Suda Çözünen Vitaminler ve Bulunan Gıdalar Hangileridir?

Suda çözünen vitaminler bağırsaklar tarafından kolaylıkla emilim göstererek dokularda birikmeyecek olduğundan günlük olarak alınmalıdır. Suda çözünen vitaminler hangileridir?

Suda Çözünen Vitaminler

Suda Çözünen Vitaminler

Vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin her zaman için doğal yollarla alınması sonucunda bağırsaklar tarafından emilimi olacaktır. Suda erimesi sebebiyle emilmesi sonucunda vücudun ihtiyacı olandan fazlası idrar yoluyla vücuttan atılacaktır. Suda çözünen vitaminler şunlardır:

Suda eriyen vitaminlerin daha çoğunlukla bitkisel gıdalarda bulunmaktadır. Bu sebeple de günlük vücudun ihtiyacı olan suda eriyen vitaminlerin her gün gerekli miktarda alınması gerekmektedir. Fazla alınması durumunda vücut tarafından idrar ya da ter yoluyla atılacaktır.

Fazlası vücutta 2 günden fazla kalmayacaktır. Bu vitaminlerin eksik olması sonucunda diğer vitaminlerin inaktif olmasına neden olacak bir durum gelişir.

Suda çözülen vitaminlerin bileşeni sayesinde enerji metabolizmasının hızlanmasında etkili olur. Alerji gelişimini önleyecektir. Ayrıca vitaminlerin bazıları antioksidan olması sebebiyle de hastalıkları da önleyecektir. Suda çözünen vitaminler insanlarda alerjik reaksiyon gelişimini önlemektedir.

B Grubu Vitaminler

B1 Vitamini: Sinir hücrelerinin daha güçlenmesi ve yenilenmesinde önemli rol oynar. Endokrin sistemin çalışmasını sağlayacaktır. Mide suyunu üretecektir. Bağırsakları hızlandıracak ve kabızlığı önlemektedir. Sinir sisteminden kaynaklanan ruhsal hastalıkları önler. Şu besinlerde bulunur.

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Frenk üzümü 0.16
Portakal 0.12
Ispanak 0.95
Ceviz 0.38
Adaçayı 0.75

B2 Vitamini: Çocukların gelişimi için çok önemli olduğundan sağlıklı büyümeleri için önemlidir. Vücudun üreme fonksiyonlarını hızlandırır. Ciltleri güçlendirecek ve saçların kırılmasını engeller. Şu besinlerde bulunur:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Maydanoz 2.3
Kekik 0.3
Badem 1.4
Mantar 0.4
Pirinç 0.28

B5 Vitamini: Adrenalin bezlerinin etkin çalışmasında önemli rol oynamaktadır. Kalp hastalıklarının oluşmasını engeller. Alerjisi reaksiyon gelişimin önleyecek ve eklemlerin güçlenerek eklem ağrılarının gelişimini engellemektedir. Sinir sistemi için bu vitamine insanların ihtiyacı olmaktadır. Şu besinlerde bulunmaktadır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Mantar 1.29
Kayısı 0.5
Pirinç 7.39
Ceviz 0.57
Nohut 2.14

B6 Vitamini: Midede asit oluşumunu sağlamaktadır. Magnezyum emiliminde etkilidir. Sinir sisteminin güçlenmesi ve kas hastalığın olmamasını sağlar. Bu sayede de kas güçsüzlüğünü önlemektedir. Şu besin tablosunda bol miktarda bulunur:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Pirinç 4.7
Antep fıstığı 1.7
Mercimek 0.57
Adaçayı 2.69
Mantar 0.965

B9 Vitamini: Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu ve artmasında önemlidir. Proteinin sentezlenmesi için demiri stabilize edecektir. Gebelikte özellikle ayrı bir yeri olması sebebiyle bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Bulunduğu gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Fasulye 625
Bezelye 274
Kurutulmuş nane 530
Pirinç 281
Fındık 241

B12 Vitamini: DNA oluşumunda etkili olmaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin gelişmesinde rol oynayacaktır. Sinir hücrelerinin daha etkili ve güçlü olmasında ve hücrelerin korunması için önemlidir. Proteinlerin asimilasyonu için gereklidir. Bulunduğu gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Maya özü 0.5
Pirinç 0.4
Soya fasulyesi 0.7
Mantar 0.5

H Vitamini: Saçların güçlenmesi ve dökülmesini önlemektedir. Tırnakların güçlenmesi ve sağlıklı uzamasını sağlar. Yağ yakımı sayesinde sindirim sisteminde metabolizması için önemlidir. Şu besinlerde bulunur:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Maya 9.3
Tavuk ciğeri 10.4
Hardal 9.5
Fındık 4.1

PP Vitamini: Hücre zarının güçlenmesi için önemlidir. Çocukların büyümesi ve gelişmesini hızlandırır. Kanda bulunan alyuvarların beslenmesi için önemlidir. Bulunduğu gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Pirinç 6.34
Fıstık 12.66
Mantar 14.1
Kişniş 9.62

C Vitamini

Askorbik asit olarak bilinen ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için önemli vitaminlerdendir. Soğuk algınlığı oluşmasını engelleyecek ya da hastalıkların oluşması durumunda hızla iyileşmesini sağlayacaktır. Kan pıhtılaşmasını sağlayacak ve kolajen sentezlenmesinde etkili olur. Bulunduğu gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Kivi 105.4
Çilek 58.8
Limon 53
Tatlı Kırmızı biber 183
Brokoli 64.9

 Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.