D Vitamini Ampulü Faydaları, Zararları ve Fiyatı

Doğal yollarla D vitamini alamayanların bu vitaminin eksikliği durumunda doktor tarafından istenilen tahlil sonucunda eksikliği anlaşılması halinde önerilen D vitamini ampulü.

D Vitamini Ampulü

D Vitamini Ampulu

İnsanların D vitamin eksikliğini karşılayabilmesi için doktor tarafından tavsiye edilen vitamin ihtiyacını karşılama konusunda etkili olan ve takviye olarak reçete edilecek bir ilaçtır. Kan tahlili yapılmasının sonucunda D vitamin değerleri normalin altında olduğu zaman Devit – 3 ampul reçete edilir. Bu ampul içerisinde 300.000 IU D vitamini bulunmaktadır.

Bu ilacın kullanım amacı insanların sindirim sistemi kanalında emilim bozukluğunun D vitaminine bağlı olarak çıkması sonucunda bunu önlemek için ve vitamin eksikliğini gidermek amacıyla önerilmektedir. Ortaya çıkan belirtilerin bu Devit – 3 ampul kullanması ile hızla yok olmaktadır. Özellikle de vitamin eksikliğinin görüldüğü menopoz döneminde olan bayanlarda kemik erimesi olması halinde ya da parathormon yüksekliğinin gelişimi ile birlikte vitaminin değerlerini normale çevirmek için her zaman doktor tarafından önerilmesi durumunda vitamin takviyesi için eczanelerden alınarak kullanılması gerekmektedir.

D vitamini ampulü SGK kapsamında doktorun reçete etmesi halinde hastaların herhangi bir ücret ödemeden alacakları bir ilaç olmaktadır. SGK güvencesi bulunmayan hastaların ise eczaneden 3.09 TL ücret karşılığında alarak doktorlarının önerdiği şekilde kullanabilirler.

D Vitamini Ampul Kullanımı

İlacın doktor tarafından önerilmesi halinde kullanılması gerekmektedir. Çocukların ya da yetişkinlerin kullanımı her zaman için doktor gözetiminde olması gerekmektedir. Vitaminin eksikliğine bağlı olarak raşitizm kemik hastalığı gelişen çocukların vitamin değerlerine göre ayda bir defa bir ampul verilmesi gerekmektedir. Sindirim kanalında emilim bozukluğu meydana gelmesi sonucunda ise eksikliğini önleyebilmek için ayda bir defa 1 ampul devit-3 ya da ayda iki defa yarım doz Devit – 3 verilmesi gerekmektedir. Kemik erimesi olan yaşlılarda ve menopoza girmiş bayanlarda ise haftada bir defa uygulanması gerekmektedir. Bu vitamini kullanırken doktor tarafından söylenen süre içerisinde mutlaka kontrollerini yaptırmalı ve vitamin eksikliğinin olup olmadığı konusunda tahlil yapılmalıdır. Tedavinin süresini her zaman için doktor belirlemesi gerekmektedir.

Devit – 3 ampul kullanımı doktorun önerdiği şekilde olması gerekmektedir. Çoğunlukla ekmek üzerine sürülerek yenmesi tavsiye edilmektedir. Fakat vitaminin ciddi oranda eksikliği olması sonucunda kasa enjekte edilmesi gerekmektedir.

İlacın etkilerini göstermesi için doktorun önerdiği şekilde ve prospektüs bağlı olarak kullanılması gerekmektedir. Bu sebeple de bir kişinin vitaminin eksikliğini karşılayabilmesi için her daim doktor kontrolünde uygulanmalı ve etkilerini gösterebilmesi için her zaman önerildiği şekilde kullanılması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki bu vitaminin eksikliği kadar fazla alınması da zararlı olacaktır. Bu sebeple de ilk kullanımından sonra belirli aralıklar ile birlikte doktor tarafından rutin kontrollerin yapılması gerekmektedir.

Böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalar bu durumu doktorlarına bildirmeleri gerekmektedir. Bu hastaların böbrek fonksiyonlarının kontrol edilerek düzenli olarak doktorun gözetiminde alınması gerekmektedir. Çok fazla kalsiyum emilimi olmasına neden olacağından bunun sonucunda da böbreklerde kalsiyum atılamayacağından böbreklerde taş olmasına neden olacaktır. Bu sebeple de böbrek hastalarının mutlaka bu durumu doktorlarına bildirerek ilacı kullanmaları gerekmektedir. D vitamini ampulunun vitamin eksikliği takviyesi olarak kullanılacağı zaman kesinlikle bu durumu insanların bilinçli olarak kullanması ve belirtilen dozdan daha fazla kullanmaması önemlidir. Doktor tarafından tedavi kesilmediği zaman asla bu ilacın kullanımı insanların kendi isteği ile olmaması gerekmektedir.

D Vitamini Yan Etkileri

Yeteri kadar doğal yollarla bu vitamini alamayan insanlarda görülmektedir. Özellikle de güneş ışınlarından yeterli miktarda yararlanamayan insanlar eksikliğini gidererek ortaya çıkacak olan eksiklik neticesinde gelişen hastalıkları önlemek için bu vitamin yeterli miktarda alınması gerekmektedir. Fakat Devit-3 ampul kullanmakta olan kişilerde istenmeyen yan etkilerin gelişmesi de görülmektedir. Bu sebeple de bu vitaminin eksikliğinin giderilmesi için doktor gözetiminde kullanılan ilacın yan etkileri şunlardır:

 • Kalp ritminde bozulma;
 • Kalsiyum seviyesinde artış;
 • Zihin karışıklığı;
 • Kusma;
 • Hızlı kilo verilmesi;
 • Kaşıntı;
 • Sürekli susama;
 • İdrar yaparken zorlanma;
 • Kurdeşen;
 • İştahsızlık;
 • Kemiklerde kireçlenme.

Bu yan etkilerin gelişmesi sonucunda vitaminin alımına ara verilmesi gerekmektedir. Vitaminin yan etkileri çok sıklıkla görülen yan etkiler olmamaktadır. Fakat duyarlı kişilerde ya da vitaminin yanlış alınması durumunda ortaya çıkacak olan bu yan etkiler insanların hayatında olumsuz etkiler oluşmasına neden olur. Bu nedenle de asla insanların bilinçsiz bir şekilde tüketmemesi gerekmektedir. Bu yan etkilerin görülme olasılığı daha çoğunlukla vitamini bilinçsiz olarak kullanan insanlarda görülmektedir.

D Vitamini Ampul Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yandaş hastalığı olan kişilerin bu ampulu kullanmaları önerilmemektedir. Özellikle de yüksek tansiyon hastalarının ve damar sertliği olan kişilerin ilacı kullanmamaları önerilmektedir.

İnsanların bazen kanında yüksek oranda kalsiyum konsantrasyonunun yükselmesine neden olacaktır. Bu nedenle de vitaminin fazlası vücutta depolanacak ve idrar ile atılmaması görülecektir. Kalsiyumun da fazla emilim göstermesi sebebi ile böbreklerde birikerek böbrek taşı oluşumuna sebep olacaktır. İnsanlarda kalsiyum değerlerinin fazla olması durumunda ilacın kullanılmaması gerekmektedir.

İlacın çocukların göremeyeceği yerlerde saklanması gerekmektedir. Güneş ışığı almayan yerlerde ve serin bir ortam içerisinde saklanarak, tedavi gereğince belirtilen dozda alınması uygun olacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.