A Vitamini İçeren İlaç İsimleri, Kullanımı ve Yan Etkileri

Hayvansal ve bitkisel yollarla alınan gıdalarda vücudun ihtiyacı kadar A vitamini alınmaması durumunda A vitamini içeren ilaç isimleri, kullanımları ve yan etkileri.

A Vitamini İlaçları

A Vitamini İçeren İlaçlar

Burada yazılan vitamin isimleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. A vitamini eksikliği olan kişilerin ilaç takviyesi alacakları zaman mutlaka doktor tavsiyesi ile ilaçları almaları gerekmektedir. Doktor tarafından reçete edilmemesi durumunda eczanelerden satın alınarak kullanılmaması gerekmektedir.

AVICAP A Vitamini

Gıdalarla A vitamini yeterli düzeyde alınamaması ve bunun sonucunda vitamin eksikliğinin olması halinde doktor tarafından önerilen A vitamini içeren takviye ilaçlardan bir tanesi olarak bilinmektedir. İlacın içerisinde 30 tane tablet bulunmaktadır. Bu ilacın etken maddesi olarak Retinol palmitat olduğu bilinmektedir. İlacın kullanımı her zaman için doktor önerdiği zaman olması gerekmektedir. Bu ilaç profilaksisinde ve malabsorbsiyonunda da endike olması ile bilinmektedir. 8 yaşından küçük çocuklara doktor izni olmadığı sürece verilmesi uygun olmayacaktır. Her zaman için bu ilacı kullanılacağı zaman doktorun önerdiği şekilde hastaların alması gerekmektedir. gün içerisinde 4 kapsülden daha fazla alınmaması gerekmektedir. Herhangi bir karaciğer ve böbrek hastalığı bulunan kişilerde kullanılmaması gerekmektedir. A vitamini hap olarak önerilen bu ilaç çocuklarda ve yaşlılarda kullanımı özel doz ayarlanması sonucunda olması gerekmektedir. A vitamini hapını kullanmakta olan kişilerde istenmeyen yan etkileri bulunmaktadır. Özellikle de fazla doz alınması sonucunda şu yan etkiler ortaya çıkacaktır:

  • Baş ağrısı;
  • Hipertansiyon;
  • Bulantı;
  • Yorgunluk;
  • Uyku problemleri;
  • Adet bozuklukları;
  • Deride kuruluk.

Bu vitaminin kullanımı sonucunda yan etkiler ortaya çıkması durumunda hapın kullanımı bırakılmalı ve doktora bildirilmesi gerekmektedir.

Solgar A Vitamini

Solgar a vitamini hapı günümüzde A vitamini eksikliği sonucunda rahatsızlık yaşamakta olan kişilere önerilmektedir. Gıdalardan yeterli miktarda bu vitaminin alınamaması sonucunda ortaya çıkan belirtileri azaltmak konusunda etkilidir. Sivilce gibi cilt problemlerinin ve görme sorunlarının olması durumunda takviye olarak alınması önerilen bir ilaç olmaktadır. Bu ilacın içerisinde insanların yeterli miktarda vitamini alabilmelerini sağlayacak besinler bulunmaktadır.

Gün içerisinde 1 ya da vitamin eksikliğine göre 2 kapsül alınması önerilmektedir. Vitaminin içerisinde yapay tatlandırıcı, mısır, soya, maya ve koruyucu bulunmadığı için zararları da aza inmektedir.

Supravit Pediatrik Şurup

A vitamini çocukların gelişiminde en önemli vitaminlerden bir tanesi olmaktadır. Kemik sağlığı ve gelişimi için yeterli miktarda çocukların alması gerekmektedir. İçerisinde birçok vitamin bulunmaktadır. Bu vitaminler çocukların sağlığı açısından büyümelerine katkı sağlayacaktır. 6 yaşından küçük çocuklarda yarım ölçek verilmelidir. 6 yaşından daha büyük çocuklarda ise bir ölçek verilmesi uygun olacaktır. Çocuklarda verildikten sonra bol su içirilmesi gerekmektedir. Tok karnına her zaman için verilmesi önemli olacaktır. Retinol maddesine karşı alerjisi olan çocuklara verilirken her zaman için doktorun bilgilendirilmesi gerekmektedir. Hastalarda kullanımı sonucunda istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu nedenle de kullanımı ile birlikte yan etkiler görüldüğü zaman kullanımı bırakılmalıdır. Karaciğer rahatsızlığı olan ve böbrek yetmezliği görülen çocuklara verilmemesi gerekmektedir.

Carovit A Vitamini

Vitamin ilacı olarak bilinmektedir. Vitamin takviyesi olarak doktor önermesi durumundan eczanelerden alınabilir. Doktorun reçete etmesi ile birlikte SGK güvencesi olan kişilerin herhangi bir ücret ödemeden eczanelerden satın alabilirler. İlacın doz alımı her zaman için doktor tarafından önerilmektedir. İlacın kullanımı ile birlikte istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkması görülebilir. Kişilerde eklem ağrısı, ishal, mide bulantısı ve baş dönmesi olması halinde hemen ilacın kullanımı bırakılmalıdır.

Menopace A Vitamini

Etken maddesi olarak bol miktarda A vitamini ve diğer vitaminler bulunmaktadır. Ayrıca içerisinde bulunan mineraller sayesinde de insan sağlığının korunmasında etkili olmaktadır. Günlük yeterli miktarda besinlerden vitaminin alınmaması durumunda doktorlar tarafından önerilmektedir. Gün içerisinde alınacak doz miktarı doktor tarafından farklı bir kullanım önerilmemesi sonucunda 1 tane alınması gerekmektedir. İlacın yan etkileri arasında solunum problemleri, mide ağrısı, bulantı, baş dönmesi ve ağrısı, kurdeşen gibi yan etkiler olabilir. Bu durumda ilacı kullanmamanız gerekmektedir.

A Vitamini İlaçlarının Fiyatları

İlaç İsmi Fiyatı
AVICAP 30 mg yumuşak kapsül 4,57 TL
Solgar A Vitamini 70,00 TL
Supravit Pediatrik Şurup 7,57 TL
Carovit A Vitamini 22,61 TL
Menopace A Vitamini 9,75 TL

 Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.