Folik Asit Fazlalığının Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Sağlık için çok önemli olan folik asit yüksekliği sonucunda insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Folik asitin fazlalığının belirtileri, nedenleri nelerdir?

Folik Asit Fazlalığının Belirtileri

Folik Asit Yüksekliği

Folik asit insan DNA oluşumunda sentezinde önemli rol oynamaktadır. İnsanların sağlıklı bir ruh hallerinin olması için önemli olan beyin tarafından salgılanmakta olan mutluluk hormonu adı verilen serotonin hormonunun salgılanması için gereklidir. Aynı zamanda da hamilelikte döneminde de gerekli olduğundan hem annenin hem de bebeğin gelişimi ve sağlığı için önemlidir.

Emilim bozukluğu olmaması sonucunda düzenli beslenen insanlarda vitamin eksikliği olmayacaktır. Fakat vitamin eksikliğinin olması durumunda insanların takviye ilaçların bilinçsiz bir şekilde kullanılması sonucunda aşırı doz alımı sonucunda folik asit yüksekliği meydana gelecektir. Vitaminin fazlalığı sonucunda insanlarda şu belirtiler ortaya çıkmaktadır:

  • Sindirim sisteminde bozulmalar;
  • Mide bulantısı;
  • Baş dönmesi;
  • Sinirli ruh hali;
  • Saldırganlık;
  • Kaslarda titreme;
  • İdrar renginde değişme;
  • Uykusuzluk;
  • Böbreklerin düzensiz çalışması.

Eksikliğin giderilmesi için bilinçsiz olarak kullanılan takviye ilaçların doz aşımı sonucunda folik asitin yükselmesine neden olur. Bu sebeple de insanlarda baş ağrılarının sık sık görülmesi ile bilinmektedir. Sindirim sisteminde gerçekleşecek sorunlardan bir tanesi de sürekli ishal ya da kabızlık meydana gelecektir. Mide ağrıları ve kramp tarzında oluşan ani ağrılar görülecektir. Kas güçsüzlüğü ortaya çıkacağı için birçok insanda kaslarda istemsiz olarak hareketler oluşacaktır.

Fazlalığı ile birlikte insanlarda kalp kasının zarar görmesine neden olur. Bu nedenle de ani kalp krizleri yaşanacağı ya da koroner kalp yetmezliği oluşmasına neden olur. Aynı zamanda da fazlalığı sonucunda B12 vitamin eksikliğinin olacağı gibi çinko eksikliği de görülmektedir.

Gebelikte Folik Asit Fazlalığı

Bayanların gebelik öncesinde olduğu kadar aynı zamanda da gebelikte de önemli olmaktadır. Bebeğin gelişimi için önemli olduğu için yeterli seviyede olması gerekmektedir. Çoğu gebe kadının vitamin eksikliği oluşacaktır. Bu nedenle de gebe kadınların eksikliğini gidermek için takviye ilaç verilecektir. Fazla kullanımı, doz aşımı sonucunda hem anne hem de bebek etkilenecektir.

Bebeklerde görülmekte olan en fazla belirtiler arasında otizm görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre vitaminin fazlalığı olan gebe bir kadının çocuğu etkilenecek olduğundan 17 kat daha fazla otizm görülmektedir.

Folik Asit Fazlalığının Nedenleri

B9 vitamini olarak da isimlendirilen folik asit yeterli düzeyde ve sağlıklı beslenen insanlarda eksikliği ortaya çıkmayacaktır. Vitaminin emilimi olmasını engelleyecek herhangi bir hastalık olmaması durumunda gıdalar ile birlikte yeterli miktarda alınacaktır. Bağırsaklarda emilecek olduğu için bağırsak hastalıkları yaşayan kişilerde emilim yeteri miktarda gerçekleşmeyecektir. Aynı zamanda da aşırı alkol kullanan kişilerde de vücutta bulunan vitaminin idrar yoluyla atılacaktır.

Folik asit içeren gıdaların sürekli olarak ve fazla tüketilmesi ile birlikte yükselmesine neden olur. Bununla birlikte takviye vitamin ilaç kullanımı ile de yüksekliğin olmasına neden olacaktır.

B12 vitamin eksikliğinin oluşması durumunda vücudun ihtiyacı olan B12 vitamin ihtiyacını karşılamak için hücrelerin vitamini kullanması gerekmektedir. B12 seviyesinin eksilmesi sonucunda folik asit B12 vitamini emiliminde rol oynamayacak olduğundan folik asit kullanılamayacaktır. Bunun sonucunda da insanlarda fazlalığı ile birlikte semptomlar görülecektir.

İnsanlarda çok nadir görülmekte olan Blind loop sendromu da yükselmesine neden olacaktır. Bu rahatsızlık sonucunda ince bağırsak görevini yerine getiremeyecektir. Bu sebeple de vitamin içeren yiyecekler bağırsakta emilimi olmayacaktır. Bağırsak emilimi değişecek olduğundan insanların vitamin B9 miktarında ciddi oranda yükselme olacaktır.

Folik Asit Fazlalığının Tedavisi

Kanda yükselmesi sonucunda vitamini içermekte olan gıdaların yenmesine bir süre ara verilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde de takviye olarak kullanılacak ilaçların da alımı bırakılması gerekiyor. Vitamin fazlalığıyla birlikte zehirlenme ortaya çıkarsa mutlaka en yakın acil servise gidilmesi ve müdahale edilmesi gerekmektedir.

Vitamin fazlalığının oluşmasının nedenleri arasında olan B12 vitamin eksikliği sebep oluyorsa o halde B12 vitamin takviyesi yapılması gerekiyor. Böylelikle B12 vitamin emiliminde etkili olan folik asitin kullanılacak olduğundan B12 vitamin eksikliği giderilecek ve B9 vitaminin miktarı da düşecektir.

Özellikle de gebelik dönemi içerisinde fazlalığın meydana gelmemesi için doktor önerisi olmadan vitamin takviyesi kullanılmamalıdır. Aynı zamanda da kanda değerlere bakılarak vitamin değerlerine bakılması gerekiyor. Fazla doz alınarak yüksekliğin meydana gelmemesi için rutin kontroller yapılarak kan tahlilleri yapılmalı ve uygun olan doz ayarı yapılmalıdır. Normal değerlere ulaşması sonucunda takviye ilacın alımı bırakılmalıdır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 4,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.