Boy Uzatmada Vitaminlerin Etkisi ve Boy Uzatan Vitaminler

Vitamin ilaçları boy uzatır mı, hangi vitaminlerin boy uzatmada etkileri vardır, boy uzaması için hangi vitaminleri kullanmak gerekir, vitamin şurupları işe yarar mı hakkında makale.

Boy Kısalığı

Boy kısalığı ülkemizde yüzde on oranında erkek ve kız çocuklarda görülen bir durumdur. Kız çocuklarında daha çok ailesel etkenlerden dolayı görülen bir durum, erkek çocuklarda ise yapısal etkenlerden kaynaklanmaktadır. Genel olarak kız çocuklarında erkeklere kıyasla daha fazla oranda bu durum görülmektedir.

Gerekli tedavi yaklaşımı geç kalınmadan uygulandığı takdirde büyük çoğunlukla tedavi edilebilen bu rahatsızlık kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Çoğunlukla aileler tarafından çocuklar okula başladıktan sonra daha net farkedilen ve gerekli tetkik için doktora gidilen bu hastalık ne kadar erken tedavi edilmeye başlanırsa o kadar başarılı bir şekilde iyileştirilebilmektedir.

Boy uzunluğu genetik, çevresel ve beslenme düzeylerine göre değişiklik göstermektedir.

Kız çocuklarındaki ailesel etkenlerden kaynaklı kısalık tedavisi daha zor iken, erkek çocuklardaki yapısal ve çevresel faktörlerden kaynaklı kısalığın tedavisi daha kolaydır. Ülkemizde özellikle raşitizm hastalığı çocuk ve bebeklerde yaygın olarak görülmektedir. Bu nedenle bu konu hakkında oldukça duyarlı olmak gerekmektedir.

Boy Kısalığının Nedenleri

Belirtmiş olduğumuz gibi bu rahatsızlığa sebep olan farklı farklı etmenler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları genetik kaynaklı olduğu gibi, bazıları da çevresel kaynaklıdırlar. Özellikle bazı vitamin ve minerallerin eksikliği durumunda boy kısalığı görülebilmektedir.

Boy uzunluğu temelde genetik olarak belirlenmektedir. Bir çocuğun genetik olarak ulaşabileceği boya ulaşmasında ise gerekli ve yeterli derecede vitamin ve mineral almak hayati öneme sahiptir. Bu açıdan yetersiz alındıklarında boy kısalığına neden olabilen etkenler şu şekilde sıralanabilir:

Bunlardan birçoğu gerekli takviye edici vitamin ve minerallerle desteklenerek ortadan kaldırılabilir olan etkenlerdir. Yeterli ve dengeli bir beslenme sistemi ile ihtiyaç duyulan ve eksikliği bu rahatsızlığa neden olan bu vitamin ve mineraller alınabilmektedir. Bu nedenle özellikle çocuklar anne sütü hariç beslenme dönemine girdiklerinde buna uygun olarak beslenmeleri oldukça önemlidir.

Bu nedenle doktor tavsiyesi ve gözetimi altında uygulanacak olan etkin bir destek programı tedavisiyle gerekli vitaminleri alarak boy konusunda destek almak faydalı olacaktır.

Boy Uzatan Vitaminler

Vitamin ve minerallerden kaynaklı boy kısalığı durumlarında bunların takviyesiyle tedavi yoluna gidilmektedir.  Bu durumun tedavisinde kullanılan vitamin ve mineraller şu şekilde sıralanabilir:

  • D grubu vitaminlerinden D3 vitamini
  • A vitamini
  • K vitamini

Özellikle D3 vitamini ülkemizde de yaygın olarak raşitizm hastalığında, kemik gelişiminin sağlanmasında, erken diş çıkarma ve yürüme gibi çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Bunlardan raşitizm tedavisi amaçlı kullanım doktor kontrolünde günümüzde uygulanmakta olsa da diğerleri için alınan D3 vitamini tamamen kulaktan dolma bilgilere dayanmaktadır.

D3 vitaminin kemik gelişimindeki etkisi yadsınamayacağı için özellikle hayatın ilk iki senesinde mutlak surette dışarıdan takviye şeklinde alınması gereken bir vitamindir. Kemik gelişimini sağladığı için boyun yaş grubuna uygun şekilde uzamasına yardımcı olabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta alınması gereken dozdan fazla miktarda almamaktır.

A vitamini demirin işlenmesinde büyük bir paya sahip olduğu için bu konuda büyük etkisi olan demirin daha fazla miktarda emilimi sağladığından dolayı boy uzunluğu konusunda etkili olabilmektedir. Aynı şekilde K vitamini de vücudun kalsiyumu işlemesine yarımcı olduğu,  kalsiyum bu vitamin olmadan kemiklere bağlanamadığı için oldukça önemli bir vitamindir. Bu vitaminden kullanılarak daha çok miktarda kalsiyumun vücut tarafından işlenmesi sağlanabilir.

Bunları dışında bazı minerallerin kullanımı da bu konuda yardımcı olabilmektedir. Bu amaçla kullanılabilecek olan mineraller:

  • Çinko
  • Kalsiyum
  • Demir

Kemik gelişimi açısından kalsiyumun büyük önemi vardır. Özellikle sağlıklı kemik yapısına sahip olmak için bu mineral mutlaka alınmalıdır.  Aynı şekilde D vitamini ile birlikte raşitizmin önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun dışında fiziksel ve zihinsel gelişim açısında oldukça önemli olan diğer bir mineral ise demirdir. Özellikle sağlıklı bir büyüme için mutlaka demir takviyesi yapılması gerekmektedir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.