Sigara Kullanımı Yapanlar Hangi Vitaminlerin Alımlarını Yapmalıdır?

Sigara insan vücudunun zarar görmesine sebep olan zararlı bir maddedir. Bunu kullanan kişilerin belli başlı vitaminleri düzenli şekilde alması sağlık açısından oldukça önemli olan bir detaydır.

Sigara Kullanımı ve Vitamin

Yaşam içine alınan bazı vitamin ve mineraller sigara konusunda olumlu etkilerin oluşmasına olanak sağlar. Bunlar sigarayı bırakmak adına çok yararlı olabilir. Genelde sigara alışkanlığı bırakıldığı zaman ortaya çıkan anksiyete ve kilo alımını önlemeye yardımcı olur.

C Vitamini

Sigara içmeyen bir insan günde ortalama yaklaşık olarak 1,000 mg vitamin C’ye ihtiyaç duyar. Ortalama sigara içen yaklaşık 3000 mg’a ihtiyaç duymaktadır. Sigara kullanımı yapmak insan vücudunun C vitamini ihtiyaçlarını % 40 oranında azaltır. Bu zaman içinde büyük sağlık sorunlarına neden olabilecek bir eksikliğin meydana gelmesine neden olur. Kısa süre içinde ekstra düzeyde C vitamini alımı yapmak nikotin isteklerini azaltmaya, nikotine yapışmaya, kolayca filtrelemeye, karaciğere ve böbreklere atılmasını sağlamaya yardımcı olabilir.

E Vitamini

E vitamini oldukça güçlü antioksidandır. Kalp krizleri durumlarının önlenmesinde çok önemli olduğu düşünülür. Sigara kullanımları esnasında kişi kalbinin maruz kaldığı stresin artması nedeniyle vitamin E tarafından sağlanmakta olan bu önleme oldukça önemli olan bir detaydır. Bu zararlı maddeyi kullanan insanlarda kalp krizlerinin önlenmesine yardımcı olmanın yanı sıra, E vitamininin antioksidan özellikleri sayesinde solunum sistemine zararların azaltılmasına yardımcı olabilme özelliğine de sahiptir.

Beta Karoten

Bu vitamin bağışıklık sistemine bir destek sağlar ve nikotinin yokluğu oluştuğu zaman sağlıklı kalma konusunda yardımcı olur. Ayriyeten beta karoten kanser önleme denemesi (ATBC) ve retinol etkinlik deneyi (CARET) gibi çalışmalar, sigara içiminin beta karotenin zamanla zıt bir etki yaratmasına neden olabileceğini düşündürmesine rağmen, kansere karşı bir miktar koruma sağlayabilmektedir. Bu nedenle sadece bırakma sürecinde beta karoten takviyesi almak uzman hekimler tavsiye edilir. Yeşil yapraklı sebzeler, portakal veya sarı meyveler gibi gıdalardan elde edilen doğal beta karoten, hap halinde alınan beta karotenden çok daha iyi insan vücudu tarafından emilir.

Kalsiyum

Nikotin ile tütünün kalbe ve akciğerlere ciddi düzeyde zarar verir. neden olduğu zararlara ek olarak, 2000 senesinde Klinik ve Temel Araştırma Merkezi tarafından yürütülen çalışmalarda sigara kullanımının yaş ile birlikte doğal olarak meydana gelen kemik kaybı oranını artırabileceğini ortaya çıkartmıştır. Sağlık ve kemikler için önemli bir mineral olan kalsiyum, insan vücudundan nikotin desteği ile çıkartılır. Kalsiyum takviyesi veya artmış doğal kalsiyum alımı yapılarak bu etkiyi kırıp kırılmayı ve diğer zararları önlemek için kemikleri sağlıklı bir şekilde koruma mümkün hale gelir. Kalsiyum birçok yiyecek desteği ile de insan vücuduna alınabilir. Bunun için beslenme konusunda detaylı bir şekilde düzenleme yapılması gerekir.

Otlar ve İçecekler

Standart vitamin takviyelerine ek olarak, bitkisel takviyeler, nikotin yokluğu ile ortaya çıkabilen stres ve depresyonun ortadan kaldırılmasına ve bu zararlı maddenin içilmesi alışkanlığının bırakılmasına yardımcı  olabilir. Önerilen otlar arasında;

  • Karayılan otu ve ginseng anksiyete rahatlatmak için bir ilaç olarak önerilir. Bitkisel besin takviyeleri genelde hap şeklinde veya çayda yer alır.
  • Ayrıca zararlı olan maddeyi bırakmak için bazı özel karışımlar oluşturmakta mümkündür.
  • Bazı tıbbi içecekler meydana gelen endişelerin ve bağımlılığı azaltmasına destek olur.

Taze Sebze Çorbası

Glikoz düzeylerini  koruma konusunda yardımcı olur. Aynı zamanda sinir sistemine de yararlar sağlar. bu olumlu etkisi sayesinde stres ve endişeyi azaltma konusunda insanlar kendilerine destek sağlayacaktır. Depresyon ve diğer duygusal problemlerin çözülmesi konusunda da kullanımı idealdir.

Kök Çayları

Bitkilerin köklerinden yapılacak olan çay türleri özellikle kişilerin ciğerlerini temizlemeye ve nikotini yok etmeye yardımcı olur. Tabii ki bu çayların düzenli şekilde içilmesi oldukça önemli bir detaydır.

 Elma Suyu

Detoksifikasyon sürecine yardımcı olur, peristaltik hareketi uyarır, gevşemeyi tetikler ve zararlı maddenin kullanımı ile alakalı olan ihtiyacı azaltma konusunda çalışır.

  • Elma suyu hazırlamak için doğal olan elmaların tercih edilmesi gerekir. Doğal ürünlerin insan vücudunun temizlenmesi konusunda destekçidir. Bundan dolayı da doğal olan ürünlerin seçimlerinin yapılması gerekir. Bu su bardağı sıkılan elma suyu ocak üzerinde biraz ısıtılır. İçine oldukça az düzeyde pirinç şurubu eklenerek karıştırılmalıdır. lezzetli ve tatlı bir içecek elde edilir.
  • Bu içeceğin düzenli şekilde günde bir defa tüketilmesi kişilerin ihtiyacı olan nikotin isteğinin bastırılmasını sağlar. Düzenli kullanım yapılmazsa bu isteğin bastırılması da oldukça zor bir hale gelir.


Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.