Sınava Hazırlanan Öğrencilere Vitamin Takviyesi

Sınava hazırlanan öğrencilerde başta kaygı olmak üzere birçok sorun gerçekleşecek olduğundan öğrencilerin hafızasını güçlendirecek vitamin takviyesi ve beslenmesi.

Sınava Hazırlanan Öğrencinin Beslenmesi

Sınav Öncesi Yapılması Gerekenler

Üniversite sınavı gibi öğrencilerin kendilerini çok fazla stres altında hissettikleri bir sınava gireceği zaman uzmanlar tarafından beslenmesine dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarmaktadır. Beslenmesinde daha çoğunlukla hafızanın ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayacak olan B, C, D ve E vitaminlerini içermekte olan hayvansal ve bitkisel gıdaların yenmesi önerilmektedir.

Sınav stresi yaşamakta olan öğrencilerin yeme bozukluğu, davranış bozukluğu ve stres sıklıkla görülmektedir. Bu durumda da yeterli düzeyde beslenemediği için sağlığa faydalı olan vitaminleri alamayacak olduğundan kilo kaybı, zihin karışıklığı, unutkanlık, hafıza problemleri görülmektedir. Bu rahatsızlıkların ortaya çıkmaması için sınava hazırlanan öğrencilerin daha sağlıklı beslenmeleri önerilmektedir. Sınav döneminde öğrencilerin bol miktarda şu gıdaları tüketmeleri önerilmektedir:

 • Balık;
 • Ceviz;
 • Fındık;
 • Yeşil biber;
 • Çilek;
 • Yumurta;
 • Süt;
 • Ispanak;
 • Kurubaklagil.

Sınavda başarılı olabilmek için her zaman öğrencilerin sağlıklı beslenmesi gerekmektedir. Abur cubur tüketilmemesi, hazır yemeklerden uzak durmaları önemlidir. Her sabah kahvaltı yapması ve kan şekerinin düşmemesi çok önemli olmaktadır. İnsanların sağlıklarını etkileyecek olacak çok ağır gıdalar yenmemesi ve hafif fakat protein açısından zengin gıdalar ile yemeleri önemlidir. Çay ya da kola içmemeleri bunun yerine de daha faydalı olacak süt içmeleri tavsiye ediliyor. Sindirim sisteminin yavaşlamasına neden olan, kabızlık ya da ishal olmasına sebep olacak gıdalar tüketilmemesi önemlidir.

Sınava Hazırlanan Öğrencilerin Yapması Gerekenler

Beyin fonksiyonlarının işlevinde herhangi bir sorun olmaması için B grubu vitaminlere ağırlık vermesi gerekmektedir. Daha çoğunlukla stresli bir dönem içerisinde olacağından uyku düzeninde bozulmalar meydana gelebilir. Bu nedenle de sınava hazırlanan bir öğrencinin uykusuz kalmamasına dikkat etmelidir. Uzmanlar tarafından düzenli olarak egzersiz yapmaları öneriliyor.

Öğrencilerde kaygı olması durumunda enerjileri düşerek motivasyon kaybı yaşanmasına neden olacaktır. Kaygı yaşanmaması için mutlaka ailelerin destek olması önerilmektedir. Öğrencinin bütün bir sene boyunca sınava hazırlanırken ilk olarak kendisine ve daha sonradan da öğrencinin ailesinin güven verisi konuşmaları gerekmektedir. Bu sayede kaygı ve stres oluşması azalacaktır. 

Daha önce sınavda çıkan soruları ve deneme sorularını çözmesi gerekmektedir. Öğrencilerin sürekli olarak yoğun bir tempoda ders çalışmak yerine soru çözmeye son aylarda özellikle daha ağırlık vermesi öneriliyor.

Zamanının çoğunu ders çalışmaya ayıracak olsa da arada sırada sevdiği insanlarla vakit geçirmesi moral açısından iyi gelecektir.

Öğrencilerin Alması Gereken Vitaminler

Vitamin ve minerallerin öğrencilerin her zaman için doğal gıdalar ile almaları önerilmektedir. Stres, düzensiz beslenme gibi sebeplerden dolayı öğrencilerde görülmekte olan vitamin eksikliği B12 olmaktadır. Sinir sistemi üzerinde etkili olması sebebiyle beynin fonksiyonlarının hızlanmasını sağlayacaktır. Bu nedenle de B12 vitamin seviyesine her zaman için bakılması ve normal referans aralığında olması zihinsel problemlerin, yorgunluğun, unutkanlığın oluşmasını engelleyecektir. Ayrıca şu vitamin ve mineralleri de alması çok önemlidir:

 • B grubu vitaminler;
 • C vitamini;
 • D vitamini;
 • E vitamini;
 • Demir;
 • İyot;
 • Çinko;
 • Potasyum;
 • Sodyum.

Minerallerin de bir öğrencinin başarılı olması için vitaminler kadar önemli olmaktadır. Yorgunluk oluşmamasını, uyku düzeninin normal olması, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi belirtilerin olmaması için doğal yollarla alınmalıdır. İyot beynin fonksiyonları açısından önemli olduğundan eksikliği sonucunda beyin fonksiyonlarının azalmasına neden olur. Doğal gıdalarla vitamin ve mineralleri alamayan bir öğrencinin sınava kadar takviye ilaçlar kullanması da hafızanın kuvvetlenmesi ve yorgun hissetmemesini sağlayacaktır. Bu vitamin takviyeleri şunlardır:

Solgar Nero Nutrients

Hem mineral bakımından hem de vitamin bakımından zengin olması sebebiyle yenilen gıdaların enerji metabolizması sayesinde yorgunluk hissinin ortadan kalkmasında etkili olacaktır. Bu sayede halsizlik ve bitkinliğin oluşumu ortadan kalkar. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, vücudun direnç kazanarak hastalıkların oluşmasını da engellemektedir. Herhangi bir koruyucu madde içermemesi sayesinde öğrencilerin günde 1 tane tok karnına bol su ile içmeleri önerilmektedir.

Pharmaton Kapsül

Vücudun ihtiyaç duymakta olduğu bütün vitaminlerin ve minerallerin bulunması sayesinde eksikliğin oluşması ile birlikte takviye ilaç olarak kullanılmaktadır. Her kapsül fiziksel olarak ortaya çıkacak olan yorgunluğun azalması, zihinsel performansın daha da artmasını ve kendisini daha dinç hissetmelerinde etkili olacaktır.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.