B17 Vitamininin Faydaları, Eksikliği ve Bulunduğu Besinler

Su içerisinde çözünen B17 vitamini kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyen ve bağışıklık sisteminde de önemli bir rol oynayan vitaminin faydaları, eksikliği ve bulunduğu besinler.

B17 Vitamininin Faydaları

B17 Vitamini

B17 vitamini amigdalin olarak da isimlendirilmektedir. Suda çözülmesi nedeniyle B vitaminleri grubuna dahil edilmektedir. İnsan vücudunda kendiliğinden sentezlenmeyecektir. Yapılan araştırmalarda gösteriliyor ki insanların kanser hücrelerinin artmasını engellemektedir. Özellikle de ailesinde kanser tanısı konulan yakınlarının olması sonucunda kanser gelişimini engellemesinde etkili olmaktadır. Organ üzerinde kanser gelişmesi ile birlikte alınması sonucunda kanserin küçülmesinde çok etkili olacaktır. B17 vitamininin insan sağlığı üzerinde etkileri ayrıca şu olmaktadır:

 • Güçlü bir bağışıklık sisteminin olması;
 • Analjezik özelliği bulunmaktadır;
 • Kronik yorgunluk yaşayanların enerjik hissetmesinde etkilidir;
 • Metabolik süreçleri hızlandırır;
 • Yaşlanmayı geciktirecektir.

Yapılan araştırmalar sonucunda insanların gözleri üzerinde de yararlı özelliklerinin olduğu görülmüştür. Görme kalitesinin artmasını ve göz hastalıklarının oluşmasını engelleyecektir. Cilt hastalıklarının oluşmamasında etkili olacak ve egzama ya da kurdeşen gibi hastalıkların oluşmamasını sağlayacaktır. Kalp sağlığında önemli bir yeri olduğundan yüksek tansiyon hastalarının kan basıncının normale dönmesini sağlayacaktır. Cilt üzerinde meydana gelen yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlayacağı gibi vücutta iltihap oluşmasını da engelleyecektir.

Sadece fiziksel olarak faydalı olmayacak aynı zamanda da ruhsal olarak da alınması durumunda etkili olacaktır. Kaygı bozukluğunda ve özellikle de depresyonda olan insanların daha sakinleşmesinde etkili olacaktır.

B17 Vitamini Bulunan Besinler

Zararlı olan tümörlerin büyümesini engelleyen ve oluşan kanserin büyüyerek metastaz oluşmasını engelleme konusunda etkili olduğu düşünülen B17 vitamini doktor onayı olması durumunda insanların eczanelerden ilaç takviyesi alarak kullanmaları mümkün olacaktır. Fakat bu vitaminin doğal yollarla alınarak kanserli hücrelerin oluşmasının engellenmesi amacıyla veya ortaya çıkan kanserin büyümesini engellemek için insanların besinlerle de bu vitamini alacağı bilinmektedir.

Besinler arasında en çok kayısı çekirdeği içerisinde bulunduğu söylenmektedir. İnsanların kayısı çekirdeğinden günlük olarak her gün düzenli 1 avuç yemeleri sonucunda yaklaşık olarak 50 gram B17 vitamini almış olacaktır. En çok B17 vitamini içeren besinler şunlardır:

 • Badem çekirdeği;
 • Kereviz;
 • Kuru kayısı;
 • Kayısı çekirdeği;
 • Şeftali;
 • Fasulye;
 • Havuç;
 • Keten tohumu;
 • Fındık.

Amigdalin olarak bilinen vitaminin içerdiği yiyecekleri ve doktor kontrolünde kullanacak olduğunuz takviye ilaçların asla karaciğer hastalarının kullanmaları önerilmiyor. Çünkü bu gıdalar ve takviye vitamin salgı bezlerinin zarar görmesine neden olur.

Beslenme uzmanları tarafından başta kanser hastalığı olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde iyileştirici etkisi nedeniyle B17 vitaminini içeren gıdaları almaları önerilmektedir. Fakat B17 vitamini bakımından zengin olan yiyeceklerin her zaman için çiğ olarak tüketilmesi önemli olmaktadır.

B17 vitaminini alarak birçok faydasından yararlanmak isteyen insanların aynı zamanda da vitaminin faydalarından yararlanabilmek için asla çinko eksikliği yaşamamaları gerekmektedir. Eğer eksikliği olması durumunda insanların bağırsaklarında vitamin yeterli miktarda emilim göstermeyecektir.

B17 Vitamininin Zararları

Doğal besinler sonucunda vitamin alınması ciddi yan etkileri olmaması nedeniyle insanlarda zarar olmasına da neden olmayacaktır. Fakat takviye olarak bilinçsiz bir şekilde doktorun önermemesi durumunda takviye ilaç kullanımı sonucunda insanlarda yan etkilerin gelişmesine neden olur. Bu durumda da ortaya çıkacak olan zararlar ciddi boyutlara ulaşabilir.

Kimyasal olarak üretilen bu vitaminin içerisinde siyanür olması sebebiyle kanserli hücrelere ulaşarak bu hücrelerin yok olmasında yararlı olduğu düşünülmektedir.

Fakat içerdiği siyanür insanlara ciddi oranda zarar vermesi sebebiyle bu ilaçların başta ABD olmak üzere birçok ülkede yasaklandığı da bilinmektedir.

Vitaminin yan etkileri arasında sindirim sistemi ciddi oranda etkilenecektir. Bunun sonucunda da sıklıkla ortaya çıkacak olan bulantı, ishal, kusma gibi şikayetler ciddi oranda görülmektedir. Eksikliği sonucunda yüksek tansiyon görülecek olması sebebiyle insanların bilinçsiz olarak kullanmaları ile birlikte kan basıncında da ciddi oranda düşmeler görülebilir. En büyük zararlarından bir tanesi de fazla doz kullanılması ile birlikte insanların hayatını kaybetmesi olarak bilinmektedir.

Doz aşımı olması durumunda insanların görme problemleri ortaya çıkacaktır. Özellikle de birçok kişinin aşırı doz alması sonucunda bulanık görme ve baş ağrısı en çok şikayetler arasında olmaktadır.

Karaciğerin de zarar görmesine neden olacaktır. Sağlıklı insanların karaciğerlerinde vitaminin depolanması ile birlikte vücudun ihtiyacı olması durumunda salgılanacaktır. Fakat aşırı doz alınması ile birlikte siroz başta olmak üzere ortaya çıkacak kalıcı karaciğer hastalıkları sonucunda karaciğer yetmezliği bile ortaya çıkabilir. Bu sebeple de insanların sağlıklı olmak istedikleri için bu vitamini asla doktorun izni olmadan satın alarak kullanmamaları gerekmektedir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.