K Vitamini İlaç İsimleri, Kullanımı, Yan Etkileri ve Fiyatları

Kan pıhtılaşmasını sağlayan ve böylelikle kanamanın olmasını engelleyen K vitamini doğal yollarla alınmaması durumunda kullanılması gereken takviye vitamin ilaçları.

Konakion K Vitamini

K Vitamini İlaçları

Daha çoğunlukla yeni doğanlarda ve bebekler de ortaya çıkan K1 vitamininde eksikliği sonucunda ortaya çıkan kanama ve diğer belirtiler olması durumunda doktor gözetiminde bebeklere ve yeni doğanlara adale yoluyla uygulanması gereken K1 vitamini olmaktadır. Dışkısında ve idrarında kan görülmesi sonucunda her zaman için çocuğun doktoru tarafından kan tahlili yapılarak vitaminin eksikliği görülmesi sonucunda reçete edilir. Kullanım dozu vitaminde eksikli miktarına bağlı olarak ve çocuğun yaşına göre doktoru tarafından ayarlanması gerekmektedir. İlacın uygulanması sonucunda çocuğun doktor tarafından gözetim altında olması ve bir ay sonra kan tahlili yapılarak vitaminin değerlerine tekrardan bakılması gerekmektedir. Normal değerlere ulaşılması sonucunda ilacın kullanımı kesilmelidir. İlacın kullanımı ardından çocuklar anne ve babaları tarafından kontrol edilmelidir. Çünkü bu ilacın bazı kullanan kişilerde istenmeyen yan etkilerinin olmasına neden olur. Yan etkileri arasında şunlar görülmektedir:

  • Baş ağrısı;
  • Ateş;
  • Kusma;
  • Huzursuzluk;
  • Halsizlik.

Ortaya çıkan bu yan etkiler neden olması durumunda ilacın kullanımı hemen bırakılmalı ve bu durumdan doktor bilgilendirilmelidir.

İlacın bol miktarda K1 vitamini içeren bir iğne olması nedeniyle vurulması sonucunda vitamininde ihtiyacını büyük oranda karşılayacaktır.

Libavit-k 20 Mg K Vitamini

K vitamin eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkacak olan Hipoprotrombinemi profilaksi hastalığının oluşması ile birlikte tedavisi için kullanılmaktadır. Hastanın kanaması olması durumunda pıhtılaşma sorunu olması durumunda kan değerlerine bakılarak doktor önermesi halinde kullanılmalıdır. İlacın kullanılması ile birlikte vitamin eksikliği de ortadan kalkmış olur. Hamilelik dönemi içerisinde olan bayanların ve gebelik süresi boyunca kullanılması uygun olmayacaktır. Ayrıca karaciğer ve böbrek hastalarının da bu durumu doktorlarına bildirmeli ve doktorun onayı olması halinde kullanmaları çok önemlidir. İlacın kullanımı sırasında istenmeyen bir yan etki olması halinde ilaç tedavisi kesilmelidir.

Ayrıca ilacın dozu her zaman için hastanın yaşına ve vitamininde eksikliğinin miktarına göre doktor tarafından ayarlanmalıdır.

Yeni doğan bebeklerde kullanılmaması gerekmektedir. Ayrıca hamilelerde ve emzirme döneminde olan annelerin de vitamininde eksikliği olması durumunda kullanımı uygun olmayacaktır. Çocuklarda ortaya çıkacak olan hemolitik anemi tedavisinde de doktorun öngörmesi sonucunda kullanımı uygun olan bir ilaçtır.

New Life Mena K2 30 Tablet

K2 vitamin eksikliği ortaya çıkması ile birlikte vitaminin takviyesi olarak kullanılan bir ilaç olmaktadır. Ayrıca içerisinde D3 vitamini de bol miktarda bulunan özel üretilen bir vitamin olmaktadır. Vitaminin emiliminin artması amacıyla içerisinde saf zeytinyağı bulunmaktadır. Bu sayede vitamin daha çok emilmesi sağlanacak ve vitamininde eksikliği ihtiyacını da karşılamış olacaktır. Kemiklerin daha da güçlenmesinde ve kalsiyumun kemiklere ulaşmasını sağlamaktadır. K2 vitamini sayesinde insanlarda kan pıhtılaşmasının oluşmasını sağlamaktadır. Kan içerisinde kalsiyum miktarının artması için D3 vitamini bulunuyor. Her kapsül içerisinde 100 mcg miktarında K2 vitamini barındırmaktadır. Ayrıca her kapsülün içerisinde 10 mcg D3 vitamini de vardır. Kapsülün üretim kaynağının ise balık jelatini olması ile bilinmektedir.

Solgar Vitamin K2

Solgar firması tarafından üretilen vitamini olmaktadır. Doğal yönlerle üretilmekte olan ve bu sayede insan sağlığını tehdit edecek herhangi bir durum bulunmamaktadır. Vejetaryan insanların kullanımı için bitkisel olarak üretilmektedir. Gün içerisinde tok karnına sadece 1 kapsül kullanımı önerilmektedir. Her tablet içerisinde 100 mcg vitamin bulunmaktadır. Bu sayede de kan pıhtılaşması sorunu olan ve sürekli kanama yaşayan kişilerin kan pıhtılaşmasında etkili olacaktır.

Nature’s Supreme Vitamin K2

Yetişkinlerde K vitamin eksikliği ile birlikte ortaya çıkacak belirtilerin yok olmasında ve vitamin eksikliğinde özel olarak kullanılmaktadır. Bitkisel kapsül olarak bilinmektedir. Her bir kapsül içerisinde 100 mcg vitamin bulunmaktadır. Hayvansal herhangi bir madde bulunmamaktadır. Tamamen bitkisel olarak üretilmektedir. Tok karınına içilmeli ve bol su ile yutulmalıdır. Asla çiğnenmemesi gerekmektedir. Koruyucu herhangi bir madde içermediği için güvenerek vitamin eksikliği tedavisinde kullanılabilir.

K Vitamini Fiyatları

İlaç İsmi Fiyatı
Konakion K Vitamini 12.19 TL
Libavit-k 20 Mg K Vitamini 5.45 TL
New Life Mena K2 30 Tablet 44 TL
Solgar Vitamin K2 91 TL
Nature’s Supreme Vitamin K2 129 TL

 Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.