelerdir hakkında makale.

B12 Vitamin Eksikliğinin Nedenleri ve Belirtileri

B12 vitamini merkezi sinir sisteminin işleyişi açısından oldukça önemli olan bir vitamindir. Sinir sistemi içerisindeki metabolizma süreçleri açısından vücutta bulunması gereken bir vitamin türüdür. Bu sistem içerisindeki birçok işlem B12 vitamini aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Bunlara örnek olarak şunlar sıralanabilirler:

  • Nöral dengeyi bozan bir madde olan hemosisteinin zararsız bir madde olan metionine dönüştürülmesi
  • Merkezi sinir sistemi içerisinde salgılanan serotonin, dopamin gibi hormonların salgılanmasını sağlamak

Bu iki süreç de kişinin nöro-pskilojik dengesinin tam ve sağlıklı olması açısından oldukça önemli ve gerekli olna işlemlerdir. Vücuttaki hemosistein seviyesi artarsa ve ya salgılanamsı gereken hormonlar gerektikleri gibi sağlıklı bir şekilde salgılanmazlarsa zaman içerisinde kişinin merkezi sinir sistemi harabiyete uğrayarak kişide bir takım semptomların ortaya çıkmasına neden olacaktır. 

Bu vitamin vücutta depolanabilen vitamin grubundandır ve vücuda alınamadığı takdirde iki sene boyunca vücut kendi içerisindeki vitamin depolarından bunu karşılayabilir. Fakat daha uzun süreli eksiklilerde vücut artık bu vitamini karşılayamacağı için B12 eksikliğinin belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Bu belirtilerin bazıları ruhsal durum bozuklukları olabileceği gibi, bazıları da psikiyatrik hastalık olarak kendisini gösterebilir.

Ruhsal Belirtiler Psikiyatrik Belirtiler
Konsantrasyon bozukluğu Psikoz
Dikkat eksikliği Panik atak
Uykusuzluk Bipolar bozukluk

B12 vitamin eksikliği sebep olmuş olduğu bu tür rahatsızlıklar kişilerin hayat kalitelerini oldukça fazla etkileyen, tedavi edilmedikleri takdirde daha ileri boyutta psikiyatrik hastalıklara sebebiyet veren durumlardır. Bu nedenle mutlak surette bu tür belirtiler görüldüğü zaman uzman bir doktora görünerek gerekli tetkikler düzenlenip, kandaki B12 vitamin seviyesinin tespit edilmesi ve eğer yetersizse dışarıdan destek şeklinde vücuda alınması gerekmektedir.

B12 Vitamini ve Uyku İlişkisi

B12 vitamininin merkezi sinir sistemi içerisindeki etkilerinden dolayı bu vitamin grubu doğrudan kişilerin psikilojik durumları üzerinde etkili olabilmektedir. Bu da beraberinde bu ruhsal durumla alakalı olan bir takım rahatsızlıkları akla getirmektedir. Bunlardan en yaygın olanlardan birisi uykusuzluk problemidir.

Özellikle günümüzün modern dünyasında oldukça yaygın ve sık karşılaşılan bir durum olan uykusuzluk kimi zaman hafif derecelerde etkili olurken, bazı durumlarda kişilerin özel ve iş hayatlarını etkileyebilecek derece büyük problemlere neden olabilmektedir. Bu vitaminin vücuttaki eksikliği de uykusuzluk problemi ile doğrudan ilgili olan bir durumdur.

B12 eksikliği çeşitli nedenlerden ötürü uykusuzluk problemine neden olabilmektedir. Bunlar:

  • Mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunun sentezlenmesi ve salgılanmasında yetersiz vitamin düzeyinden kaynaklı bozulmalar meydana geldiğinde bu kişilerin merkezi sinir sistemini etkileyerek uykusuzluğa neden olmaktadır.
  • B12 eksikliği vücuttaki hemosistein miktarını artırdığı için bu maddenin bozucu etkisinden ötürü kişilerin psikolojik durumları bozulabilmektedir.
  • Uyku hormonu olarak bilinen ve vücudu uykuya hazırlayan melatonin hormonunun sentezlenmesinde rol aldığı için bu vitaminin yetersizliğinde vücutta yeteri kadar melatonin hormonu salgılamaz ve vücut uyku için kendisini hazırlayamaz.

Bu nedenlerden ötürü bu vitamin ile uyku arasındaki ilişki oldukça önemlidir. Uyku da insan hayatiyeti ve sağlıklı olması açısından çok büyük bir öneme sahip olduğundan dolayı uyku kalitesinde meydana gelen en ufak bir aksaklık kişinin genel sağlık kondisyonunun ve yaşam kalitesini büyük ölçüde etkilemektedir. Bu vitaminin eksikliği bu açıdan uyku üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir.

Bu nedenle B12 vitamin haplarının düzenli kullanımı bu tür olumsuz olan etkileri ortadan kaldıracağı için kişilerin uykusuzluk problemiyle karşılaşmalarını engellemekte ve daha kaliteli ve sağlık bir uyku deneyimlemelerini sağlamaktadır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 4,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.