Folik Asit İçeren İlaç İsimleri, Yan Etkileri ve Fiyatları

Sağlık için çok önemli olan ve folik asit yetersiz beslenme ya da emilim bozukluğu sebebiyle oluşmadığı zaman eksikliğin olması durumunda kullanılacak takviye ilaçlar.

Windmill Folic Acid

Folik Asit İlaçları

İnsanların günlük ihtiyacı olan folik asit miktarını karşılamaktadır. Bu sayede de ortaya çıkacak olan folik asit eksikliğinin giderilmesi için takviye ilaç olarak kullanılacaktır. Satın alınan takviye ilaç içerisinde 180 adet tablet bulunmaktadır. Bu marka tarafından üretilen vitamin takviyesinin her birinin içerisinde 400 mcg folik asit bulunmaktadır. Kalori bakımından kullanılacak miktarın 2000 kalori içermekte olan diyetler için uygun olarak belirlenmektedir. Her bir tablet içerisinde 5 kalori bulunmaktadır. Yetişkin insanların eksikliğini gidermek için kullanacakları takviyenin her gün tok karnına tek seferde 1 tane tablet alınması gerekmektedir. Bol su ile çiğnenmeden ve toz haline getirilmeden yutulması gerekmektedir. Doktor tarafından önerilmediği halinde insanların sabah kahvaltısından sonra tok karnına bol su ile yutulmalıdır. Eksikliği olması halinde gebelik öncesinde ve gebelik sonrasında kullanımı uygun olacaktır.

GNC Folic Acid

B grubuna ait olan folik asit eksikliği yaşamakta olan insanlara daha iyi geleceği için takviye olarak önerilmektedir. GNC markası tarafından üretilen vitamin takviyesinin içerisinde 100 mcg folik asit bulunmaktadır. Tablet olarak çiğnenmeden ve toz haline getirilmeden her tablet yutulurken 1 su bardağı ile yutulmalıdır. Tabletlerin boyutunun çok küçük olması sebebiyle kişilerin yutma sırasında herhangi bir sorun yaşamayacaktır. Doktor tarafından farklı bir şekilde önerilmemesi sonucunda kullanacak olan insanların tok karnına 1 defa kullanmalıdır. Önerilen kullanım şeklinin kahvaltıdan sonra tok karnına yutulması gerekmektedir. İçerisinde GDO içermemektedir. Gebelik döneminde ortaya çıkan eksikliğin giderilmesi için hamilelikte kullanımı uygun olacaktır. Ayrıca hayvansal herhangi bir şey içermemesi sayesinde vejetaryen olarak bitkisel gıdalarla beslenen insanlarda kullanabilir. Kullanan kişilerde şu yan etkiler görülebilir:

  • Karın ağrısı;
  • Baş dönmesi;
  • Kramplar;
  • Kusma.

Yan etkilerin görülmesi günlük gereken doz miktarından daha fazlasının alınması sonucunda daha sıklıkla görülmektedir. Olması halinde kullanılmaması gerekmektedir.

Solgar Folacin Folic Acid

Solgar markasının üretmiş olduğu folik asit eksikliği durumunda hangisi daha etkilidir diye merak edenlere önerilmektedir. İçerisinde bulunan besin değeri Dosalin olmaktadır. Koruyucu madde asla içermediği için güvenerek kullanılabilir. Çoğunlukla gebelikte ortaya çıkacak olan eksikliğin giderilmesi için anne adayları tarafından tercih edilmektedir. Yüksek dozda alınmaması gerekmektedir. Doktor tarafından farklı bir kullanım şekli önerilmemesi durumunda her gün tok karnına bol su ile ezilmeden içilmelidir. Gebelik öncesinde 1 ay öncesinde kullanılması ve gebelik sonrasında 3. ay boyunca kullanılması öneriliyor.

Tabletin boyutları oldukça küçük olması sayesinde yutulması da kolay olmaktadır. Fakat ilaç yutmakta zorlanan kişilerin bir su bardağı suyun içerisine konularak karıştırılıp eritilmesi sonucunda da içmesi uygun olacaktır.

Maltofer Fol Tablet

İlacın etken maddesi Demir III Hidroksid Polimaltoz + Folik Asit olmaktadır. Bu sayede folik asit eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan belirtilerin azalmasını sağlayacaktır. Eksikliği ile birlikte kan oluşumunu sağlayacak ve anemi hastalığın oluşmasını önleyecektir. İçerdiği demir sayesinde de kansızlığı önlemesi ile biliniyor. Ayrıca gebelik öncesinde oluşacak eksikliğin ve gebelikte meydana gelen eksikliğinde tedavisinde hamile bayanlar içinde kullanılmaktadır. Hemoglobin değerinin yükselmesi için doktor tarafından reçete edilecek tablet doktorun önerdiği şekilde 2 ya da 3 tablet kullanılması gerekmektedir. İlacın kullanımı ile birlikte şu yan etkiler meydana gelecektir:

  • Kabızlık;
  • Deri döküntüsü;
  • Nefes problemleri;
  • Boğazda ağrı;
  • Kusma.

Yan etkilerin görülmesi sonucunda ilacın kullanımı hemen bırakılmalıdır. Doktor tarafından yapılan kan tahlili sonucunda eksikliği görüldüğünde reçete edilir. SGK güvencesi olanların herhangi bir ücret ödemeden eczanelerden alabilirler.

Folbiol 5 mg Tablet

Folik asit ve B12 vitamin eksikliği olması halinde doktorun önerdiği takviye ilaç olmaktadır. Folik asit eksikliği ile ortaya çıkacak olan sindirim emilimi bozukluğu ya da kansızlık görülmesi sonucunda ve hamilelikte oluşacak eksikliğin giderilmesi için önerilecektir. Kullanımı her zaman için doktor önermeli ve uygun doz ayarlamasını da doktor yapmalıdır. Aynı şekilde de ne kadar kullanılması gerektiğine doktor karar vermelidir. Asla doktorun önerdiği dozdan fazlası kullanılmamalıdır.

Folik Asit İlaç Fiyatları

Takviye İlaç İsmi Fiyatı
Windmill Folic Acid 59 TL
GNC Folic Acid 42 TL
Solgar Folacin Folic Acid 40 TL
Maltofer Fol Tablet 14.02 TL
Folbiol 5 mg Tablet 12.53 TL

 Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.