Suda Eriyen C Vitamini Faydaları, Zararları ve Kullanımı

Suda erime özelliği bulunan vitaminler insan vücudu için oldukça faydalı etkilerin kısa sürede ortaya çıkmasına olanak sağlar. Vitaminin dozajında kullanılması önemlidir.

Suda Eriyen C Vitamini Ve Faydaları

Suda çözünen vitaminler suda çözülür, bu da bu vitaminler ve besinlerin vücutta çabuk çözünmesi anlamına gelir. Yağda çözünen vitaminlerin aksine, suda çözünen vitaminler vücudun dokularına taşınır, ancak vücut bunları depolayamaz. Fazla miktarda suda çözünen vitaminler vücuttan geçerler. Bu vitaminler vücut tarafından gerekli olduğu için, bu vitaminleri düzenli olarak aındığından emin olmak gerekir.  Vücudun her dokusunda büyüme sağğlanması ve onarımları için gereklidir.

 • Deriyi, bağları,  tendonları ve kan damarlarını onarmak adına protein oluşturur.
 • Yaraların iyileşmesini ve yara izi sorunlarını ortadan kaldırır.
 • Kıkırdak, diş onarımı ve bakımlarını yapar.
 • Demir emilimi konusunda yardımcı olur.

Vitamin antioksidandandır. Antioksidanların hepsi serbest radikallerin sebep olduğu hasarı engeller.

 • Vücudunuz yiyeceği yıktığında veya tütün dumanı veya radyasyona maruz kaldığınızda serbest radikaller yapılır.
 • Zamanla serbest radikallerin birikmesi, yaşlanma sürecinden büyük oranda sorumludur.
 • Serbest radikaller kanserde, kalp hastalığında ve artrit gibi durumlarda rol oynayabilir.

Vücut kendi başına C vitamini yapamaz ve C vitamini depolamamaktadır. Bu nedenle, günlük diyetinizde bol miktarda C vitamini içeren yiyecekler bulundurmak oldukça önemlidir. Yıllar boyunca, C vitamini yaygın soğuk algınlığı için popüler bir ev ilaçları arasında bulunmuştur.

 • Araştırmalar sonucunda çoğu insan için C vitamini takviyesi veya C vitamini açısından zengin gıdalar, soğuk algınlığı riskini azaltma konusunda fayda sağladığı ortaya çıkmıştır.
 • Ancak, C vitamini takviyeleri düzenli olarak almak insanlar biraz daha kısa soğuk algınlığı veya daha hafif belirtilerini de yok eder.
 • Soğuk başlangıçlardan sonra C vitamini takviyesi almak yardımcı destektir.
 • Soğuk algınlığı ve diğer rahatsızlıkların önlenmesi veya iyileştirilmesi için mega dozda C vitamini kullanılması ile ilgili tartışmalar çözülmemiştir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, C vitamini miktarının günde 500 mg’dan fazla alınmasının, vücudun genel C vitamini düzeyini artırdığını göstermiştir. Bu nedenle, günde 500 mg’ı aşan miktarlarda, C vitamini ile herhangi bir ek yarar sağlamayabilir.

Gıda Kaynakları

C vitamini açısından zengin gıdaların tüketilmesi, bu vitaminin yeterli düzeyde alınmasını sağlamak için en iyi yöntemdir. Birçok yaygın bitkisel yiyecekler bu vitamini içermekle birlikte, en iyi kaynaklar narenciye meyveleridir. Örneğin, bir portakal, bir kivi, 6 oz. greyfurt suyu veya 1/3 fincan doğranmış tatlı kırmızı biber, bir gün için yeterli C vitamini sağlar.

Fiyatları

ADI

FİYATI

Sunlife Vitamin C 1000mg 20

12,90

Ocean 1000mg 30 Tablet

14,20

Voonka Vitamin C Efervesan 500 mg 20

16,80

Youplus 20 Efervesan Tablet     

20,91

Omnivit C Vitamini Guarana 24 Tablet

17,91

Eksikliği

C vitamini eksikliği ciddi bir hastalık olarak bilinen hastalıklara yol açabilir. Bunun sonucunda vücutta kolajen mukavemeti kaybına neden olur. Kollajen kaybının oluşması gevşek dişler, kanama, şişmiş diş etleri ve yanlış yara iyileşmesi ile sonuçlanır. Daha yaygın olarak eksikliği alkoliklerde, yaşlılarda ve sigara içenlerde ikincil bir eksiklik olarak ortaya çıkar.

Aşağıdaki koşullarda vitaminin gereksinimliği artmaktadır.

 • Hava ve ses kirliliği gibi çevresel stres
 • Oral kontraseptifler gibi belirli ilaçların kullanımı
 • Yaraların doku iyileşmesi
 • Büyüme (0-12 ay arası çocuklar ve hamile kadınlar)
 • Ateş ve enfeksiyon
 • Sigara içmek

Fazlalığı

Vücudun aşırı dozda attığı suda çözünen bir vitamin olmasına rağmen, C vitamini doz aşımlarının böbrek taşı, gut, ishal ve rebound scurvy neden olduğu gösterilmiştir.

Tavsiyeler

Vitaminler için önerilmekte olan dozaj, her bir insanın ne kadarının her gün alması gerektiğini yansıtır. Suda eriyen C vitamini için her kişi için hedef olarak kullanılabilir. İhtiyaç duyulan her bir vitaminin miktarı, yaşa ve cinsiyete bağlıdır. Hamilelik ve hastalıklar gibi diğer faktörler de önemlidir. Tavsiye edilen miktarları;

C vitamini için Tavsiye Edilen Diyet Ödeneği (RDA) yetişkin erkekler için 90 mg / gün ve yetişkin kadınlar için 75 mg / gün’dür. Sigara içenler için, nikotinin oksidatif etkilerini ortadan kaldırmak için, C vitamini için RDA 35 mg / gün artar.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.