Folik Asit Kullanımı ve Kilo Alımında Folik Asitin Etkisi

Gebelikte kullanılan folik asit kilo aldırır mı, folik asit kilo yapar mı, folik asit ilaçlarının etkileri nelerdir, folik asit vücutta ne tür faydalar gösterir hakkında makale.

Folik Asit

Suda çözünen B grubu vitaminlerden birisidir ve bitkilerle hayvansal gıdalarda bulunur. Ortalama olarak bir insanın günlük olarak alması gereken miktar 170 mcg’dir. Doğal olanın adı folattır, folik asit bu maddeden sentetik olarak üretilen maddenin adıdır.

Sentetik formu doğal olandan daha dayanıklı olan folik asit günümüzde bir ilaç takviyesi olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle yaşılıkta ve hamile kalmadan önce ve gebelik esnasında bu vitaminin kullanımı daha da fazlalaştırılmalıdır. Bu amaçla eczanelerde biribirinden farklı birçok türde folik asit ilacı bulabilmek mümkündür.

 

İlaç adı Adet Folik asit miktarı
Nature’s Supreme 90 kapsül 400 mcg
GNC 30 kapsül 400 mcg
Solgar 100 kapsül 400 mcg
Sepe Natural 90 kapsül 480 mcg

İhtiyaca göre istenilen marka ve içerikteki bu ilaçlardan birisi kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta aşırı folik asit kullanımının beraberinde B12 vitamin eksikliğini getirmesidir. B12 vitamini de insan sağlığı açısından oldukça önemli bir vitamin olduğu için eksikliği birçok rahatsızlığa yol açmakta olan bir vitamin grubudur. Bu nedenle bu vitaminin kullanımıyla birlikte B12 vitamini de aynı zamanda beraberce alınmalıdır.

Vücudun yapı taşlarından olan amino asitlerin sentezinde büyük bir rolü olduğu için folik asit mutlak surette sürekli olarak desteklenemsi gereken bir vitamin grubudur. Normal kişilerden hariç olarak bazı durumlarda bu vitaminin miktarının artması gerekir. Bunlar:

  • Sigara içenler
  • 60 yaş üstü kişiler
  • Hamile kadınlar
  • Gebe kalmaya çalışanlar

Folik Asitin Etkileri

Folik asitin vücut açısından çok önemli görevleri bulunmaktadır. Eksikliği durumunda birçok farklı problemler görülebildiği gibi, özellikle hamilelik öncesi ve gebelik döneminde hem anne hem de bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Vücudun yapı taşı olan DNA sentezinde rol alması en önemli görevlerinden birisidir. Bu nedenle hücre bölünmesinde etkin olarak yer almaktadır. Vücutta meydana getirdiği olarak şunlar sıralanabilir:

  • Vücuttaki hemosistein seviyesini azaltmak
  • DNA sentezinde ve tamirinde rol almak
  • Kansere karşı koruma sağlamak
  • Merkezi sinin sisteminin dengesini korumak

Özellikle fetüs gelişimi açısından oldukça önemli bir vitamin grubu olduğu için hamile kalmayı planlayanların hamilelikten bir ay önce bu vitamini kullanmaya başlamaları, gebelik süresince de ilk üç ay boyunca her gün bu vitamini almaları gerekmektedir. Bebeğin beyinsel ve fiziksel gelişimi üzerinde çok büyük etkileri bulunmaktadır ve birçok doğumsal hastalığın önlenmesinde etkin rol almaktadır.

Bu vitamin grubuna duyulan ihtiyaç yaşla birlikte gıda alımı azaldığı daha da fazla artmaktadır. Yaşlılığın getirdiği olumsuz etkilerle bu vitaminin eksikliği birleşince daha da büyük sağlık problemlerinin ortaya çıkması muhtemeldir.

Kişilerin merkezi sinir sistemi üzerine büyük etkisi olduğu için alzheimer, depresyon gibi zihinsel hastalıkların oluşmasının engellenmesi ve koruyucu tedbir olarak bu vitaminin önemi oldukça büyüktür. Ayrıca kişilerin günlük hayatların engelleyen dikkat bozukluğu, fiziksel yorgunluk gibi durumlara da neden olmaktadır.

Folik Asitin Kilo Alımına Etkisi

Vitamin alımıyla birlikte kilo alımının ortaya çıkıp çıkmayacağı günümüzde en çok merak edilen sağlık konularından birisidir. Özellikle hamilelik döneminde bu vitaminin alımıyla birlikte kilo alımının da görüleceği konusunda bazı düşünceler bulunmaktadır. Gebelik esnasında kilo alımı doğru olmakla birlikte bunun bu vitaminin kullanımıyla ilgisi bulunmamaktadır. 

Folik asit yeşil bitkilerdeki folatın sentetik halidir

Aynı zamanda hamile olmayan bayanlar ve erkekler açısından da bu vitaminin kullanımıyla kilo alımı arasında bir ilişki bulunmamaktadır. Yalnız bu vitaminin eksikliği durumlarında kilo kaybı görüldüğü için tekrar vücutta yerine konulmasıyla birlikte verilen kiloların tekrar yerine gelmesi söz konusu olabilir. Bu vitaminle kilo arasındaki ilişkiler şöyle sıralanabilir:

  • Gebe kadınlarda kilo alımı her zaman görülen bir durum olduğu ve aynı zamanda folik asit de mutlak surette alınması gerektiği için kilo alımına sebep olduğu düşünülebilir. Fakat aslında gebelikteki kilo alımının gerçek sebebi bu vitaminin alınması değildir. Bu duruma sebep olanlar fetüsün ağırlığı, büyüyen meme dokusu, plasenta sıvısının miktarı gibi farklı farklı durumlardır. Hamilelikte kilo alımı oldukça normal bir durum olup önemli olan nokta bunun kontrol altında tutulmasıdır.
  • Hamile olmayan diğer bayanlar ve erkekler açısından da bu vitaminin kullanımı ile kilo alımı arasından bir ilişki bulunmamaktadır. Yalnız folik asit eksikliği kişilerde kilo kaybına neden olduğu için bu vitaminin kullanılmasıyla birlikte vücuttaki vitamin seviyesi normal haline geldiği için kişiler olmaları gereken normal kilo seviyesine ulaşmaktadırlar. Bu da kilo alımı şeklinde algılanabilmektedir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.