Hamilelikte Kullanılan Folik Asit İsimleri, Kullanımı ve Fiyatları

Hamile kalmadan 3 ay öncesinde folik asit takviyesine başlanmalı ve gebeliğin 3. ayına kadar alımı doktor kontrolünde devam etmelidir. Gebelikte kullanılan folik asit markaları.

Windmill Folic Acid

Folik Asit Takviye İlaçları

Hamile kalmayı planlayan bayanların folik asit eksikliği olması durumunda eksikliğin giderilmesi için folik asit takviyesi kullanımı uygun olacaktır. Hamile kalındıktan sonra 3 ay boyunca kullanılması gerekmektedir. En iyi markalar arasında olması nedeniyle kullanımı uygun olacaktır. Bayanların her zaman için doktor kontrolünde kullanmaları gerekmektedir. Doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanılması sonucunda folik asit seviyesi düzelecek ve sorunsuz bir gebelik yaşamalarını sağlayacaktır. Hem bebeğin hem de gebelikte annenin sağlığının tehlikeye girmemesi için çok önemlidir.

Genellikle kahvaltıdan sonra tok karnına alınmalıdır. Günde 1 defa alınmalı ve bol suyla yutulmalıdır. Tabletlerin çok küçük boyutlarda olması sayesinde kolaylıkla yutulacaktır. Her zaman için tek seferde yutulmalıdır. Bu takviye tabletlerin asla çiğnenmesi tavsiye edilmediği için her defasında bol suyla içilmelidir.

Her bir tabletin içerisinde 400 mg folik asit bulunmaktadır. Satın alınan kutu içerisinde 180 tane tablet bulunmaktadır. Her bir tablet 5 kalori olması ile kilo alımını da engellemektedir.

Folic-1 30 Tablet

Paket içerisinde 30 adet takviye bulunmaktadır. Her bir tabletin içerisinde 400 mcg folik asit bulunmaktadır. Assos markası tarafından piyasaya sürülmüş ve kullanan kişilerin kısa süre içerisinde folik asit değerlerinin normal seviyeye ulaşmasını sağlamaktadır. Gebelik döneminde kullanımı her zaman için doktor gözetiminde olması gerekmektedir. Yüksek miktarda bulunması sebebiyle kontrol altında kullanımı tavsiye edilmektedir. Kullanan insanlarda bazen istenmeyen yan etkilerin olması görülmektedir. Bu yan etkiler şunlardır:

 • Mide bulantısı;
 • Baş ağrısı;
 • Karın ağrısı;
 • Kramp;
 • Kusma;
 • İştah azalması;
 • Alerjik reaksiyonlar.

Yan etkilerinin görülmesi sonucunda kullanımı hemen bırakılmalı ve doktora bilgi verilmesi gerekmektedir. Bu tabletin kullanımı her zaman için tok karnına alınmalı ve bol su ile içilmesi gerekiyor.

GNC Folic Acid

Kutu içerisinde 100 adet B grubu vitaminleri arasında olan folik asit 100 adet tablet bulunmaktadır. Her bir tablet 400 mcg bulunması sebebiyle insanlarda oluşacak vitamin eksikliğinin giderilmesinde düzenli olarak kullanımı sonucunda takviye ilaç olarak kullanılması sonucunda eksikliğin giderilmesi mümkündür. Her zaman için doktor tarafından önerilmesi sonucunda kullanılması önerilecektir. Tabletlerin küçük boyutları sayesinde yutulması kolay olacağı için çiğnenmeden her bir tabletin bol su ile yutulmalıdır. Günlük olarak kullanımı kahvaltıdan sonra 1 tablet olarak kullanılmalıdır. İçerisinde hayvansal ürünlerin asla bulunmayacağı için vejetaryen olarak beslenen insanlar tarafından kullanılabilir. Kullanan insanlarda bazı durumlarda istenmeyen yan etkiler görülmektedir. Bu yan etkiler şunlardır:

 • Karın ağrısı;
 • Kusma;
 • İştah azalması;
 • İshal ya da kabızlık;
 • Baş dönmesi.

Bu yan etkilerin genellikle görülmesi uzun süre takviye olarak kullanılması sonucunda ya da doz aşımının aşılması halinde görülür. Reaksiyonlar gelişimi sonucunda kullanımı bırakılmalı ve hemen doktora danışılması gerekmektedir.

Solgar Folacin Folic Acid

Solgar tarafından üretilmekte olan B9 vitamini olarak bilinen vitamin takviyesinin her bir tablet içerisinde 400 mg içermektedir. Bu nedenle de Dünya Sağlık Örgütü tarafından özellikle hamilelik planlayan anne olmak isteyen bayanların ve hamilelik dönemi içerisinde eksikliği olması durumunda vitaminin normal seviyelere ulaşması için kullanılmaktadır. Gebelikten 1 ay öncesinde ve gebelik dönemi içerisinde 3 ay sonrasına kadar kullanılmalıdır. Bitkisel gıdalarla beslenen insanların da kullanımına uygun olmaktadır. Her zaman için gereken doz ayarlamasını doktor önermelidir. Tavsiye edilen kullanım miktarı ana öğünlerden sonra bol su ile alınmalıdır. Yutulması kolay olmasına rağmen yutma güçlüğü çeken insanların çiğneyerek tüketmeleri önerilmeyecektir. Fakat ezerek suya karıştırıldıktan sonra suyla karıştırılarak içilmesi de önemli olacaktır.

Neu Folid Folik Asit

Gebelik döneminde kullanımı uygun olan B grubu vitaminlerinden folik asit ve B12 vitamini içerdiği kadar aynı zamanda da D3 vitamini yönünden de zengin olmaktadır. Doktor tarafından farklı bir kullanımı önerilmediği zaman tok karnına 1 defa kahvaltıdan sonra alınması önerilecektir. Bol suyla yutulması önerileceği için çiğneyerek tüketilmemelidir. Aynı şekilde de emzirme döneminde bebeklerin vitamin ihtiyacının anne sütüyle geçmesi için kullanımı uygun olacaktır.

Gebelikte Kullanılan Folik Asit Fiyatları

Marka İsimleri Fiyatları
Windmill Folic Acid 59 TL
Folic-1 30 Tablet 35 TL
GNC Folic Acid 42 TL
Solgar Folacin Folic Acid 40 TL
Neu Folid Folik Asit 25 TL


Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.