E Vitamini Maskesinin Faydaları ve Yapım Şekli

Cilt sağlığı açısından faydalı olan ve yaşlılığın ortaya çıkardığı belirtilerin yok olmasını sağlayan maskelerinin kullanımı ve tarifleriyle kırışıklıklardan kurtulabilirsiniz.

Suna Dumankaya’dan E Vitamini Maskesi

 • 1 tane E vitamini ampul;
 • 5 damla kayısı yağı;
 • 5 damla buğday yağı;
 • 1 çay kaşığı arı sütü.

E Vitamini Maskeleri

Zamanla ortaya çıkan özellikle de göz çevresinde meydana gelen kırışıklıklar olması durumunda bunun önüne geçilebilmesi için önerilen maske tarifi E vitamini ampulu ile yapmanız tavsiye ediliyor. Suna Dumankaya önerdiği gençleştirme özelliği olan ve yaşlılık karşıtı olan maskenin yapılması için aktardan buğday yağı ve kayısı yağını almanız gerekmektedir. Eczaneden de vitamin ampulu alınması gerekiyor. Temiz bir kabın içerisine ampulun kırılması ve üzerine belirtilen ölçüde diğer malzemelerin konulması gerekmektedir. Bu maskeyi uygularken her zaman için cilt temizliğini özellikle yapmanız önerilmektedir. Temizlediğiniz ve cilt üzerinde bulunan gözeneklerin açılması sonucunda maske ince bir tabaka halinde sürülmelidir. Özellikle de bu maskenin göz çevresinde oluşan kırışıklıkları önlemesi ile bilinmektedir.

Kırışıklık karşıtı olan maskenin sürülmesinin ardından en az bir saat boyunca beklenmelidir. Daha sonradan ise bol suyla yıkanarak yüz kurulayıp nemlendirici krem sürmelisiniz.

Kırışıklık Önleyici E Vitamini Maskesi

 • 1 tatlı kaşığı badem yağı;
 • 1 ampul E vitamini;
 • 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi;
 • 1 yemek kaşığı susam yağı.

Daha çoğunlukla bayanların zaman içerisinde yüzlerinde ortaya çıkacak olan kırışıklıklar ve çizgilerin oluşması durumunda bunu engelleyebilmek için önerilen maske tarifini her hafta düzenli olarak uygulamanız önerilmektedir. Bunun için yapacağınız cilt sağlığında çok faydalı olması ile bilinen ve düzenli kullanımı ile birlikte cilt üzerinde meydana gelen kırışıklıkları önleyecek bu maskenin temizlenmiş cilde uygulanması olacaktır. Aktardan yukarıda bulunan malzemeleri ve eczaneden E vitamini ampul alınması gerekmektedir. Temiz bir kabın içerisine bütün malzemeler konulması ile birlikte karıştırılır. Temizlediğiniz cilt üzerine ince tabaka halinde sürülmelidir. Kırışık giderici bu maskenin her uygulanacağı zaman gece uygulanması çok önemli olacaktır. Bütün bir gece daha önceden temizlediğiniz cilt üzerine sürün ve gece boyunca cildinizde kalsın. Sabah uyandığınız zaman bol su ile temizliği yapılarak sonra nemlendirici krem sürülmelidir.

Kuru Ciltler İçin E Vitamini Maskesi

 • 1 tatlı kaşığı bal;
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt;
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı;
 • 1 ampul E vitamini.

Kuru ciltlere sahip olan insanların daha erken yaşlanma belirtileri görülmektedir. Birçok insanın ciltlerinin kuruması nedeniyle kırışık belirtileri ortaya çıkmaktadır. Bunun sonucunda da insanların ciltlerin kırışıklık ortaya çıkmaktadır. Çoğu kişilerin ciltlerine yeterli bakımı yapmamaları ve gereken nem dengesini kazandırmadıkları için kırışıklıklar ve çizgiler ortaya çıkmaktadır. Yeterli miktarda cildin nem dengesini sağlayacak ve ayrıca cildin kırışıklıklarını da engelleme konusunda etkili olan bir vitamin olarak bilinmektedir. Bu sebeple de insanların bu maskeyi haftada bir gün düzenli yapmaları ile birlikte cilt sorunlarını önlemekte olacaktır. Temiz bir kabın içerisine yukarıda yazmış olduğumuz malzemelerin her biri konularak karıştırılmalıdır. Daha sonrasında ise cilt temizliği özel olarak yapılmalı ve cilt üzerine sürülerek 15 dakika boyunca cilt üzerinde bekletilmesinin ardından çıkartılarak bol suyla temizliği yapılmalıdır.

Lekeli Ciltler İçin E Vitamini Maskesi

 • 1 tatlı kaşığı avokado yağı;
 • 1 tatlı kaşığı fındık yağı;
 • 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı;
 • 1 ampul E vitamini.

Güneş lekeleri ya da cilt üzerinde meydana gelen lekeler oluşması durumunda bu lekelerin giderilmesi için önerilen maskenin haftanın iki günü düzenli olarak uygulanması ile birlikte bu lekeler zaman içerisinde yok olacaktır. Bu sebeple de insanların ciltlerinde meydana gelen rahatsız edici lekelerinden kurtulmak için mutlaka bu maskeyi uygulamaları gerekmektedir. Yukarıda bulunan bitkisel yağları aktardan satın alarak temiz bir kap içerisine konulmalı ve üzerine de eczaneden satın aldığınız E vitamini kırılmalıdır. Cilt üzerinde lekelerin üzerine sürülmeli ve bir saat boyunca cilt üzerinde bekletilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ise cilt temizliği yapılarak nemlendirici özelliğine sahip olan bir krem sürülmelidir. Bu maskenin cilt kırışıklığını önlemesi ile de bilindiği için kırışıklığından şikayet eden insanların düzenli kullanımı ile birlikte cilt sorunlarını da önleyecektir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.