Şeftalide Bulunan Vitaminler, Mineraller ve Faydaları

Antioksidan bakımından zengin olan ve içerisinde vitamin, mineral deposu olarak bilinen şeftali insan sağlığına faydalı bir meyvedir. Bulunan vitaminler ve minerallerin faydaları.

Şeftalide Bulunan Vitaminler ve Mineraller

Şeftalide Bulunan Vitaminler

Amino asit miktarının zengin olması sayesinde bulunan elementlerin sayesinde insanların en yararlı mineralleri ve vitaminleri de barındırıyor. Tüketilmesi ile birlikte insanlarda kronik yorgunluğun gelişimini engelleyeceği gibi oluşan mevsimsel depresyonun da engellenmesini sağlayacaktır. Saç sağlığı açısından ayrı bir yeri bulunuyor. İnsanların saç dökülmesini durduracak ve güçlenmesini sağlar. Canlı ve parlak saçlara sahip olmanız üzerinde de faydalı olacaktır. Kişilerin kemiklerinin yumuşaması ve tırnaklarının güçlenerek kırılmasını da önleyecektir.

Amino asit sağlıklı olduğu için insanların bağışıklığının güçlenerek daha etkili olmasını sağlayacaktır. Şeftalinin hem meyvesi yiyebileceğiniz gibi aynı zamanda da taze sıkılmış şeftali suyunu içmek son derece etkili olur. Göz altında çukur oluşması ve göz altı morarma oluşmaması için şeftali yenmesi daha etkili olur. 100 gram olgunlaşmış şeftali içerisinde şu vitaminler bulunur:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar
A Vitamini 0.1 mg
B3 Vitamini 0.8 mg
B4 Vitamini 6.1 mg
B9 Vitamini 4 g
C Vitamini 6.5 mg
K Vitamini 2.6 g

Şeftali kalori bakımından da düşük olması ile bilinmektedir. Bu sebeple de diyet içerisinde olan insanların diyet listesi içerisinde bulunmaktadır. 100 gram olgunlaşmış şeftali ortalama olarak 46 kalori olmaktadır.

İnsanların tok tutmasını sağlayacağı gibi aynı zamanda da metabolizma hücrelerinin de hızlı çalışması ile birlikte daha iyi kilo vermelerinde etkilidir.

İnsan sağlığı için vitaminler ne kadar önemliyse aynı şekilde minerallerin de önemi çok fazla olmaktadır. Fakat uzmanlar tarafından önerilen diyabet hastalarının şeftali tüketirken dikkatli olmalarıdır. İçerisinde doğal şeker bulunduğu için diyabetli insanlarda kan şekerinde yükselme meydana gelebilir. 100 Gram şeftali içerisinde bulunan mineraller şunlardır:

Mineral Adı Bulunduğu Miktar
Potasyum 190 mg
Fosfor 20 mg
Kalsiyum 6 mg
Çinko 0.17 mg

Bulunan vitaminler ve mineraller ile birlikte bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlayacak, bu sayede de kabızlık çeken insanların bu sorununu önlemiş olacaktır. C vitamini zengin olması sayesinde ortaya çıkan viral hastalıkların hızla iyileşmesini sağlar. Bağışıklığı da güçlendirip insanların hastalıklara karşı direnç kazanmasında etkili olur.

Şeftalide Bulunan Vitaminlerin Faydaları

A Vitamini: En çok göz sağlığı üzerinde etkili olduğu kadar cilt üzerinde de son derece faydaları olan bir vitamin olmaktadır. Hücrelerin fonksiyonlarının artmasını ve metabolizmanın da hızlanmasında faydalı olur. Kemikler üzerinde, tırnak ve saç dökülmesinin engellenmesinde de faydaları oldukça fazladır. Bu sebeple de alınmaması durumunda kalıcı olarak insan sağlığına zararları olacaktır.

B Grubu Vitaminler: Çocukların gelişmesinde etkili olduğu kadar kemiklerin daha da güçlenmesini sağlayacağı bilinmektedir. Sinir sisteminin güçlenerek ortaya çıkacak olan sinirsel hastalıkları önler. Kas sisteminin daha güçlenmesi ve yorgunluğun oluşumunu önleyecektir. Daha çok metabolizma üzerinde etkili olur. Metabolizmanın güçlenmesi ile birlikte çoğu kişinin kilo vermesinin yavaş olması durumunda vitaminin eksikliğine bağlanmaktadır. Bu vitamin ile birlikte sindirim sisteminin etkilenmesi ile birlikte bağırsakların hızlı çalışarak kabızlık oluşmasını engeller.

C Vitamini: İnsanların hastalıklardan korunmasında çok etkili olan bir vitamin olmaktadır. Damar sertliği gibi bir rahatsızlık sonucunda ortaya çıkacak hastalığın oluşmasını engellediği gibi kalp sağlığında da faydaları saymakla bitmemektedir. Yüksek kolesterol miktarının artması ile birlikte engellenmesini sağlar. Bağışıklık sisteminin en çok güçlenmesini sağlayacak olan ve bu sayede hastalıkların oluşmasını engellediği gibi oluşan üst solunum hastalıklarının da hızla iyileşmesini sağlayan bir vitamindir.

K Vitamini: Kan hastalıklarının oluşmasını engellediği gibi aynı zamanda da kanama meydana gelmesi durumunda insanların kanamanın durması için pıhtılaşmayı engeller. Eksikliği durumunda başta anemi gibi birçok hastalığın olmasına neden olur.

İçerisinde bulundurduğu yararlı vitaminler kadar minerallerde yoğun miktarda bulunuyor. Bu sayede daha sağlıklı olmanızı sağlayan şeftalinin içerisinde bulunan minerallerin de şu faydaları bulunmaktadır:

  • Potasyum: kas zayıflığını engeller, dokuların düzgün çalışmasını, düşük kan şekerinin oluşmasını engeller;
  • Fosfor; çocukların gelişimi, kemiklerin gelişimi, kalp atışının düzenlenmesi, bağırsakların düzgün çalışması;
  • Kalsiyum: Kemiklerin güçlenmesi, kas sisteminin zarar görmemesi, dişlerin çürümesinin önlenmesi;
  • Çinko: Saç dökülmesinin engellenmesi, koku duyusunun güçlenmesi, cilt sağlığı ve kemik sağlığı üzerinde faydalıdır.

Özellikle de mevsiminde üretilen olgun şeftalinin faydaları oldukça yoğundur. Herhangi bir alerji reaksiyona neden olmayacağı bilinmektedir. Fakat tüylü şeftalinin, tüyleri insanların ciltlerine değmesi ile birlikte kızarıklık olmasına neden olabilir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.