B12 Vitamini İlaç İsimleri Faydaları, Yan Etkileri ve Fiyatları

Sağlıksız beslenme ya da emilim bozukluğunun olmasına neden olan bir rahatsızlık sonucunda ortaya çıkacak olan vitamin eksikliğinin tedavisinde reçete edilen ilaçlar.

Benexol B12 Tablet

B12 Vitamin Takviyesi

B12 vitamin eksikliği olması sonucunda kan değerlerine bakılması ile birlikte normal değerlerin altında olması durumunda doktor tarafından reçete edilmesi sonucunda eczanelerden alınabilir. İnsanlarda vitamin eksikliği sebebi ile şu belirtiler ortaya çıkması sonucunda kullanılmalıdır:

 • Kronik yorgunluk;
 • Unutkanlık;
 • Öfkelenme;
 • Kas ağrısı;
 • Kramp;
 • Ruhsal hastalıklar.

Her zaman için vitamin eksikliğine bağlı olarak doktor tarafından tavsiye edildiği şekilde alınmalıdır. Genellikle 12 yaş üzerinde olan insanlar için günde 1 tane tok karnına alınması uygun olacaktır. 12 yaş altında çocuklar için doz kararını doktor ayarlaması gerekmektedir. Çok fazla yan etkisi olmasa da bazı insanların kullanması ile birlikte alerjik reaksiyonların gelişimi, kurdeşen ve solunum problemleri ortaya çıkması sonucunda kullanımı bırakılmalıdır.

Nerox-B12 Tablet

İnsanlarda vitaminin eksikliğiyle birlikte çıkan belirtilerin tedavisinde kullanılmaktadır. Sıklıkla yaşanılan zihinsel yorgunluk, güç kaybının yaşndığı durumlarda ve sinir iltihabı sonucunda meydana gelen rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmalıdır. Doz kararına ve kullanım süresine her zaman doktor karar vermelidir. Tavsiyesi üzerine kullanılacak olan hapların mutlaka bol su ile içilmesi gerekmektedir. Günlük doz günde 1 ya da 2 tablet olması gerekiyor. Belirtilerin azalması ile birlikte ilacın doz ayarlanması tekrardan ayarlanmalıdır.

Ortaya çıkacak olan yan etkiler sonucunda ilaç kullanımı bırakılmalı ve doktor bilgilendirilmelidir. İnsanlarda yüzlerinde, dillerinde şişkinlik oluşması ve nefes darlığının gelişimi ile birlikte yan etkileri ciddi boyutlara ulaşacak olması sebebiyle kullanılmamalıdır.

Baxant Plus B12 Tablet

Ortaya çıkacak olan sinir hasarı sonucunda vitamin ilaçları olarak hangisini kullanmanız gerektiğine doktor karar vermesi gerekmektedir. Sinir hasarının oluşması ile birlikte ortaya çıkacak olan ağrının giderilmesi için kullanılmaktadır. Kasların ağrıması, karıncalanma gibi problemlerin dışında şu durumlarda da reçete edilebilir:

 • Kulunç ağrısı;
 • Zonklama;
 • Uyuşma;
 • Uyku problemleri;
 • Kronik yorgunluk.

Eksikliğinin oluşması ile birlikte nöropatik ağrının gelişmesi durumunda kullanım süresi ve doz ayarlanması yapılmalıdır. 65 yaş üzerinde olan insanlarda doz ayarlanması özel olması gerekmektedir. Alerjik reaksiyon ya da boğazda şişme meydana gelmesi durumunda ciddi yan etkiler olması sebebiyle kullanılmamalıdır.

Bunun dışında ortaya çıkacak olan yan etkilerin arasında baş ağrısı, baş dönmesi, iştah artışı ve uyku hali oluşabilir.

Bemiks Vitamin Kompleksi

Ortaya çıkacak olan B grubu vitaminlerin eksikliğini gidermek için en çok kullanılan ilaçlardan bir tanesi olmaktadır. Ortaya çıkacak olan belirtilerin doktor tarafından önerildiği süre boyunca ve doz ayarlaması yapılarak kullanılması sonucunda giderilecektir. İştahsızlık, emilim bozukluğu, kas ağrısı, mide hastalıkları ve deri hastalıklarının tedavisinde etkili olmaktadır.

Kullanım sonrasında ortaya çıkacak reaksiyonlardan bazıları idrar renginde koyulaşma meydana gelebilir. Bu durum bilinmelidir. Gebelik kullanımı sırasında doz ayarlanması çok önemlidir. Plasenta ile birlikte bebeğe de geçecek olması sebebiyle doktorun önerdiği şekilde alınmasına dikkat edilmelidir. Reçetesiz de olarak eczaneden ücret karşılığında satın alınabilir.

Bevit B12 Vitamin İlacı

İnsanların sağlıklı bir yaşam sürmeleri için vitaminlerin yeterli düzeyde alınması gerekmektedir. Eksikliğinin gelişmesi durumunda takviye ilaçların kullanılması gerekmektedir. Bu sebeple de ortaya çıkacak yorulma, unutkanlık, sinirli ruh hali ve krampların gelişmesi sonucunda normal doz ayarlanması yapılması ve doktorun önerdiği şekilde kullanım süresi sonucunda insanlarda eksikliği giderilecektir.

Yan etkileri arasında alerjik reaksiyonların oluşması ve hırıltılı nefes alıp verme görülebilir. Bunlar ciddi yan etkiler olmaktadır. Bu sebeple de ilacın kullanımı bırakılmalıdır. İshal, baş dönmesi ve kusma da bazı insanlarda gelişen yan etkiler arasındadır.

Solgar B12 Vitamini

Özel olarak üretilen ve reçetesiz olarak satılmakta olan B12 vitamin takviyesi olarak biliniyor. Her kapsül içerisinde 1000 mcg değerinde bulunmaktadır. Dil altına konularak erimesi sonrasında vitamin takviyesi olarak alınacaktır. Yüksek miktarda bulunması sebebiyle günün her saatinde ve tok karnına alınması önemlidir. Özel üretilmesi ve hayvansal gıdalar ile beslenmeyen kişilerin kullanımına uygun olmaktadır. 

Bazı insanlarda takviye ilaçları yutmakta güçlük çekmekte olması sebebiyle bu vitamin takviyesi dil altı formu sayesinde daha rahat kullanımı bulunmaktadır.

B12 Vitamin İlacının Fiyatları

İlaç İsmi Fiyatı
Benexol B12 Tablet 16.93 TL
Nerox-B12 Tablet 9.16 TL
Baxant Plus B12 Tablet 110.95 TL
Bemiks Vitamin Kompleksi 4.23 TL
Bevit B12 Vitamin İlacı 12.03 TL
Solgar B12 Vitamini 75 TL

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (4 oy, ortalama: 3,25en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.