A Vitamini Fazlalığının Belirtileri, Zararları ve Tedavisi

Kemik gelişimi ve cilt sağlığında etkili olduğu kadar göz sağlığına da faydalı olan A vitamininin fazla olması durumunda ortaya çıkan belirtiler ve tedavi yöntemi.

A Vitamini Fazlalığı

A Vitamini Fazlalığı

Çocuk gelişiminde ve insanların sağlığında faydalı olan A vitamini günlük olarak yeterli düzeyde alınması gerekmektedir. Bu vitaminin eksikliğinin insan sağlığına zararlı olması ve birçok rahatsızlığın yaşanmasına neden olması ile bilinmektedir. Fakat vitaminin fazla alınması durumunda da zararlı olacaktır. Birçok vitaminin fazla alınması durumunda insanların idrar yoluyla vücutlarından atılmasına neden olur. Fakat A vitamininin yağda eriyen bir vitamin olması ile bilinmektedir. Bu sebeple de vücutlarından atılmayacaktır. A vitamininin fazla alınması durumunda vücudun ihtiyacı olanın emilimi gerçekleştirilecektir. Fakat fazlası karaciğer de birikmesine neden olacaktır. Bu durumda da vitaminin fazla olması sonucunda karaciğerde birikmesi sonucunda zararların olması ortaya çıkacaktır. İnsanların toksinlerin oluşmasına neden olur. Böylelikle de birçok insanda zehirlenmeye neden olabilir. Bu sebeple de uzmanlar tarafından her zaman için vitaminin fazla alınmaması ve her zaman için yeterli miktarda alınması gerekmektedir. İnsanların vitamini vücudun ihtiyacı kadar olanını almayıp daha fazla alması sonucunda şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

 • Deri renginde değişiklik;
 • Karaciğer zehirlenmesi;
 • Bağ ağrısı;
 • Bilinç darlığı;
 • İştahsızlık;
 • Mide bulantısı;
 • Kusma;
 • Şiddetli karın ağrısı;
 • Huzursuzluk;
 • Baş ağrısı;
 • Yorgunluk;
 • Kilo kaybı;
 • Bayanlarda adet düzensizliği;
 • Dudaklarda kuruma ve çatlama;
 • Hamilelerde anormal durumlar.

Fazla A vitamini oluşması besinlerden alınması durumunda gerçekleşmeyecektir. İnsanların takviye olarak bu vitaminin haplarını alması durumunda ortaya çıkacaktır. İnsanların sadece beden sağlığını etkilemeyecektir.

Aynı zamanda da ruhsal olarak da etkilenmesine neden olur. Bu sebeple de insanlar sürekli olarak kendisini huzursuz hissedecek ve sürekli olarak sinirli olmasına neden olacaktır.

İnsanların sindirim sistemi üzerinde de etkili olmasına neden olacaktır. Bu kişilerde vitamin fazlalığı sebebiyle birçok insanın mide bulantısı ve kusma ile sonuçlandığı da görülmektedir. İnsanların sık sık kabız olması ve hazımsızlık belirtileri de ortaya çıkar. Fazlasının alınması sonucunda karaciğerde birikecek olduğundan karaciğer hastalıklarına yol açar. Bunun sonucunda da sarılık gelişimi ile birlikte insanların deri renginin sararmasına sebep olacaktır.

Vitaminin yeterli miktarda alınması ile birlikte cilt sağlığını korumuş olacaktır. Özellikle de insanların hücrelerinin yaşlanmasını engelleyecektir. Fakat fazla olması ile birlikte hücrelerde zarar görecektir. Bunun sonucunda derinin kalınlaşması ortaya çıkar. Birçok kişinin ise deri kuruluğunun olduğu görülmektedir. Nem kaybına neden olacağı için kalınlaşan ve kuruyan derinin çatlaması da ortaya çıkacak olan belirtileri arasındadır.

Saç sağlığına A vitamininin faydalarının çok fazla olduğu bilinmektedir. Saçların daha gür ve parlak olmasını sağlayacak aynı zamanda da kafa derisinde oluşacak kepeklenmenin yok olmasında etkili olacaktır. Vitaminin fazla alınması ile birlikte insanların saçları etkilenecektir. Hızla saçların dökülmesi görülür. Bu sebeple de birçok insanın saçları güçsüzleşecek ve çok sayıda saçı dökülecektir.

İnsanların vitamin haplarını kullanmaları her zaman için faydalı değildir. Karaciğerde birikmesi ile birlikte toksinlerin fazla olmasına sebep olur. Birçok insanın vitamin fazlalığı sebebi sonucunda karaciğer yetmezliği ve böbrek yetmezliğinin olduğu da görülmektedir.

Belirtilerin ortaya çıkmasına rağmen bilinçsiz olarak insanların vitamin takviyesi almaya devam etmeleri durumunda karaciğer yetmezliği ve böbrek yetmezliğine sebep olarak kalıcı hasar olmasına neden olur.

A Vitamini Fazlalığının Tedavisi

İnsanların daha çoğunlukla takviye olarak A vitamini haplarını bilinçsiz olarak tüketilmesi sonucunda ortaya çıkacaktır. Belirtilerin ortaya çıkması daha çoğunlukla insanlarda zihinsel bulanıklık yaşaması ve cilt tonunun değişmesi sonucunda doktora gidilmesi durumunda vitamin değerlerine bakılacaktır. Bu vitaminin fazlalığı sonucunda karaciğer enzimlerinde de ciddi oranda yükselme olacaktır.

İnsanların sağlığına faydası olması sebebi ile aldıkları takviye vitaminin idrar yoluyla atılmayıp karaciğerde birikmesi sonucunda belirtileri ortaya çıkar. Yol açtığı durumların yok olması ve tedavisinin yapılması için kişilerin takviye olarak aldıkları A vitamin ilaçlarını almamaları gerekmektedir. Bu vitamin haplarının alımının kesilmesi ile birlikte insanlarda ortaya çıkan zararlar hızla azalacak ve normale dönecektir. Bu nedenle de insanların ortaya çıkacak olan belirtilerin ciddi boyutlara ulaşmayıp karaciğer ve böbrek yetmezliğine A vitamin fazlalığının sebep olmaması için mutlaka ilaçların alımının kesilmesi gerekmektedir. Böylelikle ortaya çıkacak olan komplikasyonlar da hızla azalacaktır. Eğer kişilerde böbrek yetmezliği ya da karaciğer yetmezliğinin ortaya çıkması durumunda uzman doktor kontrolünde olmalı ve tedaviye başlanması gerekmektedir.Bu şekilde fazlalığı tedavi edilir. İnsanların her zaman için vitamin alımını doktor kontrolünde almaları gerekmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.