Saça Fayda Sağlayan Vitamin Türleri nelerdir? – Faydaları

Saçın sağlığının korunması adına destek vitaminlerin kullanılması gerekebilir. Vitaminlerin düzenli şekilde ve maskeler içinde kullanılması yeterli olacaktır.

Saç ve Vitamin

Saç ve Vitaminler

Saçların durumunu iyileştirmek isteyen kişiler kullandığı şampuan ve balsama dikkat etmesi gerekir. Korkutucu olan popüler markaların şampuanların hemen hemen % 96’sı vücudu zehirlemekte olan unsurlardır. Bulunan kimyasal bileşenlerin hepsi saçların yapılarında tahribat oluşturur, saç kırılganlaşmaya başlar, elastikiyetini ile gücünü kaybetme sorunu yaşar ve renk kaybolacaktır. Karaciğer, kalp, akciğer, organlarda birikim yapması zaman içinde kansere sebep olabilir. Bundan dolayı saçlarda ciddi sorunlar oluşmaya başlayacaktır.

A Vitamini

Kökleri güçlendirme özelliğine sahiptir. Saç uzamasını artırır, dökülmesini önler ve yağda çözünen bir vitamin gibi kolayca fayda sağlar. Ispanak, brokoli, havuç ve dolmalık biber olarak vitamin ve provitamin A gibi kaynakların tüketilmesi önemlidir. Saç güzelliği için bir diğer yararlı mevsim sebzeleri kayıpları önlemek adına gereklidir. Demir, bakır, kobalt, çinko ve diğer eser elementler saç gerekli mineraller ve gerekli maddeler de vardır.

C Vitamini Takviyesi

Askorbik asit, insan beslenmesinde ana maddelerden biridir. Bağ ve kemik dokularının normal işleyişi için C vitamini gereklidir. Bağışıklığın korunması adına da fayda sağlar. C vitamini eksikliğinin var olması cildin, tırnakların ve saçın durumunu etkiler. Bunlar dışında saçlar zayıflatır, düşmeye başlar ve pratik olarak büyümez.  Narenciye, çilek, kuş üzümü, deniz topalak, yaban mersini, kivi ve elma gibi ürünler ile saçlardaki sorunları iyileştirmek mümkündür.

E Vitamini Takviyesi

Bu vitamin, vücudun koruyucu bariyerini güçlendiren güçlü bir immünmodülatör ve antioksidandır. Ayriyeten kan dolaşımını artırır ve hücrelerde rejeneratif süreçleri uyarır. E vitamini eksikliği, parlaklık kaybı, büyüme geriliği, saç şaft yapısının bozulmasında kilitlenir. E vitaminleri saçı ultraviyole ışığın olumsuz etkilerinden korur ve gri saç oluşumunu yavaşlatır. Onun eksikliği ile saç donuk ve cansız görünüyor. Bitkisel yağlar, kabuklu yemişler, tohumlar, yanı sıra yeşillikler, baklagiller, brokoli ve ıspanak bu açıdan zengindir.

Vitamin PP

Diğer isimleri nikotinik asit ve niasinamiddir. Bazen B3 vitamini olarak da adlandırılır. Vitamin PP tesadüf saç tonik birçok kozmetik ürünlerde bulunur edilmektedir. Bu onların büyümesini uyarır saç dökülmesini azaltmak, deri baş ve saç köklerinin beslenmesi microdolaşim geliştirir. Nem kaybından saçları korur.

B Vitamini

Saçların büyümesi, parlak olması ve incelmesi adına B vitaminleri gereklidir. Tiamin (B1), riboflavin (B2), pantenol (B5), piridoksin (B6), inozitol (B8), folik asit (B9), siyanokobalamin gereklidir. Her şeyden önce her türlü lahanada ve yeni mahsulün fındıklarında bulunur.

 B Vitamini

 

Vitaminler ve özellikleri

Saç uzamasını artırır.

Kökleri güçlendirir ve kaybı azaltır.

Parlatır ve parlatır.

Kırılgan ve bölünmüş saçları geri yükler.

Kepekle savaşmaya yardım eder.

B1 (tiamin)

+

 

+

+

 

B2 (riboflavin)

+

 

+

 

 

B3 (PP veya nikotinik asit)

+

 

+

 

 

B5 (pantotenik asit)

 

+

 

 

 

B6 (piridoksin)

 

+

 

 

+

B7 (H veya biyotin)

 

+

 

+

 

B9 (folik asit)

+

+

 

+

 

B12 (siyanocobalamin)

+

+

+

+

 

 Vitaminler Nasıl Kullanılır?

Vitaminler kullanımla koşulsuz olarak ilişkilidir. Bir ölçü ve belirli bir hedef olmadan onları tüketirseniz zarar verebilir ve yapabilirler. Özellikle tıbbi vitamin-mineral kompleksleri söz konusu olduğunda kullanılır. Eczanelerde tabletler şeklinde saçlar için çok farklı vitaminler bulunur. Bir kural şeklinde bu kompleksler, bu vitaminlere ek olarak, saç (keratin, kollajen) ve aynı zamanda eser elementler (büyüme stimülasyonu için magnezyum, parlaklık için çinko vb.) İçin gerekli proteinleri de içerir. Bilmeniz gereken bazı nüanslar vardır;

  • Bir veya başka bir vitaminle maske yapmadan önce, alerjinin olup olmadığını bilmek gerekir. Örneğin; saç dökülmesini önlemek için aloe ve nikotinik asitin zararsız bir maskesini yaparak, kontakt dermatit nedeniyle, karşıt etkiyi alınabilir.
  • Vitaminlerin biyokimyasal etkilerini incelemek gerekir. Örneğin; B6 ve B12, bir maske içinde B1 ile kombine edilmemekten daha iyidir. Çünkü tiyamin ve askorbik asit etkilerini nötralize eder. Zeytin veya dulavratotu yağıyla karıştırmak için A vitamini tavsiye edilir, çünkü doğası gereği yağda çözünebilir.
  • Saç foliküllerinin normal çalışması için vitaminler gereklidir. Beslenme, solunum ve saç büyümesinin biyokimyasal süreçlerini aktive eder. Bizim kilitleri çoğu A vitamini, B vitaminleri, vitamin E ve C Bunlar saç bakımında kapsüller içinde vitaminler özel vitamin kompleksleri alarak veya dâhil ederek takviye edilmelidir ihtiyacı vardır. Genelde vitamin dengesini stabilize etmek için, sadece beslenmeye almak gerekir.


Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.