B Vitamini Fazlalığının Belirtileri ve Görülen Hastalıklar

B vitamini içeren gıdaların alınması ya da takviye ilaçların bilinçsiz olarak kullanılması sonucunda vitamin değerlerinde yükselme olacaktır. B vitamini fazlalığının belirtileri ve zararları.

B Vitamini Fazlalığı Belirtileri

B Vitamin Fazlalığı

B grubuna dahil olan vitaminler insanların vücutları için çok önemli olan vitaminler arasında olmaktadır. Eksikliği durumunda insanların metabolizmaları çalışması yavaşlayacak olduğundan sürekli olarak kendilerini yorgun hissedeceklerdir. Birçok insanda yaşanan kronik yorgunluğun nedenleri arasında vitamin eksikliği gösterilmektedir.

B grubu vitaminlerin eksikliği kadar aşırı alınması da rahatsızlık oluşturmaktadır. İnsanların doğal yollarla vitamini alması genellikle fazlalık olmasına neden olmamaktadır. Fakat B grubu vitaminlerin sağlığa faydası düşünülerek daha çok olmasının da fayda sağlayacağı düşünülmesi durumunda takviye ilaçların alınması ile birlikte vücut tarafından zehirlenme gibi nedenlerin olması görülebilir.

Özellikle de doktor kontrolünde kullanılmayan B1, B2, B6 ve B12 vitaminleri bilinçsiz bir şekilde kullanılması durumunda insanların karaciğerleri de çok fazla etkilenecektir. Toksik madde oluşmasına neden olacak ve karaciğer hastalıklarının gelişmesi görülmektedir.

B1 Vitamin Fazlalığı

B1 vitamini aşırı doz alınmasının nedenleri arasında ilaç takviyesi alınması durumunda ortaya çıkacaktır. Adale içerisine enjekte edilecektir. Reçete edilmesi her zaman için kan değerlerine bakılarak eksik olması durumunda uygun doz ayarlaması doktor tarafından belirlenmesi gerekmektedir. Takviye ilaçlar alınması durumunda aşırı doz uygulandığı zaman insanlarda şu belirtiler ortaya çıkar:

 • Alerjik reaksiyonlar;
 • Baş ağrısı;
 • Eklem ağrıları;
 • Kan basıncında azalma;
 • Terleme.

Uzun süreli B1 vitamininin kullanımı sonucunda insanların böbreklerinde ve karaciğerinde fonksiyon kaybı yaşanmasına sebep olacaktır. Cilt üzerinde de fazlalığı sonucunda insanlarda bazı semptomlar gelişmiş olabilir. Özellikle de ürtiker ve cilt üzerinde kabarma, kaşıntı da birçok insanda görülmektedir. Vitamin fazla alınması ile birlikte insanlarda zehirlenme belirtileri aşırı dozda alınması durumunda gerçekleşecektir. Bu durumda insanlarda halsizliğe yol açacaktır. Ayrıca mide bulantısı ile birlikte kusma da görülebilir. Nefes alma da zorluk yaşanacağı gibi kişilerde kalp çarpıntısı da görüşecektir. Ellerde ve ayaklarda şişmeye yol açacağı gibi yüz bölgesinde de şişme meydana gelebilir.

Bilinç kaybı olmadan öncesinde kişinin mutlaka hastaneye götürülmesi gerekmektedir. Aksi takdirde fazlalığı sonucunda müdahale edilmemesi durumunda hayati tehlike oluşmasına neden olabilir.

B2 Vitamin Fazlalığı

Böbreklerde sıvı birikmesine neden olacağı gibi aynı zamanda da bağırsak tıkanıklığının olmasına neden olabilir. Kişilerde sıklıkla alerjik reaksiyonlar görüleceği gibi bacaklarda ve yüz bölgesinde ödem oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle de insanların bilinçsiz bir şekilde takviye ilaç kullanmamaları gerekmektedir. Yüksek doz içeren vitamin insanların alması durumunda obezite olması da görülmektedir. Bacaklarda uyuşma, karıncalanma ve kramp girmesi görülmektedir.

B3 Vitamin Fazlalığı

Takviye kullanılan ilaçların fazla alınması ile birlikte insanların B3 vitamin fazlılığı olmasına neden olacaktır. Bu durumda da ciddi karaciğer hasarının oluşması görülebilir. Ayrıca insanlarda mide ülseri olması durumunda da mide ülserinin semptomlarının daha da şiddetlenmesine ve hastanın mide ağrıları, kanama yaşması olmasına neden olacaktır. Bacaklarda uyuşmanın yanı sıra cilt üzerinde de deri döküntülerinin gelişmesi ve kaçıntı sıklıkla görülmektedir. Kan basıncında düşme, iştah kaybının yaşanması ve kusma vitamin fazlalığı sonucunda en sıklıkla görülen belirtiler arasında olmaktadır.

B6 Vitamin Fazlalığı

Uzun süre B6 vitamin takviyesinin kullanılması sonucunda insanların çoğunda kansızlık olmasına neden olur. Bu nedenle de özellikle kış ayları içerisinde hasta çok fazla üşüyecektir. İstemsiz bir şekilde kasların hareket etmesine ve zihinsel problemlerde en çok görülen belirtilerin arasında olmaktadır. Aşırısı sonucunda insanların böbreklerinde kalıcı hasar olması ile de sonuçlanabilir. Bazı insanlarda kalp çarpıntısının gelişmesine, solunum problemlerinin olmasına da yol açabilir.

B12 Vitamin Fazlalığı

İnsanlar için B12 vitamininin ayrı bir yeri olmaktadır. Eksikliği kadar fazla alımı da ciddi problemlerin olmasına neden olacaktır. İnsanların takviye ilaçları fazla kullanması durumunda bu belirtiler ortaya çıkar. En sıklıkla görülen belirtiler ise şunlardır:

 • Kalp çarpıntısı;
 • Tansiyon problemleri;
 • Göğüs ağrısı;
 • Sinir sisteminde bozulmalar;
 • Alerjik döküntüler;
 • Kan pıhtılaşması;
 • Bağırsaklarda tıkanma.

İnsanlarda aşırısı ile birlikte tehlikeli durumlar olmasına da neden olabilir. Kalbin çok fazla etkilenecek olması sebebiyle kalp yetmezliği ve vasküler tromboz olması da görülecektir. Eğer ki belirtiler ortaya çıkmasına rağmen hala takviye ilaç kullanımı devam edilmesi sonucunda zehirlenme meydana gelir. Bu vitaminin doğal yollarla alınması sonucunda fazlalık ortaya çıkmayacaktır. Her zaman için adaleye yapılan iğne sonucunda fazlalığı ortaya çıkacaktır.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.