Unutkanlığı Önleyerek Hafızanızı Güçlendiren Vitaminler

Doğru beslenme vücudumuz için önemli olduğu kadar beynimizin de sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Yeterli vitamin alınamadığı durumlarda ise unutkanlık görülebilir.

Hafızayı Geliştiren Vitaminler 

 Hangi vitamin eksikliği unutkanlık yapar?

Düzensiz beslenme, stres, yoğun iş temposu, alkol ve sigara gibi birçok faktör gün içinde beyin fonksiyonlarını olumsuz yönde etkiler. Bu durum sürekli tekrar ettiğinde ise ilk ortaya çıkan rahatsızlık unutkanlıktır. Her yaş grubundan insan bu durumdan etkilenebilir. Yapılan bilimsel çalışmalar ise bazı vitamin ve yağ asitlerinin beyin fonksiyonları üzerinden olumlu etkileri olduğunu ortaya koymaktadır. Beyin fonksiyonları üzerinde olumlu etkileri olan ve unutkanlığa iyi gelen vitaminler şöyledir: 

B12 Vitamini: B12 vitamini, sağlıklı sinir hücreleri ile kırmızı kan hücrelerini korumaya yardımcı olur. B12 vitamin eksikliği daha çok yaşlılarda, sürekli alkol tüketenlerde ve vejetaryen beslenme şekline sahip olanlarda yaygın olarak görülür. Amerika’nın önde gelen araştırma hastanelerinden biri olan Mayo Klinik tarafından yapılan çalışmalarda B12 vitamini alan Alzheimer hastalarında hafıza kaybı semptomlarının azaldığı ve beyin fonksiyonlarında gözle görülür bir düzelme kaydedildiği belirtilmiştir. Çalışmalar sırasında hastalar B12 vitaminleri ile birlikte Omega 3 yağ asitleri ve demir açısından zengin bir diyet ile beslenmişlerdir. 

Demir: Kırmızı kan hücrelerinin üretimini destekler. Kırmızı kan hücreleri vücudun tüm hücrelerine oksijen taşınmasına yardımcı olan temel yaşamsal hücrelerden biridir. Vücuda yeterli oksijen taşınamadığında beyin fonksiyonlarında azalma, depresyon ve aşırı yorgunluk görülebilir.

Çalışmalar, hafıza ve konsantrasyon sorunu olan çocuklara demir takviyesi tedavisi yapıldıktan sonra bilişsel ve davranışsal gelişme süreçlerinde iyileşme olduğunu göstermiştir. 

E Vitamini: E vitamini vücuttaki serbest radikalleri uzaklaştıran antioksidanlardan biridir. Eksikliği durumunda hücre yenilenmesi yavaşlar ve  hücre sinyal anormallikleri ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi zayıflayarak çevresel faktörlerden kaynaklı yorgunluğun artmasına ve unutkanlığa neden olur. 2014 yılında hafif düzeyde unutkanlık ve konsantrasyon sorunu olan hastalar ile yapılan bir klinik çalışmada E vitamini takviyesi alan hastaların durumlarında düzelme olduğu ortaya çıkmıştır.

Unutkanlığa İyi Gelen Vitaminler

Unutkanlığa Neden Olan Faktörler ve İyileştirme Yolları 

Yaşınız ne olursa olsun unutkanlıkla mücadele etmenin en iyi yollarından biri yaşınıza uygun olarak günlük vitamin ve mineralleri almanızdır. Bununla birlikte gün içinde yapılacak küçük beyin egzersizleri beyin hücrelerinin faaliyetlerini arttırmaya yardımcı olur. Tek başına bir vitamin ya da sadece vitamin desteği hafızayı geliştirmez. Yukarıda hafızayı geliştiren vitaminlerden bahsederken her birinin farklı bir görevi olduğu dikkatinizi çekmiştir. Demir takviyesi kırmızı kan hücrelerinin artmasını sağlarken B12 vitamini bu hücreleri korumakta, E vitamini çevresel kirleticilere karşı hücrelerin önünde kalkan oluşturmaktadır.

Düzensiz beslenme dışında stres, alkol, sigara kullanımı gibi sebepler unutkanlığın temel nedenleri arasındadır. Ayrıca günümüzde artan bilgisayar kullanımı da hafızayı kötü yönlü olarak etkiler. Bu etkileri azaltmak için bulmaca çözmek, küçük oyunlar ile hafıza gelişimini desteklemek de vitamin almak kadar önemlidir. Vitamin eksikliğinden kaynaklanan hafıza kaybı aynı zamanda depresyon, sinirlilik hali, saçlarda dökülme, nedensiz yorgunluk, ciltte pullanma gibi diğer fiziksel belirtiler ile birlikte ortaya çıkar.

Sağlık ocaklarında 6 ayda bir defa ücretsiz olarak tam kan sayımı yaptırarak vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri takip etmeniz mümkündür. 

Doğru bir tedavi için unutkanlığın altında yatan sebepleri doğru teşhis edilmeli ve tedavi süreci boyunca gerekli tahliller ile vücuttaki vitamin ve mineral seviyeleri kontrol edilmelidir. 

Unutkanlığa İyi Gelen Vitamin İlaçları 

Vitamin eksikliğinden kaynaklanan unutkanlık tedavisinde uygun bir diyetin yanı sıra doktorunuz yoğunlaştırılmış vitamin hapları kullanmanızı önerebilir. Takviye ilaçların etkileri, yan etkileri ve kullanım özellikleri şöyledir: 

İlaç Adı Kullanım Özelliği  Yan Etkisi 
Solgar Nero Nutrients B vitaminleri ve amino asitler açısından zengin beslenme takviyelerinden biridir. Uygun kullanım şekli günde 1 tanedir.  Doz aşımı olmadığı sürece hiçbir yan etkisi yoktur. Sadece beslenme takviyesidir. Stresli dönemlerde konsantrasyonu arttırmaya yardımcı olur. Hafıza üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. 
 Vitamin Omega 3-6-9  Omega yağ asitleri tarafından zengin beslenme takviyelerinden biridir. Günde 1 defa 1 kapsül kullanmak hafızayı geliştirmeye yardımcı olur. Bilişsel faaliyetleri arttırır.   Uzun süreli kullanımda kilo almaya neden olmaktadır. 
Selenium E  E vitamini ve Selenyum içeren vitamin takviyesi aynı zamanda vücuttaki B vitaminin emilimini kolaylaştırmaya yardım eder. Günde 1 adet kullanılması yeterlidir.  Bitkisel bir hap olduğu için doz aşımında dehidrasyona neden olabilir. 

 Uyarı: Besin takviyesi olsa bile lütfen kendi başınıza ilaç almayınız. Sağlık ocaklarında ücretsiz tam kan sayımı yaptırarak vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri doktor kontrolünde alınız. 

 Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.