Yeşil Elmanın Besin Değeri ve İçerisinde Bulunan Vitaminler

Antioksidan ve asidik miktarının fazla olması ile bilinen yeşil elma her tüketilmesi halinde sağlıklı kilo vermenizde yardımcı olacaktır. İçerisinde bulunan vitaminler ve değerler.

Yeşil Elmanın Besin Değeri

Yeşil Elmadaki Vitaminler

Diyette olan ve sağlıklı kilo vermek isteyen insanlara günde 1 tane yeşil elma tüketmeleri önerilmektedir. Düşük kalorili olması sayesinde ve lif değerinin yüksek olduğu için metabolizmanın daha hızla çalışmasında etkili olacaktır. 100 gram yeşil elma 48 kalori olmaktadır. Mineral ve vitamin bakımından da zengin olduğu için sağlığa birçok faydası olmaktadır. Bu nedenle de hem yaz mevsiminde hem de kış mevsiminde sağlıklı yaşamak isteyenlerin ve hızlı kilo vermek isteyenlerin vazgeçilmez bir gıdası olarak bilinmektedir.

Yeşil elma içerisinde daha çok element bulunmaktadır. Daha az şeker bulundurması sebebi ile ve metabolizmanın daha hızlı çalıştıracağı için insanlara önerilmektedir. Antiinflamatuar özelliği ile bilinmektedir. 100 gram yeşil elma içerisinde şu besin değerleri bulunmaktadır.

  • 100 gram bir elma içerisinde yaklaşık olarak 86.67 gram su bulunmaktadır; 
  • İçerisinde 0.07 mg demir barındırır;
  • 90.00 mg potasyum bulunmaktadır;
  • Kalsiyum bakımından da zengindir. 5.00 mg kalsiyum bulunur;
  • İçerisinde bulunan fosfor miktarı 11.00 mg olmaktadır.

Mineral bakımından da çok zengin olması ile bilinmektedir. Bu sebeple de içerisinde insanların çinko eksikliği olması durumunda 0.05 mg çinko barındırması sebebiyle tavsiye edilen bir meyvedir. Daha çoğunlukla kilo vermek isteyen insanların bir tane aç karnına tüketmeleri durumunda açlık hissinin ortadan kalkmasında da etkili olur.

Sürekli olarak tüketilmesi durumunda insanlarda bağışıklık sisteminin zayıflamasının önüne geçecektir. Bu sayede de daha çoğunlukla kış mevsimi olduğu zaman hastalanan insanlar bu meyve sayesinde güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olacak ve hastalanmayacaklardır.

Yeşil Elmada Bulunan Vitaminler

İnsanların tüketmekte olduğu elmanın içerisinde bulunan mineraller ve vitaminler depolama yerine ve yetiştirildiği yere göre değişiklik göstermektedir. Her zaman için meyvenin olgun olanının tüketilmesi önerilmektedir. Bu sayede daha çok faydalarından yararlanmış olacaktır. Su bakımından zengin olduğu kadar içerisinde lif oranı da çok yoğun olmaktadır. Bu sayede de birçok insanda ortaya çıkan bağırsak problemlerini önleyecek bir vitamin olmaktadır. 100 gram elma içerisinde bulunan vitaminler ve miktarları işe şu kadardır:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar
A Vitamini 0005 mg
B1 Vitamini 0.03 mg
B2 Vitamini 0.02 mg
B5 Vitamini 0.07 mg
B6 Vitamini 0.08 mg
B9 Vitamini 0002 mg
C Vitamini 10 mg
E Vitamini 0.0002 mg
K Vitamini 0002 mg
Pp Vitamini 0.3 mg

Yukarıda tablo içerisinde bir tane yeşil elmanın bulundurduğu vitaminler ve ne kadar içerdiği bulunmaktadır. C vitamin açısından oldukça yoğun olarak bilinmektedir. Bu sayede de insanlarda bağışıklık sisteminde güçlenme olmasını sağlayacaktır. Bu meyve içerisinde bulunan vitaminlerin insan sağlığına faydaları ise şu şekilde açıklanabilir:

A vitamini: İnsanların zayıflamasında özel bir yeri bulunmaktadır. Metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Özellikle de cilt üzerinde meydana gelecek olan kırışıklıkları engelleyecek olduğundan daha genç görünüm kazandıracaktır. Doğal antibiyotik özelliği olması sayesinde de enfeksiyonlara karşı insanların daha dirençli olmalarında etkilidir.

B1, B5, B6, B9 Vitaminleri: İnsan sağlığı açısından en önemli vitaminler arasında gösterilmektedir. Zihinsel olarak daha güçlenmeyi sağlayacağı gibi sinir sistemi üzerinde bulunan hücrelerinde korunmasında önemli rol oynamaktadır.

B2 ve Pp Vitaminleri: Özellikle de kan dolaşımı üzerinde çok etkili olması ile bilinmektedir. Bu sayede vücutta bulunan zararlı toksinlerden vücudun arınmasını sağlayacaktır. Kan dolaşımının hızlanması ve iyileşmesi yönünde etkilidir.

C Vitamini: Bağışıklık sistemi üzerinde en etkili vitaminler arasında gösterilmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayacaktır. Zayıflaması durumunda ise insanlar sık sık soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklara yakalanacaktır.

K Vitamini: Kanama olması durumunda pıhtılaşmayı sağlayacak çok özel bir vitamin olmaktadır. Bu sayede yaraların daha hızla iyileşmesini de sağlar. Sindirim siteminin güçlenmesinde etkilidir. İnsanların daha hızla iyileşmesini sağlayacaktır.

E Vitamini: Cilt sağlığı açısından en önemli olan vitaminlerden bir tanesi olmaktadır. Bu vitaminin yeterli alınmaması durumunda cilt üzerinde kırışıklıklar meydana gelecek ve yaşlanma görülecektir. Yaşlanmayı geciktirici özelliği bulunmaktadır. Ayrıca damarların güçlenmesini ve kas sistemi üzerinde de en etkili vitaminler arasındadır.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.