D Vitamini Eksikliği Sebebiyle Oluşan Hastalıklar

Başta kemik sağlığı olmak üzere insan sağlığına faydalı olan vitaminin eksik olmasının nedenleri ve D vitamin eksikliğinde ortaya çıkan hastalıklar nelerdir?

D Vitamin Eksikliği Nedenleri

D Vitamin Eksikliği

İnsan vücudunda kemik ve diş sağlığında oldukça etkili olan vitaminlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Bu vitaminin sağlık problemlerine neden olmaktadır. İnsanların sadece fiziksel olarak rahatsızlığına neden olmayacak aynı zamanda da psikolojik olarak da rahatsızlanmasına neden olacaktır. Vitaminin eksikliği sonucunda kemiklerin zayıflamasına neden olur. Birçok insanın D vitamini eksikliğinin ortaya çıkması durumunda kanserli hücrelerin çoğaldığı da görülmektedir. Bu vitamin çoğunlukla insanların beslenmesi ile alacağı bir vitamin olmamaktadır. Güneş ışıkları vücudun yeterli miktarda D vitamini almasını sağlayacaktır. Vitaminin eksikliğinin nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Yeteri kadar güneş ışığı almamak;
 • D vitamini içeren besinlerin alınmaması;
 • Yaşın ilerlemesi;
 • Sindirim sisteminde ortaya çıkan problemler;
 • Fazla kilolu olmak;
 • Böbrek yetmezliği;
 • Karaciğer hastalıkları.

İnsanların en çok kemik sağlığı üzerinde etkili olması ile bilinen bu vitaminin güneş ışıklarından en çok alınması ile bilinmektedir. Bu sebeple de insanların yeterli miktarda vitamin ihtiyacının karşılanabilmesi için güneşe çıkması ve tenlerinin güneş ışığına değmesi gerekmektedir.

Güneş ışıkları cilt üzerine ulaşması ile birlikte vücut yeterli miktarda vitamini almış olacaktır. Birçok insanın güneşe yeteri kadar çıkmaması durumunda vitamin eksikliği ortaya çıkar.

Vücudun D vitamini ihtiyacını yaklaşık olarak %90 civarında güneş ışınlarından almaktadır. Bunun dışında yiyeceklerden de bir miktar vitaminin alınması mümkün olacaktır. Şu besinlerin az tüketilmesi nedeniyle insanlarda vitamin eksikliği ve buna bağlı olarak hastalıklar ortaya çıkacaktır:

 • Somon balığı;
 • Ton balığı;
 • İstiridye;
 • Sığır karaciğeri;
 • Yumurta.

Yaşın ilerlemesi ile birlikte insanlarda böbreklerinde sorun olmasına neden olur. Bunun sonucunda da D vitamini vücutta yeterli miktarda alınmamaya başlayacaktır. Sindirim sorunları emilimin olmamasına neden olurken, aşırı kilolu olan kişilerde ise ortaya çıkacaktır. Vegan olarak beslenen insanların, vitamini içeren besinler yememesi durumunda çok sıklıkla görülmektedir. Ayrıca güneş ışığına çıkmayan daha çoğunlukla da 50 yaş üzerinde hastaların D vitamininden mahrum kalması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

D Vitamin Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Vitamin eksikliğinin ortaya çıkması ile birlikte insanlarda sağlık problemlerinin oluşması görülecektir. Birçok rahatsızlıklar meydana gelebilir. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda vitaminin eksik olması sonucunda ruhsal problemlerde ortaya çıkacaktır. Özellikle de depresyon ve insanın kendisini sürekli olarak üzüntülü ve yorgun hissetmesine de neden olur.

İnsanların kilo problemlerinin olması da mümkün olacaktır. Özellikle de tiroid bezlerinin az çalışmasına sebep olur. Birçok kişinin diyabet 2 hastalıklarının gelişmesinde etkili olacaktır. Yağ yakımının yavaşlamasına sebep olacağı için insanların obezite hastalığına yakalanarak çok hızlı kilo almalarına neden olur.

 • Hızlı kilo alımı;
 • Kemiklerin yumuşaması;
 • Kemik kırılması;
 • Kas zayıflığı;
 • Yorgunluk;
 • Eklemlerde ağrı;
 • Şeker hastalığı;
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması;
 • Kalsiyum seviyesinde azalma;
 • Sinirli bir ruh hali.

D vitamini en çok yağ yakımında etkili olması ile bilinmektedir. Fakat kaslar üzerinde de güçlü olmasında faydalıdır. Eksikliği sonucunda kaslarda zayıflama meydana gelir. Bu sebeple de birçok insanın kaslarının zayıflamasına ve konuşma güçlüğü çekmesine neden olacaktır.

Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması:

Bağışıklık sisteminde etkilidir. Bu nedenle de insanların hastalanmasını engelleyecektir. Fakat vitaminin eksik olması sonucunda insanlarda zayıflamış bir bağışıklık sisteminin olmasına neden olur. Bunun sonucunda da insanlarda sık sık soğuk algınlığı, virüslerin vücuda girmesi ve grip gibi hastalıklar meydana gelir. Beyaz kan hücrelerinde azalma meydana geleceği için bunun sonucunda inflamatuar hastalıklar yaşanacaktır. Daha çoğunlukla D vitamininin eksik olduğu çocuklarda sık sık hastalanmasına neden olacaktır. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birlikte çocukların grip ve soğuk algınlığı hastalıkları oluşacaktır. Üst solunum hastalıklarının daha çok görüldüğü eksikliğinin nedenlerindendir.

Kemik Hastalıkları:

İnsanlarda ciddi oranda vitamin eksikliği meydana gelmesi durumunda insanlarda geçmek bilmeyen kemik ağrısı meydana gelecektir. Özellikle de kronik olarak yaşanacaktır. İnsanlarda kemiklerin güçsüzleşmesi görülecektir. Bu daha çok kadınlarda menopoz dönemi içerisinde ortaya çıkar. Kemik erimesi belli bir yaştan sonra oluşur. Kemiklerin hassaslaşması sonucunda en ufak bir darbe sonucunda kırılması ile sonuçlanacaktır.

Kalp Hastalıkları:

İnsanların dolaşım sisteminde etkili olması ile bilinmektedir. Hipertansiyonun dengelenmesini sağlayacaktır. Vitamin eksikliğinin ortaya çıkması durumunda hipertansiyon oluşur. Bir çok insanın kardiyovasküler hastalıklar çok hızla meydana gelir. Damarlarda plak birikmesine sebep olacağından kalp kasına oksijenli kan yeterli miktarda ulaşamayacaktır. Bu nedenle de insanlarda kalp krizi ya da felç hastalığının oluşmasına neden olur.

Ruh Hastalıkları:

Vitamin eksikliğinin insan ruh sağlığını da etkilemesi ile bilinmektedir. Bu vitaminin serotonin hormonunun düzenli olarak salgılanmasında etkilidir. Fakat insanlarda vitamin eksikliğinin olması durumunda serotonin hormonu salgılanmayacaktır. Bu sebeple de insanlar kendisini sürekli olarak mutsuz hissetmelerine neden olur. Daha çoğunlukla insanlarda bu durum depresyon olarak ortaya çıkacaktır. Sürekli olarak insanların kendisini halsiz hissetmelerine ve geçmek bilmeyen yorgunluğun olmasına da neden olur.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.