D Vitamini İğnesinin Faydaları, Yan Etkileri ve Fiyatı

Doğal yollarla D vitamini alamayan insanlarda vitamin eksikliği oluşması ile birlikte doktor onayı ile birlikte alacağınız D vitamini iğnesinin faydaları ve yan etkileri.

D Vitamini İğnesi

D Vitamini İğnesi

Vitamin eksikliğinin oluşması ile birlikte ortaya çıkacak olan belirtiler sonucunda doktora gidilmesi gerekmektedir. Doktor tarafından istenilen kan tahlilinde D vitamininin değerlerine bakılması gerekmektedir. Vitamin normal değerlerde olmaması ve düşük çıkması durumunda doktor tarafından takviye vitamin verilmesi gerekmektedir. Her zaman için vitaminin doktor kontrolünde alınarak kullanılması gerekmektedir. Eksikliğinin zararlı olduğu kadar vitaminin bilinçli kullanılmaması durumunda da zararlı olacaktır.

Doktorun D vitamini eksikliği tedavisi için Devit – 3 ampul reçete edilecektir. Bu reçete edilen ilaç içerisinde 300.000 IU miktarında vitamini barındırmaktadır. Bu ilacın kullanımı ile birlikte vitaminin eksikliği karşılanmış olacaktır. İğnenin verilmesi için mutlaka kan tahlili yapılarak hastanın D vitamininde eksikliği ve vitamin yetersizliği olması durumunda hastaya reçete edilmelidir. Ayrıca insanların şu hastalıkları içinde bu vitamine ihtiyaç duyulmaktadır: 

 • Sindirim emilimi eksikliği;
 • Raşitizm tedavisinde;
 • Kemik erimesi;
 • Parathormon yüksekliği;
 • Kalsiyum absorpsiyonu bozuklukları
 • Kemik yumuşaması.

Vitaminin en çok kemik sağlığı için çok önemli olan kalsiyumun yeterli miktarda emilim göstermesini hızlandırmaktadır. Bu sebeple de vitamin eksikliği ile birlikte kalsiyumun yeterli düzeyde emilim göstermemesi durumunda birçok insanın kemik sağlığı tehlikeye atacaktır. Daha güçlü kemiklerin olması için, kemiklerin güçsüzleşmesi sonucunda en ufak bir darbe karşısında kırılmasını önlemek için reçete edilmesi gerekmektedir.

İğneyi sosyal güvencesi olan insanların doktor reçete ettiği zaman eczaneden ücretsiz alacaktır. Sosyal güvencesi olmayan insanlar eczaneden 3.09 TL ücret ile satın alabilecektir.

D Vitamini İğnesinin Kullanımı

Eczanelerden almadan önce her zaman için vitaminin kan tahlili yapılarak doktor gözetiminde kullanılması gerekmektedir. Devit-3 vitamini uygulanması hem oral yolla olacağı gibi adaleye enjekte edilerek de kullanımı mümkün olacaktır. Vitaminin eksikliği yoğun olan kişilerde, kemik erimesi yaşanan kişilerde ve daha çoğunlukla da çocuklarda raşitizm oluşması durumunda vitaminin kasa enjekte edilmesi öneriliyor. Hastanın vitamin eksikliği miktarına bağlı olarak kasa enjekte edilmesi öneriliyor. Çok düşük görülen kişilerin iğne olarak yaptırması daha hızla vitamin eksikliğinin giderilmesinde etkili olur.

D Vitamini iğnesinin adaleye enjekte edileceği zaman kalça kasına ya da bacak kasına uygulanması gerekmektedir.

Vitaminin her zaman için doktorun önerdiği şekilde eczaneden satın alınarak kullanılması gerekmektedir. Vitamin eksikliği tedavisi için ayda bir defa 1 ampul enjekte edilmesi büyük oranda vitaminin yeterli miktarda olmasını sağlamaktadır. Fakat ortaya çıkacak olan sindirim kanalında oluşan emilim sorunu nedeniyle ayda iki defa yarım ampul kullanılması tavsiye ediliyor. Birçok belirtinin tedavisinde oral yolla da alınması mümkündür. Fakat hastalarda kalsiyum absorpsiyonu bozukluğu olması durumunda mutlaka adaleye enjekte edilerek uygulanması gerekmektedir.

D Vitamini İğnesinin Yan Etkileri

Vitaminin uygulanması ile birlikte bazı yan etkiler ortaya çıkması durumunda ilacın alınımı hemen durdurulmalı ve doktor bu konuda bilgilendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca vitaminin yan etkilerinin ortaya çıkmasının nedenleri arasında yüksek dozda alınması veya bilinçsiz bir şekilde tüketilmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Oluşabilecek yan etkiler şunlardır:

 • Kalsiyum seviyesinde artma;
 • Kaşıntı;
 • Kireçlenme;
 • Kalp atışında düzensizlik;
 • İştahsızlık;
 • Zihin karmaşası;
 • Kusma;
 • İştahsızlık.

Adaleye enjekte edilen bu iğnenin ortaya çıkan yan etkileri sonucunda ilacın alımı durdurulmalıdır. Bazı kişilerde yan etkiler olarak idrar yapmakta zorlanma ortaya çıkar. Bu durum mesane sorunlarının oluşmasına neden olur. Ayrıca fazlasının alımı sonucunda kalsiyum emiliminin yükselmesi ile birlikte böbreklerin yeterli miktarda kalsiyumu idrar yoluyla atamayacak olduğundan böbreklerinde taş olmasına neden olur ve böbrek yetmezliği gibi ciddi bir hastalık oluşmasına neden olur.

Yüksek tansiyon hastalarının ilacı kullanmaları sonucunda tansiyon yükselmesine neden olabilir. Özellikle böbrek hastalarının yeterli miktarda kalsiyumu süzemeyecek olduğu için böbrek yetmezliği oluşmasına da neden olabilir. Bu nedenle de insanların D vitamininin mutlaka günlük olarak 600 IU olarak doğal yollarla alabilmesi çok önemlidir.

Takviye olarak vitamin eksikliği tedavisinde uygulanan ilacın her zaman zamanında alınmasına hasta dikkat etmesi gerekmektedir. Çift doz alınması sağlığa zararlı olacak ve vitamin zehirlenmesine yol açabilir. Bu nedenle de fazla kullanılmaması gerekiyor.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.