B12 Vitamin İğnesi ve Vitamin Hapının Kilo Konusunda Rolü

B gurubuna ait olan vitaminler; düşünüldüğünün aksine kilo alınmasına sebep olmazlar. Bunun tam tersi olarak B12 vitamini kilo verdirmeye yardımcı olmaktadır.

B12 İğnesi

Kobalamin olarak da isimlendirilen B12 Vitamini vücut mekanizmasının düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereksinim duyduğu besinlerden biri olmaktadır. Bu önemli element hücre bölünmesi sırasında DNA ve sağlıklı kan hücrelerinin oluşumu gibi birçok önemli fonksiyonun gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır.   Bütün vitaminlerin suda çözülebilen tek şeklidir. Bu vitamini insan vücudunda karaciğer, dalak, böbrek ve akciğerlerde birike bilmektedir.   

B12 İğnesi

İnsanların büyük bir bölümü bu elementin insan sağlığı konusundaki önemini hafife almaktadırlar. Dünya nüfusunun yaklaşık olarak yüzde yirmisi bu  vitaminin kalıcı olarak eksikliğini yaşarken yüzde kırkı da risk altında bulunmaktadır. B12 vitamin iğnesi, insan vücudundaki enerji üretimi için önemlidir. Vücutta yeterli miktarda B12 vitamininin varlığı, sinir sisteminin yeterli ve etkili bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

B12 iğnesi aynı zamanda enerji vitamini olarak da anılmaktadır. Bunun ana nedeni vücuda gerçek bir enerji vermesidir. Metabolizmayı hızlandırmasının yanı sıra yorgunluğun giderilmesini sağlamak amacıyla da uygulanılır. Kırmızı kan hücrelerinin üretiminden akciğerlerdeki oksijeni alarak vücudun diğer bölgelerine aktarılan kandan da sorumlu olmaktadır. Farklı amaçlarla kullanılan Bu vitaminin birçok işlevi bulunmaktadır.  Peki bu önemli vitamin iğnesi bilindiği gibi kilo verme konusunda da yardımcı olabilir mi? Vitamin iğnesiyle kilo verme arasında bir ilişki bulunmakta mı? Son zamanlarda, B12 vitamin iğnesi yapmak moda olmuş durumdadır. Birçok kişi bu yöntemi kullanarak hem güzelliğe hem de sağlığa kavuşmaktadır.

B12 vitamin iğnesi sadece vücut sağlığı konusunda değil; aynı zamanda sabit bir ağırlığa, sıkılaştırılmış bir vücuda ulaşmak için kullanılmaktadır. Bu vitamin, vücut mekanizmasının sahip olduğu enerjiyi artırmaya yardımcı olmasının yanı sıra; uykunun düzenlenmesi, iştahın azalması konusunda oldukça başarılı bir performansa sahip olmaktadır. B12 iğnesi insanların dış güzelliğinin içeriden takviye edilmesine de izin vermektedir. Bu iğne sindirim sistemimizde yaşayan floranın etkisi altında insan vücudunda üretilen suda çözünen bir B vitamindir. Yararlı bir madde olmasının yanı sıra uygulanması durumunda obeziteye karşı koruma sağlamaktadır.

B12 İğnesiyle Kilo Verme

Bu elementin eksikliği olan insanlara, gereken takviyenin yapılması amacıyla B12 iğnesi veya kapsülleri reçete edilir. B12 iğnesi direk kas içine encekte edilmekte olup aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olmaktadır.  İğnenin kas içine direk olarak encekte edilmesi durumunda daha iyi bir emilim sağlamaktadır. B12 vitamini iğne olarak vücuda encekte edildiğinde metabolizmanın hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu da iğneyi yaptıran kişinin kilo vermesine yardımcı olur. Bu iğne kullanımı hem insanların uyguladıkları diyet konusunda daha stabil olmasını sağlar hem de metabolizmanın hızlı çalışmasını sağladığından, hareket etmesine teşvik eder. Bu iğne stres, depresyona bağlı olarak kilo alınmasını sağlayan sebeplerle savaşmaya yardımcı olmaktadır.

Birçok beslenme uzmanı B12 vitamin iğnesi; besinlerden alınan yağ ve karbonhidratların enerjiye dönüşümünü sağlaması nedeniyle hızlı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olduğu söylemektedir. Yapılan bilimsel çalışmalar; insan vücudundaki B12 vitaminin eksiklik olmasının karnitin ismi verilen maddenin azalmasına  yol açtığını göstermiştir. Karnitin ismi verilen bu madde, sırasıyla; kandaki yağ moleküllerinden enerjiye daha fazla dönüşüm için mitkondriye sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Yeterli düzeyde karnitin olmaması durumunda yağ vücutta olması gerektiğinden daha fazla oranda birikmektedir. İnsan vücudunda içeriği B12 vitaminini kontrol eden karnitin, yağları enerjiye dönüştürür.  B12 vitamini sadece yağ metabolizmasını geliştirmeye katkıda bulunur.

Ayrıca, aşırı kilo bırakmak insan vücudu için büyük bir stres oluşturduğundan, kilo verme sürecinde son derece önemli olan tüm vücudun verimini ve dayanıklılığını artırır. B12 vitamininin sadece bir kişiyi obeziteden korumakla kalmayıp, tüm organizmanın normal işleyişi için çok önemli bir madde olmaktadır.

Son zamanlarda ülkemizde, aşırı kilo kaybı ve B12 vitamini enjeksiyonları ile ilgili bir patlama başladı. Gerçek şu ki; B12 vitamini kolesterol düzeyini etkiler, metabolizmayı hızlandırır. Ama bu sadece vücudunuzda B12 eksikliği varsa gündeme gelebilmektedir. Bunu doktor kontrolünde yapılan bir dizi özel testten ya da bazı canlı belirtilerden sonra karar verilir. Sağlıklı bir bünye için siyanocobalamin yani B12 vitamini oldukça önemlidir. Bu madde bağışıklık sistemini güçlendirmekte, hematopoezin yanı sıra ve ruhsal durumun iyileşmesinden sorumlu olmaktadır. Karaciğerin yağlanmasını önlediği için aşırı ağırlığa sahip olanlar bu iğne yardımıyla hem sahip oldukları yağın yakılmasını sağlamakta hem de kilo vermektedirler.

B12 Vitamin Hapı

Öncelikle B vitamini guruplarının kilo aldırmadığını bunun tam tersi kilo vermeye yardımcı olduğunu belirtmekte fayda bulunmaktadır. Vücut bu önemli elementin yeterli oranda bulunmaması durumunda zayıflamaya ve iştah kaybı yapamaya başlar. Hayati bir önemi olan bu vitaminin hemen takviye edilmesi gerekmektedir. B12 vitamin hapları veya iğnesi hastanın toparlanmasına, kaybettiği iştahını geri kazanmasına sebep olacağından, hastanın yemek yemesi düzelecek ve kaybettiği kiloları geri alabilmesi mümkün olabilecektir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.