Sinir Sistemini Düzenleyen Vitaminler Hangileridir?

Sağlığa yararlı olan vitaminler beyin sağlığı ve sinir sistemi fonksiyonları için çok gereklidir. Sinir sistemini güçlendirecek ve düzenli çalışmasını sağlayan vitaminler.

Sinir Sistemine İyi Gelen Vitaminler

Sinir Sistemine İyi Gelen Vitaminler

Stressiz bir yaşam için insanların sindirim sistemi çok önemli bir yer tutmaktadır. Sinir sisteminin daha sağlıklı çalışabilmesi içinde insanların hem vitaminlere hem de minerallere yeteri miktarda ihtiyacı olacaktır. İnsanların sadece duygusal rahatsızlıklarını önlemeyecek aynı zamanda da fiziksel hastalıklarının oluşmasını da önleyecektir.

Vücudun normal bir şekilde çalışmasını hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak sinirler sağlamaktadır. Eğer sinirleri güçlü olmayan insanlarda birçok rahatsızlık ortaya çıkmaktadır. Kendilerini sürekli olarak yorgun hissetmelerine, yoğun stres yaşamalarına, mide hastalıkları yaşamalarına ve kaslarının ağrımasına neden olacaktır.

Beynin normal bir şekilde çalışabilmesi içinde ihtiyacı olmaktadır. Sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlayacak olan vitaminler yeterli miktarda alınmaması durumunda ise rahatsızlıklar ortaya çıkacaktır. Sinir sistemi vitamin eksikliğine bağlı olarak zayıflama ortaya çıkması durumunda şu belirtiler ortaya çıkar:

  • Hafıza sorunları;
  • Sürekli yorgunluk;
  • Uyku problemleri;
  • Uyuşukluk;
  • Ruh değişimleri;
  • Dikkat eksikliği;
  • Kas ağrıları.

Sinirlerin etkilenmesi sonucunda beyne yeterli miktarda kan dolaşımı sağlanamayacağı için inme gibi hastalıkların gelişmesine neden olur. Ciddi oranda kalp hastalıkları ortaya çıkar.

Bu rahatsızlıkların gelişiminin olmaması ve engellenmesi için sinir sistemi üzerinde çok etkili olan vitaminleri alması gerekmektedir.

A Vitamini

Antioksidan içermesi sayesinde vücudun sinirlerinde bulunan hücreleri için çok etkili olmaktadır. Sinirlerin yıpranması durumunda psikolojik ve ruhsal olarak ortaya çıkacak olan hastalıkların belirtilerinin azalmasını sağlamaktadır. Özellikle de sinirlerin yıpranması ile birlikte insanların sürekli kendisini yorgun hissetmesi, hafıza problemleri ve dikkat eksikliği gibi durumlar A vitamin eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkacaktır.

A vitamini doğal yollarla alınması için şu besinler yeterli miktarda tüketilmelidir: Havuç, sığır karaciğeri, brokoli, yumurta her gün tüketilmelidir. Eğer ki doğal yollarla yeterli miktarda alınamaması durumunda doktor gözetimi altında takviye ilaçlar kullanılmalıdır.

B Grubu Vitaminleri

Sinirlerin yıpranması durumunda güçlendirilmesi için etkili olan vitaminler B grubu vitaminleri olmaktadır. En çok metabolizmanın hızlanmasını ve vücudun sürekli olarak kendisini yorgun hissetmemesini sağlamaktadır.

B1 Vitamini: Beyin hücreleri için çok önemli olan bir vitamin olarak bilinmektedir. İnsanların zihinsel gelişiminin uyarılmasını sağlayacaktır. Eksikliği sonucunda insanların kronik depresyon yaşamaları da görülmektedir. Ayrıca eksikliği sonucunda insanların beyin hücreleri azalacağı için unutkanlık ve hafıza sorunları meydana gelir. En çok soya fasulyesinde, yeşil bezelye, marul, ıspanak gibi yiyeceklerde bulunur.

B2 Vitamini: İnsanların sağlığı için önemli olan riboflavin özel bir sinir hücresi olarak bilinmektedir. Eksikliği ile birlikte insanların vücut dirençlerinde azalma meydana gelecek ve sık sık baş ağrıları oluşacaktır. B12 vitamini eksikliğini doğal yollarla giderebilmek için insanların sığır karaciğeri, peynir, süt, yumurta yemeleri öneriliyor.

B3 Vitamini: Nöronların daha çoğalmasında ve enerjiye dönüşmesi için çok faydalıdır. İnsanların daha çok konsantre olmalarını ve hafızasının güçlenmesini sağlamaktadır. Eksikliğinin oluşması ile birlikte daha çoğunlukla çocuklarda öğrenme süreleri uzayacaktır.

B11 Vitamini: L-karnitin sinir hücrelerinin uyarılması ve çalışmasında etkili olarak bağışıklık sisteminde güç kazanmasını sağlamaktadır. Beynin güçlenmesini ve işlevini arttıracaktır. En çok balık, süt, peynir ve yoğurt içerisinde bulunmaktadır.

B12 Vitamini: Hafızanın güçlenmesi için ve unutkanlığı önlemek açısından çok önemlidir. Sinirlerde bulunan liflerin güçlenmesi ve bu sayede de beyinsel sorunların önlenmesinde etkili olur. B12 vitamini insanların sinirlerinde bulunan nöronlarını harekete geçirip ortaya çıkacak rahatsızlıkların oluşumunu engelleyecektir. B12 vitamini en çok et ve süt ürünlerinde bulunur.

C Vitamini

Askorbik asit olarak isimlendirilen C vitamini insanların vücutlarının daha direnç kazanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Sinirlerin vitamin eksikliği sonucunda yıpranması birçok duygusal sorun yapar. Bu nedenle de insanların sinir sisteminin normal çalışarak yeteri kadar etkili olması için çok önemli bir vitamin olmaktadır. En çok C vitamini bulunan besinler: Kivi, portakal, maydanoz, ıspanak, greyfurt, limon olmaktadır.

E Vitamini

Sinir sistemi üzerinde en etkili vitaminler arasında bulunmaktadır. Kan damarlarının güçlenmesi ve ayrıca beyin hücrelerinde çoğalma ve güçlenme sağlayacaktır. E vitamin eksikliği sinirleri çok fazla etkilemektedir. Yetersiz alınması durumunda insanların alzheimer hastalığının fazla olmasına ve hafıza bozukluğunun ortaya çıkmasına neden olur. En çok bulunduğu besinler, sığır karaciğeri, yumurta, ıspanakta yoğun miktarda bulunur.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.