Piridoksin İçeren İlaçlar, Faydaları, Yan Etkileri ve Fiyatları

B6 vitamini olarak da bilinen B6 vitamini insanların hayatında önemli olan vitaminler arasında olmaktadır. Eksikliği sonucunda tedavi etmek için kullanılacak ilaçlar ve fiyatları.

Piridoksin

Piridoksin İçeren İlaçlar

Protein metabolizması üzerinde en etkili olan ve eksikliği sonucunda ruhsal problemlerin ortaya çıkmasında etkili olan bir vitamin olmaktadır. İnsanların depresyonda olmaları, ruhsal sorunlarının gelişmesi ve sinir sisteminin üzerinde etkili olur. Anemi hastalığının gelişmesini önlediği ve cilt üzerinde de çok etkili olmaktadır. Vitaminin her zaman için doğal yollarla alınması önerilmektedir. Eğer ki düzenli alınmaması halinde insanlarda eksiklik ortaya çıkar.

Çocukların Piridoksin olarak isimlendirilen B6 vitamini günlük olarak 1 ile 2 mg alması gerekmektedir. Yetişkinlerin ise günlük olarak 2 mg almaları önemli olacaktır. Gebelik döneminde ve ayrıca emziren bayanların daha fazla alması gerekmektedir.

Kan tahlilinde B6 vitamini eksikliği olması durumunda doktor kontrolünde vitamin takviyesi alması gerekmektedir.

Norogrizovim 1 gr Ampul

İlacın etken maddesi B6 vitamini barındırmaktadır. İçerisinde bulunan hidroklorid sayesinde B6 vitamin eksikliğinin tedavisinde etkin olarak doktor tarafından önerilmektedir. İnsanlarda ortaya çıkacak olan B grubu vitamin eksikliği sonucunda ameliyat öncesinde ya da sonrasında ve ciddi yanık durumlarında vitamin eksikliği oluşur. Bu sebeple de doktorun önermesi durumunda eczaneden reçete ile satın alarak kullanılabilir.

Adaleye enjekte edilmesi gerekmektedir. Bu sebeple de her zaman için doktor önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Genellikle vitamin eksikliği tedavisinde haftada bir defa kullanımı uygun olacaktır. İlaç kullanmaya başlanmasının ardından bir takım istenmeyen yan etkilerinin olması görülebilir. Bu yan etkiler şunlardır:

  • Alerjik reaksiyonlar;
  • Uyuşma;
  • Mide bulantısı;
  • Baş ağrısı;
  • Karaciğer enzimlerinde yükselme;
  • Bacakların uyuşması.

Ortaya çıkan yan etkilerin görülmesi durumunda insanların bu ilacı kullanımını bırakarak doktorlarına ara vermeleri gerekmektedir. Ayrıca doktor tarafından reçete edilmeden kesinlikle ilacın kullanılmaması gerekmektedir.

Libavit B6 Fort Ampul

İnsanlarda ortaya çıkacak olan B6 vitamini yani piridoksin eksikliği olması durumunda doktorun eksikliği gidermesi için önerilen bir ilaç olmaktadır. Özellikle de bir takım kimyasal ilaçların kullanımı sonucunda vitamin eksikliği görülmesi durumunda önerilmektedir. Her zaman için adaleye enjekte edilerek uygulanması gerekmektedir. Uygulama dozunu doktor kan tahlili sonucunda vitamin eksikliğine bağlı olarak belirlemesi gerekmektedir.

İstenmeyen yan etkileri arasında folik asit düzeyinin düşmesi görülebilir. Ayrıca sindirim sisteminde de bir takım sorunlar görülebilir. Bu sebeple de yan etkiler görülmesi durumunda ilaç kullanılmamalıdır.

Befull Tablet

B6 vitamini eksikliği sonucunda insanlarda görülen semptomların azalması için doktorun önerecek olduğu bir ilaç olmaktadır. Özellikle de sürekli olarak yorgunluk çeken insanların ve kendisini sinirli hissedenlerin semptomlarını gidermek için önerilmektedir. Her zaman için doktorun kontrolünde kullanılması ve doz ayarını doktorun yapması gerekmektedir. Önerilen doz en fazla 2 ile 4 arasında vitamin eksikliğine bağlı olarak belirlenmesi gerekmektedir. İçilen tabletlerin 1 su bardağı su ile çiğnenmeden yutulması çok önemlidir. Ayrıca diğer B grubu vitaminlerin eksikliği içinde doktor tarafından önerildiği zaman kullanılması uygun olacaktır.  

Beneday Tablet

Piridoksin yeterli miktarda alınamaması sonucunda ortaya çıkacak olan eksikliğin belirtilerinin giderilmesi tedavisinde etkili olur. İnsanlarda zihinsel olarak çabuk yorulma ve bedensel olarak da kronik yorgunluk yaşamaları sonucunda doktorun Piridoksin eksikliği tedavisinde etkili olan bir ilaç olmaktadır. Vitamin eksikliği sonucunda her zaman doktor tarafından doz uygulanması gerekmektedir. Gün içerisinde 1 tablet bol su ile yutulmalıdır. Gün içerisinde en fazla 2 – 4 tablet alınması uygun olacaktır. Piridoksin eksikliği sonucunda oluşacak belirtilerin azalması ile birlikte doktor tarafından doz azaltılması gerekmektedir.

Kullanmakta olan kişilerde istenmeyen yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler arasında en çok mide bulantısı ve gastrik ortaya çıkması görülebilir. Kan şekerinin düşmesi ve deride ortaya çıkacak olan kaşıntının oluşması gibi durumlarda kullanımı kesilmeli ve ilacı reçete eden doktora bilgi verilmelidir.

Nerox Tablet

İlacın içerisinde 250 mg B6 vitamini bulundurmaktadır. İnsanlarda vitamin eksikliğinin görülmesi durumlarda özellikle de ruhsal problemlerin gelişmesi sonucunda unutkanlık, depresyon ya da sürekli olarak sinirli bir ruh hali içerisinde olunması durumunda vitamin eksikliği sonucunda reçete edilebilir. B grubu vitaminleri kalp kasının güçlenmesinde de çok etkili olacaktır. Bu sebeple de insanların kalp kasının güçlenebilmesi için önerilmektedir. Eklem ağrısının olması ya da ateşli romatizma hastalıkları vitamin eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar. Bunun sonucunda da doktorun kan tahlili yaparak vitamin eksikliği tanısı koyması sonucunda reçete ederek eczane tarafından satın alınmalıdır.

Tablet dozu her zaman için doktorun eksikliğe bağlı olarak belirlemesi gerekmektedir. Gün içerisinde 1 ya da en fazla 2 defa bol su ile yutulması gerekmektedir. İlacın asla çiğnenmemesi ve ezilmeden yutulması çok önemlidir.

Piridoksin İçeren İlaçların Fiyatları

İlaç İsmi Fiyatı
Norogrizovim 1 gr Ampul 16.01 TL
Libavit B6 Fort Ampul 3.98 TL
Beneday Tablet 49.32 TL
Befull Tablet 13.5 TL
Nerox Tablet 6.53 TL

 Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.