Skorbüt Hastalığına Neden Olan ve Ortaya Çıkartan Vitamin Eksikliği

Skorbüt hastlığı nasıl bir hastalıktır, hangi vitamin eksikliğinin sonucunda ortaya çıkar, hangi vitaminin eksikliğinde meydana gelir ve görülür, ortaya çıkma nedenleri nelerdir.

Skorbüt Hastalığı

Skorbüt hastalığı günümüzde çok sık görülmese de tarih boyunca oldukça yaygın görülmüş olan bir hastalıktır. Yeterli vitaminin alınamadığı kıtlık zamanlarında, uzun yolculukların ve seferlerin yapıldığı eski zamanlarda yetersiz gıda alımı sonucu vitamin eksikliğinden dolayı oldukça yaygın olarak görülmüştür. Günümüzde nadir olarak görülmekle birlikte özellikle yaşlılarda yetersiz gıda alımından dolayı zaman zaman etkili olabilmektedir.

Hayati bir tehlike oluşturmasa da kişilerin gündelik hayatlarını ve yaşam kalitelerini ciddi manada etkileyebilen bu hastalık sonucu meydana gelen belirtiler şunlardır:

  • Vücuttaki yaygın morluklar
  • Diş eti kanamaları
  • Yara iyileşmesindeki gecikmeler
  • Depresyon
  • Dilde meydana gelen yaralar
  • Enfeksiyon hastalıklarına yatkınlık
  • Halsizlik

Bu belirtiler bir kişide görüldüğü zaman akla skorbüt hastalığı ve bu hastalığa neden olan vitamin eksikliği mutlaka gelmelidir. Skorbüt hastalığı kendisini ilk olarak çoğunluk diş etlerinin çekilmesi ile gösterir ve tedavi edilmezse uzun vadede ölümcül bir hastalıktır. Günümüzde heme hemen hiç görülmemekle birlikte ilerleyen yaşla birlikte besin ve gıda alımının azalması ve yetersiz ekonomik durum yüzünden ilaçla takviye edilememesinden dolayı özellikle yaşlı nüfus arasında hala kimi zaman kendisini gösterebilmektedir.

Skorbüt hastalığını önlemede vitaminin alımının büyük bir önemi vardır.

Eksikliği Skorbüt Hastalığına neden Olan Vitamin

Çoğu gıdada bulunan C vitaminin eksikliği nadir olarak görülmekle birlikte en bilindik semptomu bu hastalıktır. Dünya üzerindeki canlıların büyük çoğunluğu kendi C vitaminlerini kendi kendilerine üretebilirken, insanlar kendi vitaminlerini üretememektedirler. Bu nedenle vücutta depo edilemeyen bu vitaminin her gün günlük olarak alınması gerekmektedir. 

Eski zamanlardan beri birçok ölüme neden olan ve yetersiz C vitamini alımından kaynaklanan skorbüt hastalığının meydana gelmesinde en büyük etken C vitamini alımının bir süre boyunca oldukça alt seviyelerde devam etmesidir.

Özellikle eski zamanlarda uzun deniz yolculukları ve seferlerde yetersiz beslenmeden kaynaklanan bu hastalık birçok ölüme sebebiyet vermiştir. Bu hastalığın oluşmasındaki en büyük etken vücutta depolanamadığı için her gün düzenli olarak alınması gereken C vitaminin alınamamasıdır.

C vitamini yapımında çok etkili olduğu kollajenin üretimini sağladığı ve artırdığı için eksikliğinde bu maddenin azlığından kaynaklı olarak skorbüt hastalığı ortaya çıkmaktadır.

C vitaminin bu hastalığın önlenmesinde ve tedavi edilmesindeki büyük önemi anlaşıldıktan sonra bu tür vitaminlerin formüle edilerek piyasada satılacak şartlarda üretilmesi ve paketlenmesi oldukça yaygınlaşmıştır. Özellikle günümüzün modern dünyasında bu tür hastalıklardan korunmak isteyen ve sağlıklarını düşünen birçok insan tarafından bu tür ilaçların ve takviyelerin kullanım oldukça artmıştır.

C Vitamini Eksikliğinin Skorbüte Neden Olma Sebebi

C vitamini vücut açısından oldukça önemli bir vitamindir. Oldukça güçlü bir antioksidan olmasının yanında bağışıklık sistemi açısından da büyük önemi olan bu vitaminin eksikliğinin bu hastalığa neden olma sebepleri şunlardır:

  • Kollajen yapımında görev alma
  • Antioksidan etki

İnsan vücudunun temel yapı proteini kollajendir. Vücut yapılarını ve dokularını bir arada tutan ve sağlamlaştıran bu maddenin üretiminde C vitamininin çok büyük bir etkisi bulunmaktadır. Özellikle kıkırdak dokusu, tendon, bağ dokusu gibi vücut yapılarını bir arada tutan kollajen bu nedenle vücuttaki yaraların iyileşmesinde, sağlıklı diş etlerinde ve çürüklerin önlenmesinde büyük bir öneme sahiptir.

Bu maddenin üretilmesinde çok büyük bir rolü olan C vitamininin eksikliği durumunda dokulardaki yaralanmalar daha geç iyileşmekte, yaralanmalar ve çürükler artmaktadır. Bu durumda süreklilik göstermeye başlayınca neticede skorbüt hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Doku yaralanmaları skorbütün yaygın belirtilerindendir

Ayrıca çok güçlü bir antioksidan olan bu vitamin bağışıklık sistemini fazlasıyla güçlendirdiği, hücre yenilenmesini artırdığı için de dokuların daha hızlı iyileşmesine ve kendilerine yenilemelerine yardımcı olmaktadır. Eksikliği durumunda bu tür antioksidan etkilerin azalmasından dolayı vücut bu tür hastalıklara karşı daha savunmasız bir hale gelmekte ve vücut dokuları ve bağları daha kolay yıpranabilmekte ve yaralanabilmektedirler.

Skorbüt eğer tedavi edilmezse uzun vadede hayat kaybına neden olan bir hastalıktır. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekir ve tedavi için en iyi yöntem vücuda alınan C vitamini miktarının artırılmasıdır.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.