Yumurtanın İçerisinde Bulunan Vitaminler ve Faydaları

Protein bakımından zengin olması ile bilinen ve düşük kalorisi sayesinde insanların yemesi önerilen vitamin deposu olan yumurtanın içerisinde bulunan vitaminler.

Yumurtanın İçerisinde Bulunan Vitaminler

Yumurtanın İçerisinde Bulunan Vitaminler

Protein bakımından zengin olan ve insanların kalsiyum ihtiyacının da büyük bir oranda karşılayacaktır. Yumurtanın beyazında ve sarısında bulunan elementler sayesinde insanların kolesterol seviyesinin düzenlemesinde etkili olacaktır. Ayrıca kemiklerin daha güçlü olmasını da sağlamaktadır. Kalsiyum emiliminin hızlanmasını sağlayacak olan ve insan sağlığı açısından çok önemli olan yumurtanın uzmanlar tarafından yenmesi gerektiği konusunda uyarmaktadır. Yumurtanın beyaz kısmında albümin miktarı yaklaşık olarak %90 miktarında olmaktadır. Ayrıca mineral deposu olduğu için fosfor, demir, klor ve sodyum bakımından da çok zengindir.

Yumurtanın beyazı kadar sarısı da insan sağlığına çok gereklidir. Demir bakımından zengin olması sayesinde birçok kişide meydana gelen halsizliğin önüne geçmektedir. Ayrıca mineral bakımından zengin olması sayesinde de kalp hastalıklarının olmasını da önlemektedir. Karaciğer üzerinde etkilerinin olması ile bilinmektedir. Uzmanlar tarafından yüksek kolesterole sahip olan insanların yumurtayı çok dikkatli tüketmeleri konusunda uyarmaktadır. 1 adet yumurta içerisinde şu vitaminler bulunmaktadır:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar
A Vitamini 0.26 mg
B1 Vitamini 0.07 mg
B2 Vitamini 0.44 mg
B3 Vitamini 3.6 mg
B5 Vitamini 1.3 mg
B6 Vitamini 0.14 mg
B9 Vitamini 0007 mg
B12 Vitamini 0.00052 mg
D Vitamini 0002 mg
E Vitamini 0.6 mg
H Vitamini 0.02 mg
Kolin 251 mg

Besin deposu olarak bilindiği için vitamin ve mineral bakımından da çok zengin olmaktadır. Vitamin tablosu olarak gördüğünüz üzere içerisinde bol miktarda vitamin bulunmaktadır. Bu sayede de insanların günlük olması gereken vitaminlerin büyük bir oranda karşılamaktadır.

Yumurtada Bulunan Vitaminlerin Faydaları

A Vitamin: Retinol olarak bilinen ve başta göz sağlığının korunmasında oldukça etkili olması ile bilinmektedir. Yağda çözülen bir vitamin olduğu için su ile vücuttan fazlası atılmamaktadır. Metabolizma üzerinde de etkilidir. Daha hızlı bir metabolizmaya sahip olmak isteyenlere önerilmektedir. Kemik dokusunun güçlenmesini ve hücrelerin daha etkili olmasını da sağlamaktadır.

Cilt hücrelerinin yaşlanmasını engeller ve bu sayede insanlarda zaman içerisinde ortaya çıkacak olan kırışıklıkları önler.

B1 Vitamin: Sinir sisteminde en çok etkili olan vitaminlerden bir tanesi olmaktadır. İştah kaybı yaşayan çocukların alması gereken bir vitamindir. Eksikliği oluşması durumunda insanlarda metabolizma sürecinin yavaşlamasına neden olacaktır. Bu nedenle de sindirim sisteminde de bozulmalar meydana gelir. Ayrıca sinir sisteminde sorunlarda yaşanmaktadır.

B2 Vitamin: Vücut oluşumunda çok etkili olan ve hücrelerde büyümenin olmasını sağlamaktadır. Solunumun daha rahat olmasını ve akciğerlerin güçlenmesini de sağlar. Göz sağlığı açısından önemli olduğu için zamanla insanların gözlerinde meydana gelecek olan katarakt oluşmasının önüne geçecektir. Saç hücrelerinde güçlenmesi ile bilindiği kadar tırnakların güçsüzleşerek kırılmasını da engellemektedir.

B3 Vitamin: İştah arttırıcı özel bir vitamin olmaktadır. İnsanların dolaşım sisteminde ortaya çıkan sorunları engellemektedir. Kan hücrelerinin sentezlenmesinde önemlidir. 

B5 Vitamin: Adrenal hormonlarının daha çok üremesini sağlayacaktır. Beyin hücrelerinin normal işlevini arttırır. Yeni hücre oluşumunu ve oluşan hücrelerin büyümesinde de etkilidir. 

B6 Vitamin: Sinir sisteminin güçlenmesini ve kadınlarda bulunan hormonların seviyesinde etkili olduğu kadar şeker hastalığını ve kalp rahatsızlıklarının oluşmasının da önüne geçmektedir.

B9 Vitamin: Viral hastalıklara karşı insan vücudunun direncini arttıracaktır. Kan hücrelerinin fazla olmasını sağlayacağı gibi menopoz dönemine bayanların erken girmesini engelleyecektir.

B12 Vitamin: Kolesterolün azalmasında etkili olduğu kadar hücrelerin oksijene kavuşmasını da etkilemektedir. Kalp krizi riskinin oluşumunu önleyeceği gibi kırmızı kan hücreleri üzerinde de etkili olmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenerek insanların hastalanmasını da önlemektedir.

D Vitamini: Ortaya çıkacak olan kronik hastalıkların oluşumunu engellemektedir. İnsanların kemiklerinin güçlenmesi için çok önemli olan vitamindir. Saçların dökülmesini durduracak ve daha güçlü saçlara sahip olmasını da sağlayacaktır. Kanser hücrelerinin çoğalmasını da engelleyecektir. Vücudun enfeksiyonlara karşı direnç kazanmasını da sağlar.

E Vitamin: Cilt sağlığında en etkili vitaminler arasında olmaktadır. Yaşlanmanın sonucunda ortaya çıkacak olan kırışıklığı önlemektedir. Kas sisteminin güçlenmesi ve kılcal damarların üzerinde de etkili olmaktadır. Hormonların oluşumunda önemlidir.

H Vitamini: Kolajen üretiminde etkili olması sayesinde cilt sağlığının korunmasında çok faydalıdır. Saçların güçlenerek dökülmesini durduracaktır. Sinir sistemini destekleyecek ve bu sayede sinirsel hastalıkları önler.

Kolin: Beyin sağlığı için en önemli vitamin olarak bilinen ve hücrelerin zarının güçlenmesinde ve kasların düzgün çalışmasında da çok önemli olmaktadır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.