B12 Vitamin Eksikliği Sonucunda Nörolojik Bozukluk Neden Olur?

B12 vitamini sinir sistemi üzerinde etkili olması nedeniyle insanların eksikliğini yaşaması sonucunda nörolojik hastalıkların olmasına neden olur. Sebepleri ve tedavisi.

B12 Vitamin Eksikliği Nörolojik Bozukluk

B12 Emilim Bozukluğu

Vitaminin en önemli özellikleri arasında insanların yaşamlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmesi için sinir hücrelerinin güçlü olması gerekmektedir. Sinir sisteminde bulunan hücrelerin büyümesinde etkili olmaktadır. Ayrıca hasar görmüş olan sinir hücrelerin onarılması ve iyileşmesinde de önemli bir rol oynamaktadır. B12 vitamin eksikliği olması durumunda emilimi düzgün bir şekilde yapılamaması nedeniyle sinir hücrelerinin etkilenmesi sonucunda belirtilerin insanlarda yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Nörolojik olarak şu belirtiler eksikliğe bağlı olarak oluşacaktır:

 • Ayaklarda uyuşma;
 • Yürüme zorluğu;
 • Uykusuzluk;
 • Ağız kuruluğu;
 • Algılama güçlüğü;
 • Hafıza problemleri;
 • Kas spazmı;
 • Dengesizlik;
 • Yorgunluk;
 • Depresyon.

B12 vitamini emilimi ince bağırsakta gerçekleşmektedir. Bu sebeple de ince bağırsak cerrahisi geçiren insanlarda ya da kronik bağırsak hastalıklarında bozukluk olacağı için emilimi gerçekleşmeyecektir. Birçok sebepten kaynaklı olarak emilim bozukluğu olmasına neden olacaktır. Kişilerde yetersiz beslenme sonucunda ya da kalıcı bir hastalık olması sonucunda insanların ömür boyu takviye ilaçların alınması çok önemlidir.

Eksikliği nedeniyle insanların nörolojik bulgular görülmeye başlaması sonucunda tedavisi yapılmaması sonucunda ciddi hastalıkların olmasına neden olacaktır.

B12 Vitamini Emilim Bozukluğu

Her yaşta eksikliği görüleceği gibi daha çoğunlukla 65 yaş üzerinde olan insanlarda görülmektedir. Bunun nedenleri arasında insanların yaşın ilerlemesi ile birlikte mide asidinin azalması sebebi ile eksikliğin ortaya çıkması görülmektedir. Vücut tarafından vitamin içeren gıdaların emilimi zorlaşacak olması nedeniyle bu rahatsızlık ortaya çıkar. Eksikliğin gelişimi ile birlikte insanların damarlarında daralma olacaktır. Beyne oksijen bakımından zengin olan kan ulaşması da zorlaşacak olduğundan beyin yeterli miktarda oksijenli kan ile buluşamaması halinde fonksiyon kaybının yaşanmasına neden olacaktır.

Zihinsel fonksiyonların bozulmasına neden olacağı için daha çoğunlukla yaşlı hastalarda alzheimer hastalığı gelişecektir. Bağırsak emilimi gerçekleşmemesi halinde ortaya çıkacak olan eksiklik bebeklerde de görülmektedir.

Yeni doğan bebeklerde anne sütü ile vitamin bebeğe geçecek olduğundan, annenin yeterli düzeyde beslenememesi halinde bebekte görülen vitamin eksikliği bebeğin beyin hücrelerinin çoğalmasının engellenecek olduğundan zeka geriliği meydana gelebilir.

İnsanlarda ortaya çıkan vitamin eksikliğinin olmasının nedenleri arasında yetersiz beslenme olduğu kadar kişilerin vitamin içeren besinleri çok fazla pişirmesi sonucunda besinlerde bulunan vitamin değerinde azalma olacaktır. Ayrıca şu sebeplerden ötürü de insanlarda vitamin eksikliği görülecektir:

 • Aşırı alkol tüketimi;
 • Çölyak hastalığı;
 • Uzun süre ilaç kullanımı;
 • Şeker hastalığı.

Alınan gıdalarda ki vitaminler bağırsaklarda emilim olmasına neden olur. Bağırsaklarda zararlı bakterilerin artması sonucunda organizmaların fazla olması ile birlikte yararlı bakterilerde etkileneceğinden emilim olmamasına neden olacağı için eksiklik sıklıkla ortaya çıkar.

B12 Vitamin Emilim Bozukluğu Tedavisi

B12 vitamininde eksikliğinin belirtilerinin ortaya çıkması sonucunda insanların doktora giderek kan tahlili yapılması gerekmektedir. Bütün vitaminler kan testi ile birlikte anlaşılacaktır. Yeni doğan ya da yetişkinlerin kan değerlerinde B12 eksikliği ile birlikte doktor tarafından tedaviye başlanması gerekmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki bütün insanlarda şayet herhangi bir vitaminin emilimi olmasını engelleyecek bir durum olmaması halinde yeterli miktarda alınması için doğal gıdalarla alınması gerekmektedir. Emilim oluşmasını engelleyecek herhangi bir durum olması sonucunda ise doktor tarafından takviye ilaçların verilmesi ve düzenli kullanılması gerekmektedir.

Doktor tarafından verilecek olan takviye ilaçların günlük alınması gereken doz her zaman için kan tahlilinde ki sonuca bağlı olarak doktor tarafından ayarlanması gerekmektedir.

Yeni doğan bebeklerde de vitamin eksikliği sıklıkla görülmektedir. Süt emen çocukların annesinde vitamin eksikliği olması ile birlikte ortaya çıkacaktır. Bu nedenle de yeni doğan bebeklere takviye B12 vitamin ilacı verilmediği için annede var olan vitamin eksikliğinin giderilmesi için anneye doktor tarafından ilaç verilmesi gerekmektedir. Vitamininde eksikliğine bakılarak takviye ilaç doz ayarlanması gerekmektedir. İğne olarak kullanacak olduğu vitaminin normal değerlere ulaşıncaya kadar alınması önerilmektedir.

Yetişkin bir insanda eksikliğe bağlı olarak ortaya çıkan belirtiler ya da hastalıkların oluşması ile birlikte aile hekimi ya da dahiliye doktoruna giderek kan tahlili yapılmalıdır. Bunun sonucuna bağlı olarak eksikliğin ortaya çıkması ile birlikte takviye ilaç reçete edilerek normal seviyeye ulaşması sağlanmalıdır. Bunun için hap olarak üretilen vitamin takviyesi yerine her zaman için adaleye enjeke edilen takviye ilaçların kullanılması daha etkili olacaktır.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.