Yağda Eriyen Vitaminler Hangileridir ve Özellikleri Nelerdir?

Yağda çözünen vitaminler vücutta depolanan ve vücudun ihtiyacı olduğu zaman her zaman depolandığı zaman karşılanacaktır. Bu vitaminlerin nelerdir ve özellikleri nelerdir?

Yağda Eriyen Vitaminlerin Özellikleri

Yağda Çözünen Vitaminler

İnsanların sağlıklı bir yaşam sürmesi için doğal besinler yoluyla alması gereken vitaminler yağda ya da suda çözünen vitaminler olarak ikiye ayrılmaktadır. Yağda çözünen vitaminler: A vitamini, D vitamini, E vitamini ve K vitamini olmaktadır. İnsanların her gün yeterli düzeyde alması gereken, aşırısını almaktan kaçınmaları gereken vitaminlerden olmaktadır. Yağda çözünen vitaminler olarak bilinmektedir. Hücre zarlarının bir parçası olarak bilinen bu vitaminin özellikleri şunlardır:

  • Deri altında ve karaciğerde depolanmaktadır;
  • Steroid hormonlarının protein sentezini sağlamaktadır;
  • Hormonları düzenler;
  • Vücudun korunmasını sağlar;
  • Koenzimleri oluşturur;
  • Göz hastalıklarını önler;
  • Kan oluşumunda etkilidir;
  • Kemikleri güçlendirir.

İç organlarda bulunan yağ kapsüllerinde birikeceği için fazlası olması durumunda karaciğere depolanma sağlayacaktır. Bu nedenle de suda çözünen vitaminler gibi fazlası vücuttan atılmayacaktır. Bu nedenle de aşırı miktarda alınması her zaman için zararlı olacaktır.

Özellikle de vitaminlerin faydalı olacağı düşünülerek bilinçsiz bir şekilde doktor tavsiyesi olmadan yüksek dozda alınması zararlı olarak kabul edilir.

Yağda Eriyen Vitaminler

A Vitamini: Yağda eriyen vitaminlerden bir tanesi olmaktadır. Vücudun temel ihtiyaçlarının karşılanmasında etkili olacaktır. Bitkisel gıdalarda ve hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Günlük olarak yeterli miktarda alınması durumunda insanların göz sağlığının güçlenmesi ve göz hastalıklarının oluşmasını engellemektedir. Vitamin miktarı normal olması durumunda insanların görmesi daha iyi olacaktır. Bu vitaminin en çok faydaları aralarında insanların karanlık ortam içerisinde gece görmeleri daha net olacaktır. Eksikliği olması sonucunda ise insanlarda kalıcı olarak bilinen gece körlüğü hastalığı oluşacaktır. Suda eriyen vitaminler gibi yağda eriyen vitaminlerin de insanların bağışıklık sisteminin çok güçlenmesinde ve bakterilere karşı ve virüslere karşı direnç kazanmasında etkili olur. Vitaminin cilt sağlığı içinde çok etkili olduğundan daha genç görünüm oluşmasını sağlayacaktır. Fakat unutulmamalıdır ki yağda eriyen bütün vitaminler gibi A vitamini de fazla alınması durumunda zararlı olacaktır. Kemiklerin dokusunun yumuşamasına halsizliğe cilt hastalıklarının oluşmasına neden olur. A vitamini şu besinlerde bulunur:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Sığır karaciğeri 961
Havuç 835
Şalgam 579
Maydanoz 421
Kabak 369

D Vitamini: Kemik sağlığı için çok önemli olan ve kalsiyum emiliminin hızlanması için önemli olan vitaminlerden bir tanesi olmaktadır. İnsanlar besin yoluyla bu vitamini yeterli miktarda alamayacaktır. Bu sebeple de güneş ışınlarına ciltlerinin değmesi gerekmektedir. Eksikliğinin olması hem çocuklarda hem de yetişkinler için hastalıkların gelişmesine neden olur. Vitamin yeterli miktarda güneş ışığı ile birlikte alınamaması durumunda takviyesinin alınması ve vitamin fazlalığı da aynı şekilde rahatsızlıkların olmasına neden olur. Güneş koruyucu kullanmadan insanların günlük 10 ile 15 dakika arasında güneş ışınlarından bu vitamin ihtiyaçlarını karşılayabilirler.Şu besin tablosunda bulunan yiyeceklerde az miktarda bulunur:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Süt 1.5
1 adet yumurta 2
Balık 1.7
Mantar 0.7

E Vitamini: Çok güçlü antioksidan olarak bilinen bir vitamindir. İnsanların cilt hücrelerinin güçlenmesinde ve hücre zarlarının güçlenmesinde etkili olarak bilinmektedir. Aynı şekilde iyileştirme gücü de bulunmakta olduğundan birçok kişinin bağışıklık sisteminin güç kazanmasını ve böylelikle hastalıklara karşı önlem olacaktır. Kanserli hücrelerin çoğalmasını engellediği için kansere yakalanma riskini de azaltması ile bilinmektedir. Gıdalar sonucunda emilimi olur ve nerede depolandığını merak edenler için karaciğerde depolandığı unutulmamalıdır. Bu nedenle de fazla alınması sonucunda zararlı olacaktır. Şu besinlerde E vitamininin bulunduğu bilinir:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Badem 26.22
Fındık 15.28
Kırmızı tatlı biber 29.83
Kızılcık 1.2
Kivi 12.8

K Vitamini: Kanama olması durumunda insanların kanamasının durması için pıhtılaşması için gereklidir. Bağırsak tarafından emilimi gerçekleşecektir. Fazlası karaciğerde depolanır. Metabolizmanın hızlanmasında etkili olduğundan hızlı kilo verimi konusunda da etkili olacaktır. K vitamini insanların ruhsal hastalıklarının oluşmasını engelleyecek, sinir sisteminin güçlenmesinde önemli olacaktır. Beyin işlevini sağladığı için hafıza problemlerinin olmasını da engellemektedir. Fazla alınması sonucunda suda eriyen vitaminler gibi fazlasının idrar ile atılmayacağı için karaciğerde depolanacak olduğundan bu durumda da karaciğer fonksiyonlarının yerine getirememesine neden olacaktır. Bulunduğu gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Adaçayı 1714.5
Maydanoz 1640
Ispanak 682.9
Domates 62.8
Kereviz 29.3

 Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.