Sporcuların Alması Gereken Vitaminler Hangileridir?

Spor yapan insanların enerjiye ihtiyacı olacağından, vücudun ihtiyacı olan enerjinin sağlanması için vitaminler gerekmektedir. Enerji veren vitaminler ve vitamin takviyesi.

Sporculara İyi Gelen Besinler

(100 gr için hesaplanmıştır.)

KuşburnuKuşburnu426 mg C vitamini
Çam FıstığıÇam Fıstığı33.82 mg B1 vitamini
Balık yağıBalık yağı30 mg A vitamini

Sporcuların Alması Gereken Vitaminler

Sporcu Vitaminleri

Kas ve iskelet sisteminin çok güçlü olması durumunda spor yaparken insanlar yorgunluk belirtilerini daha az hissedecektir. Bu nedenle de bir sporcunun hayatı içerisinde vitaminlerin ayrı bir önemi bulunmaktadır. Sporcuların proteinlere ihtiyaçları olacaktır. Bu sebeple de vitaminler insanlarda kas oluşmasını sağlayacak olan proteinlerin oluşmasında etkilidir. Enzimlerin oluşması sayesinde metabolizmanın daha hızlanmasında etkili olur. Sporcu insanların metabolizmalarının daha güçlü olması gerekiyor. Bu nedenle de şu vitaminleri daha fazla alması gerekmektedir:

A Vitamini: Sporcu vitaminleri arasında bulunan bu vitaminin insanların protein sentezinin kontrol altına alınmasını sağlayacaktır. Sporcuların ihtiyacı olan glikojenin oluşmasında etkili olur. Kalsiyumun emiliminin sağlanmasını ve bu sayede metabolizma tarafından arttırılması sayesinde kemiklerin güçlenmesinde önemli rol oynar. Bulunan gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Sığır Karaciğeri 30000
Havuç 830
Domates 510
Tereyağı 680
Bezelye 480
Kabak 430
Yoğurt 210

B1 Vitamini: Spor yapan kişilerde kas olması çok önemli olmaktadır. Kaslara da oksijen bakımından zengin olan kanın ulaşması gerekmektedir. Sporcu vitaminleri olarak bilinen bu vitaminin kalp kasında uyarılma sağlayacaktır. Bu sayede de kokarboksilaz oluşmasında etkili olur. Bulunduğu gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Kahverengi pirinç 2.3
Fıstık 1
Bezelye 0.9
Yulaf 0.7
Patates 0.10

B12 Vitamini: Kemik kütlesinin sentezlenmesi ile birlikte hücrelerin güçlenmesinde etkili olacağından insanlarda mineral kaybı gelişimi olmasında etkili olur. Kemiklerin güçlenmesi ile birlikte daha iyi güçlenmelerinde faydalıdır. Bulunduğu besinler:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Sığır karaciğeri 60
Kuzu eti 3
1 adet yumurta 1.95
Hindi eti 1.6
Süt 0.4

C Vitamini: Sporcu vitaminleri olarak bilindiği için bu vitamin bağ dokusunun oluşması için gereklidir. Kemiklerin ve kasların esnekliğini kazanmasında ve kolajen sentezi için önemlidir. Bulunduğu gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Kuşburnu 1100
Kırmızı biber 242
Kekik 160
Maydanoz 150
Çilek 60

D Vitamini: Sporcu vitaminleri arasında olan ve kemik sistemi için çok önemli olan kalsiyum emilimi için önemlidir. Bu nedenle de kemiklerin güçlenmesi açısından önemlidir. Ayrıca damarlarında güçlenmesi için önemli olduğundan sporcuların alması gerekiyor. Bulunduğu besinler şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Mantar 0.163
1 adet yumurta 0.42
Sardalya 0.508
Somon Balığı 0.341

K Vitamini: Sporcularda kanama olması durumunda durmasını sağlayacak olan pıhtılaşmayı sağlamaktadır. Ayrıca sporcu vitaminleri için kemiklerin güçlenmesinde önemlidir. Kemik dokusunda olumlu etkiye sahiptir. Damarların güç kazanarak kalp kasının da güçlenmesinde önemlidir. Bulunduğu gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Fesleğen 415
Yeşil soğan 167
Lahana 43
Kivi 40.3
İncir 15.6
Havuç 13.2

Sporcular İçin Vitamin Takviyesi

Spor yapanlar daha iyi performanslarının olması için alması gereken vitaminlerin düzenli alınması gerekmektedir. Normal bir insanın günlük olarak alması gereken vitamin miktarından daha fazlasının alması gerekiyor. Besinler ile birlikte yeterli miktarda alamayan sporcuların vitaminlerin takviyesi olarak vücudun gereksinimini karşılaması gerekmektedir.

GNC Mega Men

Profesyonel olarak spor yapan insanların günlük olarak alması gereken hem vitaminlerin hem de minerallerin hepsini karşılamaktadır. Bu sayede de vitamin eksikliğine bağlı olarak gelişecek semptomların oluşmasını engelleyecektir. Ayrıca sporcuların kendisini daha enerjik hissetmeleri üzerinde de etkili olur. Sporculara özel olarak üretilmiş olan vitamin takviyesinin gıda takviyesi olarak da kullanılabilir. Günlük olarak düzenli kullanılması ve bir su bardağı su ile içilmelidir.

GNC mağazalarından ya da İnternet siteleri üzerinden 180 TL ücret ile satın alınabilir.

Hardline Vitamin Takviyesi

Günlük kullanımı sonucunda spor yapanlara iyi gelecek olan vitaminlerin ve mineraller bakımından zengin olması ile biliniyor. Profesyonel olarak spor yapanların her sabah uyandıkları zaman bol su ile içmeleri gerekiyor. Vitamini satan İnternet üzerinden alış veriş yapan siteler üzerinden 64 TL ücret ile birlikte alınabilir.

Universal Nutrition Animal Pak Multivitamin

Sporcuların vitamin ihtiyacı daha fazla olması sebebiyle bu takviyenin alınması çok önemli olacaktır. Bol miktarda hem vitaminleri hem de mineralleri bol miktarda bulundurması sebebiyle profesyonel sporcuların yoğun antrenmanları sırasında günde 2 paket öğle yemeğinden sonra bol suyla almaları gerekmektedir. 249 TL ücret karşılığında vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılayabilmek için satın alınabilir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.