A Vitamininin Cilde Faydaları ve Uygulanma Şekli

A vitamininin cilde faydaları ile bilinen ve cilt sağlığını korumak için, yaşlılığı engelleyerek cildin genç görünmesini sağlayacak olan A vitamininin cilde uygulanması.

A Vitamininin Cilde Faydaları

A Vitamininin Cilde Faydası

A vitamini cilt sağlığına oldukça faydaları olması ile bilinmektedir. Son derece cilt sağlığına faydaları olması ile bilinen vitaminler arasında bulunmaktadır. Birçok insanın cildi genç tutması için yeterli miktarda alması gereken vitaminlerden bir tanesi olmaktadır. Cildin güzelliği için ve erken yaşlanmayı durdurmak için etkilidir. İnsanların cildin sağlığı için faydalı olan vitamin mutlaka yeterli düzeyde alınması gerekmektedir. Cilt sağlığına son derece faydalı olması ile bilinen ve yeterli miktarda gün içerisinde alınmayıp, A vitamin eksikliğinin olması durumunda ciltte rahatsızlıklarının ortaya çıkması görülmektedir. Vitamini eksik olduğunda insanların ciltlerinde bulunan hücrelerde eksilme meydana gelecektir. Ayrıca cilt kırışıklıklarının engellenmesi ile de bilinmektedir. Bu vitaminin yeterli düzeyde alınması gerekmektedir. Böylelikle insanların cildin sağlığını da korumuş olacaklardır. Vitamininin cilde faydaları arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Akne oluşmasını engellemektedir;
 • Güneş lekelerini yok edecektir;
 • Cilt kanserini önleyecektir;
 • Uçuk tedavisinde etkili olacaktır;
 • Kırışıklığı önleyecektir;
 • Antioksidan olduğu için yaşlanmayı geciktirir;
 • Egzamayı önler;
 • Derinin pul pul döküntüsüne iyi gelir;
 • Cildin elastik görünmesini sağlamaktadır;
 • Zararlı UV ışınlarına karşı önlem olarak uygulanmaktadır;
 • Cilt lekelerini önlemektedir.

Cilt altında biriken ölü hücrelerin azalmasında etkili olacaktır. Bu sayede de kolajen bütünlüğünü koruyacak ve kırışıklıkların oluşmasında engellemiş olur. İnsanların yaşının ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkacak olan kırışıklığın azalmasını da sağlamaktadır. Vitamini cilt lekelerine iyi gelmesi ile bilinmekte ve cildin güneş lekeleri oluşmasını engelleyecek bir vitamin olmaktadır.

Yaşlanmanın yavaşlamasını sağlamaktadır. Cildin normal rengini koruyacak ve cilt üzerinde ortaya çıkacak olan lekelerin azalmasını sağlamaktadır.

A Vitamini Cilt Maskesi

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı;
 • 1 ampul retinol.

A vitamini olarak bilinen retinol ampul eczanelerden bulabilirsiniz. İçerisinde bol miktarda vitamini bulunduğu için cilt sağlığına da etkili olması ile biliniyor. Bu sebeple de insanların ciltlerinin daha sağlıklı olması için mutlaka retinol ampul alarak haftanın bir günü özel olarak temizledikleri ciltlerine zeytinyağı ile yapacakları maskeyi uygulamaları gerekmektedir. Bu maskeyi uygulayacağınız zaman kullanacağınız zeytinyağının saf olması gerekmektedir. Kırışıklığı önlemesi ve tıkanan gözeneklerin açılarak rahat nefes almasını sağlayacaktır. Bir kabın içerisine saf zeytinyağı ve ampul olan retinol kırılarak karıştırılmalıdır. Özel olarak temizlediğiniz cilt üzerine ince bir tabaka halinde sürülmeli ve yarım saat boyunca beklendikten sonra bol su ile yıkanması gerekiyor. Bu maskeyi uyguladıktan sonra güneşe çıkmamanız gerekiyor. Ayrıca cildin temizlenmesi sonucunda nemlendirici kullanmaları da daha etkili olacaktır.

Yulaf Ezmeli A Vitamini Maskesi

 • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi;
 • 1 fincan su;
 • 1 yemek kaşığı beyaz kil;
 • 1 çay kaşığı mandalina yağı;
 • 1 ampul A vitamini.

Cildin sağlığı için etkileri son derece fazla olan vitamin olarak bilinen ampulu eczanelerden temin edebilirsiniz. Bu maskeyi hazırlayabilmek için mutlaka kil olarak aktardan beyaz kil satın almanız gerekiyor. Bir kabın içerisine beyaz kil konularak üzerine su eklenmelidir. Eritilerek macun kıvamına getirilmelidir. Üzerine bir yemek kaşığı miktarında yulaf ezmesi eklenmeli ve daha sonradan da bir çay kaşığı miktarında mandalina yağı eklenmelidir. En son olarak eczaneden satın aldığınız vitaminin de eklenmesinin ardından faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olan vitamini de ekleyerek karıştırılmalıdır. Temizlemiş olduğunuz cildin üzerine yaptığınız maske ince bir tabaka halinde sürülerek yarım saat boyunca beklenmelidir. Bol su ile temizlenerek nemlendirici krem sürülmesi kırışıklıkları önleyecektir. Bu hazırladığınız maskenin haftanın bir günü özenle temizlediğiniz cilt üzerine sürün. Uyguladığınız zaman güneş ışınlarına karşı hassaslık kazanacağı için güneşe çıkmamanız öneriliyor.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.