Saç ve Tırnak Sağlığı İçin Doğru Beslenme ve Vitamin Takviyeleri

Saç ve tırnaklar vücudumuzun diğer parçaları gibi sağlıklı gelişebilmek için vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Bu açıdan beslenme saç ve tırnak sağlığı üzerinde etkili olan önemli faktörlerden biridir.

Cilt, Saç ve Tırnak Sağlığı İçin Gerekli Olan Vitaminler 

Cilt, saç ve tırnak için gerekli vitaminler

Dünyanın birçok farklı kültüründe güzelliğin ilk sembollerinden biri uzun saçlar ve pembe yanaklar olarak tasvir edilir. Bu güzellik anlayışının gelişmesinde en önemli faktörlerden biri cilt, saç ve tırnak güzelliğinin sağlıkla olan yakın ilişkisinden kaynaklanır. Çünkü vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanan birçok hastalık ilk olarak cilt rengini etkiler. Bu durum biraz daha uzun sürerse saçlar incelmeye ve dökülmeye başlar. Ardından tırnaklar kırılır. Çünkü bir hastalık anında vücudunuz öncelikle temel ve yaşamak için gerekli olan organlara vitamin ve mineralleri taşır. Ardından diğer organların ihtiyaçlarını karşılar. Yaş, genetik yatkınlık ve hormonsal faktörlerin bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir etkisi olsa da doğru bir beslenme ile bu faktörlerin etkileri yavaşlatılabilir. Bugün birçok güzellik ürünü de bu temel mantıktan hareket ederek vitamin ve mineraller ile zenginleştirilerek piyasaya sürülmektedir. Fakat sadece dışarıdan uygulanan güzellik ürünleri tek başına yeterli değildir. Bunun için doğru beslenme şeklini benimsemek gerekir. 

Biotin: H vitamini ya da suda çözünebilen B vitamini kompleksleri olarak da bilinmektedir. Saç, tırnak ve cilt sağlığı açısından önemli oluşundan kaynaklı literatürde güzellik vitamini olarak da geçer. Özellikle zayıf ve koparak dökülen saçları kalınlaştırarak uzatan biotin; badem, fındık, ay çekirdeği ve yumurta içinde bolca bulunmaktadır.

Biotinin vücuttaki işlevi kırmızı kan hücreleri ile saç kökleri ve deri altına oksijen taşınmasına yardımcı olmaktır. Eksikliğinde tırnaklarda kırılma, saç dökülmesi, ciltte pullanma, kansızlık ve kas krampları görülür. 

A vitamini: Vücuttaki tüm hücrelerin sağlıklı büyüyüp gelişmesi için A vitaminine ihtiyacı vardır. Saç ve tırnaklar ise vücudun en hızlı büyüyen hücrelerine sahiptir. Ayrıca, A vitamini cilt altı dokularda sebum oluşumunu destekleyerek cildi nemlendirir. A vitamini eksik olan kişilerde saç dökülmesi dahil olmak üzere birçok sağlık sorunu ortaya çıkabilir. A vitamini; beta karoten içeren sarı, turuncu ve kırmızı meyveler ile et, süt, yumurta gibi hayvansal gıdalar içinde bolca bulunmaktadır. 

D vitamini: Halk arasında saç kıran olarak da adlandırılan Alopecia rahatsızlığının tedavi sürecinde önemli bir yer tutar. Son çalışmalar D vitamininin yeni saç folekülleri oluşturmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Eksikliğinde ise cilt döküntüleri, ışık hassasiyeti, kas ağrıları, kronik yorgunluk, tırnaklarda kırılma ve lekelenme görülür. Bazı mantar türleri, balık yağı ve karaciğerde bolca bulunur. Ayrıca D vitamininin vücutta sentezlenebilmesi için günde yarım saat güneşlenmek önemlidir. 

E vitamini: Oksidatif stresi önleyen antioksidan kaynaklardan en önemlisidir. Yaşlanmanın etkilerini azaltır.

Saç dökülmesi sorunu yaşayan hastalar üzerinde Malezya’da yapılan 8 aylık bir çalışma sonucunda E vitamini kullanan hastaların toplam saç miktarı % 34.5 artmıştır. 

Vitamin Takviyeleri ve Kullanım Önerileri 

İlaç İsmi Kullanım Özelliği  Yan Etkileri  Fiyatı 
Solgar Biotin 1000 mcg  Günde 1 defa yemeklerden sonra düzenli saatler içinde tüketilmelidir. Özellikle akşam yatmadan önce içilmesi tavsiye edilmektedir.   Günlük doz aşımı olmadığı sürece herhangi bir yan etkisi yoktur.  40 TL 
Solgar Beta Karoten  A vitamini açısından zengindir.  Yaş, cinsiyet ve kiloya göre günlük ya da haftalık kullanım doktor kontrolleri ile takip edilmelidir.  Vücutta A vitamini biriktiği zaman saç dökülmesine neden olabilir. Günlük tüketimi belirlemek için gerekli tahlilleri yaptırarak doktor eşliğinde kullanılması önerilir.    70 TL 

Solgar Vitamin D3  1000 mcg

D vitamini açısından zengin vitamin takviyesidir. Yemeklerden yarım saat sonra ve günde 1 kapsül tüketilmesi önerilmektedir.   Doz aşımı olmadığı sürece herhangi bir yan etkisi yoktur.   40 TL 

Solgar Vitamin E 400

Günde 1 adet ve yemeklerden sonra kullanılır.  Bilinen bir yan etkisi yoktur.  65 TL

Uyarı 

İhtiyacınız olandan fazla vitamin ve mineral takviyesi almak bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Bu yüzden sağlık ocaklarında ücretsiz tam kan sayımı yaptırarak doktorunuz eşliğinde uygun bir diyet belirlemeniz ve düzenli olarak süreci takip etmeniz önemlidir. 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.