E Vitamini Kapsülleri Cilt İçin Nasıl Kullanılmalıdır?

E vitamini cilt yüzeyinde ve derininde bulunan sorunların ortadan kaldırılması adına sık şekilde kullanılır. Yalnız düzenli şekilde kullanılması ile sorunlar ortadan kalkar.

E Vitamini ve Cilt

E Vitamini yağlar, yapraklı yeşillikler ve diğer sebzelerde en yaygın olarak bulunan bir grup kimyasal bileşiktir. Yağda çözünen bir antioksidandır, bu da yağlı dokularda depolandığı ve kan akışına ulaşmak için lenfatik sistemden geçtiği anlamına gelir. Vitaminin ampülü yutulduğunda, genellikle uzun süre vücutta kalır. Bir antioksidan şekli olarak cildin yanı sıra vücudun diğer kısımlarına da zarar verebilen serbest radikalleri önlemeye yardımcı olur. Vitamininin ana işlevi, hücre zarlarını desteklemek, kan akışını arttırmak ve kasları, kalbi ve cildi güçlendirmektir. Vitamini yaygın olarak en etkili cilt ve sivilce tedavilerinden biri olarak kabul edilir.  Sağladığı faydalar arasında;

Yağı Cildin Nemini Korur

E Vitamini’nin nemlendirici bileşeni, cildin doğal yağlarının kurumasını değil, cildin tutulmasına izin verir. Bu, doğal olarak kuru bir cilde sahip olan, sedef ve egzama deneyimi yaşayan kişiler için ampul ideal bir uygulama haline getirir. Genel olarak cilt rahatsızlıklarından muzdarip olanlar ayrıca başka tedavileri de içerir. Yağın kendisi o kadar kalın ve yağlıdır ki, cilt üstünde tam tersi bir etkiye sahip olabilir. Kuru cilde sahip insanlar, cildin daha fazla neme ihtiyacı olduğu için akne tedavisinde E vitamini ampul çeşitleri kullanmayı tercih edebilirler. Kuru cilt sıkı ve kaşıntılı hale gelme potansiyeline sahiptir ve sürekli yüze dokunmak tenleri ellerden bakterilere karşı savunmasız hale getirir. Vitamin cildi nemlendirir ve parlayabilir, böylece kuru cilt üzerindeki aknenin potansiyelini azaltır.

Yağlı Cilt

Vitaminler yağı yağlı ciltler için ideal değildir. Zaten cilde sadece başka bir katman katacak kalın ve yağlı bir yağdır. Yağlı bir cilde sahip olan kişilerin cildinin daha fazla yağa ihtiyacı yoktur ve başka bir tedaviye başvurması gerekir.

Yaralar ve Karanlık Noktalar

E Vitamini  maskesi ve ampul türleri en çok ciltte oluşan yaralar ve koyu lekeler için tedavi olarak bilinir.  Birçok insan bunun E vitamininin dokuyu yeniden oluşturmaya yardımcı olmasından kaynaklandığına inanmaktadır, bu yüzden yara izlerinin solmasına yardımcı olabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Güneş Hasarı

Vitamin E’nin C vitamini, glutatyon, ürik asit ve ubikuinol ile birlikte antioksidan özellikleri, cildin UV’ye uzun süre maruz kalması gibi zararlı kanserojenlerden korunması için DNA enzim onarım sistemlerinin geliştirilmesinde rol oynar.

Yaşlanma İşaretlerini Azaltır

Antioksidan özellikleri serbest radikal hasarını azaltır. UV ışını hasarı ile ilgili olarak, E vitamininin yaşlanma belirtilerini azalttığını gösteren kanıtlar vardır. Anti-inflamatuar özellikleri, kırışıklıkların ilerlemesini ve duman gibi çevresel hasarı yavaşlatır.

Nasıl Kullanılır?

Esansiyel vitaminler vücutta doğal olarak bulunmayanlardır ve bu nedenle harici bir kaynaktan alınmalıdır. E vitamini, bu Temel Vitaminlerden biridir ve bu nedenle cildin yüzeyinde ve altında dengeli beslenmeyi sürdürmek için gerekli miktarı almanız kritik öneme sahiptir.

Yağı

İnsanların C vitamini ile cildi tedavi etmelerinin en yaygın yolu, E Vitamini yağının doğrudan uygulanma yapmasıdır. Bunun içinde;

  • Geceleri yağ uygulaması yapılmalıdır.
  • Gıdalardan E vitamini alımı yapılması gerekir.

Maskeler

  • Vitamini yağı (cildin elastikiyetini artırır) – 3 ampül
  • Ham bal  – 1 tatlı kaşığı
  • Limon suyu, taze sıkılmış (doğal ağartma maddesi gibi davranır) – 1 tatlı kaşığı
  • Sade yoğurt ( nemlendirir) – 1 yemek kaşığı

Bir kapta E vitamini yağı, bal, yoğurt ve limon suyunu birleştirilmelidir. Kuklanın ayaklarından ve kırışıklıklarından kurtulmak için göz çevresine uygulama yapılması gerekir. En az 30 dakika bekletilir. Maskelerin göze girmesini önlemek için gözlerin sıkıca kapalı tutularak yüzün yıkanması gerekmektedir. Kırışıklık maskesi sonuçlarının alınması için en az 2 hafta boyunca bunun uygulanması gerekir.

Akne İzleri

Sivilcelerden kurtulmak başlı başına bir görevdir. Görünüşe zarar veren yara izleri ile uğraşma ortaya çıkartan sorunlar yaratır. E Vitamini cilde pürüzsüz ve kusursuz bir görünüm sağlayan, akne lekeleri sorunlarını gidermek için hasarlı cildin onarılmasına ve iyileştirilmesine destek sağlayan bir etkendir.

  • Direk olarak akne lekelerinden kurtulmak isteyen kişiler ampülün uygulamasını cilde yapmalıdır.
  • Herhangi bir kirden kurtulmak için yüzün hafif bir temizleyici ile yıkanması da önemlidir.
  • Akne izlerini tamamen yok etmek için en az 3 ile 4 hafta boyunca tekrarlanmalıdır. 8 ile 10 gün boyunca düzenli uygulamadan sonra önemli bir iyileşme görülür.
  • Aksi olan durumlarda iyileşme gözlemlenmesi beklenmez.

 Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.