Saçın Uzamasını ve Sağlıklı Kalmasını Sağlayan Vitaminler

Saçlar dış görüntüye büyük katkıda bulunduğundan dolayı her insan parlak, sağlıklı ve gür olmasını ister. Bunun içinde belli başlı vitaminlerin düzenli şekilde vücuda alınması gerekmektedir.

Saç Uzatan Vitaminler

Vitamin C, Biotin (Vitamin B7 veya Vitamin H) ve Niasin (Vitamin B3) gibi B vitaminlerinin saç büyümesi için gerekli vitaminler arasında yer alır. Parlak, sağlıklı saçları korumak ve saçını ihtiyaç duyduğu besinleri sağlamak, saç büyümesi için bu üst vitaminler ile dengeli bir beslenme düzenine sahip olmak önemlidir. Bu vitaminler, sağlıklı saçları, en uzun, en kalın ve en hızlı saç büyümesini teşvik etmek için çalışmaktadır. Yaşın ilerlemesi ile çoğu kadın bir tür saç dökülmesinden veya incelmesinden muzdariptir. Aslında ortalama kadınlar günde 100 ile 150 saç teli arasında kaybetme yaşar. Her insan saç derisini görmek istemez. Hatta daha uzun, daha kalın veya daha dolgun saçlar ister.

Vitamin C, biotin, niasin, demir, çinko ve diğerleri gibi saç dökülmeleri için vitaminler, takviyeleri ve mineraller saç sorunlarının tedavisi için alınabilir. Takviyede tüketilen besin maddelerinden yeterince yararlanılmıyorsa takviyeler özellikle önemlidir ve etkilidir. Vitamin eksikliğine sahip olanlar takviyelerden büyük ölçüde faydalanmaya hazırdır. Bu tarz takviyeleri sadece vitamin eksikliği olan kişiler  kullanmamalıdır. Az sayıda insan diyetlerindeki ideal besin miktarını emer, bu nedenle kıl folikülleri  veya takviyeleri desteklemek için takviye edici parlak saç bakım rejimi ile birleştirilen takviyeleri çoğu insanın yararına olabilir.

Biotin Saç Uzaması

Biotin, bazen B7 Vitamini (bazen Vitamin H) olarak adlandırılan bir B-vitamini kompleksidir. Vücut doğal olarak bağırsaklarda üretir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, kabuklu yemişler ve yumurta sarısı gibi gıdalarda da yer alır. Biotin eksikliği saç dökülmesine sebep olabilir. Biotin, hali hazırda büyüyen saç köklerini yenileyerek saç uzamasına teşvik eder. Diyetteki biotin takviyeleri daha kalın, daha dolgun ve sağlıklı görünen saçlara neden olabilir. Kadınların saç büyüme için iki tablet Viviscal Ekstra Gücü vitamini takviyelerinin günlük dozu, ortalama yetişkinin önerilen günlük değerinin % 80’i olan toplam 240 mcg Biotin (Vitamin B7) içerir.

Protein ve Kollajen

Protein sağlıklı şekilde saçın büyümesini hızlandıran temel bir besindir. Daha dolgun saçları desteklemek için takviyeleri seçerken, diğer gerekli vitaminler ve minerallerin yanı sıra bir bileşen olarak proteinler ile saç takviyeleri seçin. Protein, saçın ana yapı taşıdır ve eğer yeterli düzeyde alınmazsa saçın telleri zayıflar ve kırılmaya daha eğilimli hale gelir. Çok miktarda protein almak saç köklerinin güçlü kalmasına ve daha fazla büyümeye yardımcı olacaktır. Protein dâhil olmak üzere yeterli besin alınmıyorsa, sağlık olumsuz etkilemez ama saçların genel ağlığı konusunda sorunları etkileyebilir. Kırmadan sağlıklı saç büyümeye ilaçsız haplar vardır. Viviscal saç ekimi takviyeleri saçları besler ve C vitamini, Biotin, Niasin, Çinko, Demir ve Viviscal’ın başlıca deniz proteinlerinden türetilen özel deniz kompleksi ile mevcut saç gelişimini destek altına alır. Viviscal takviyeleri, saça büyüme döngüsünü uzatmak için saça önemli besinler sağlar. Viviscal hapları dört aşamada saç köklerini besleme yapar. Viviscal takviyesi kullanıcıları üç ay kadar az fark görebilir.

Kollajen

Bilim adamları kollajen proteininin saç ve cildin önemli bir yapı taşı olduğunu kabul etmişlerdir. Amino asitlerden oluşan bir protein olan kollajen, insan vücudundaki en bol proteindir. Her şeyi bir arada tutan bir tutkal görevi gördüğünden dolayı da önemlidir. Kollajen, cildin sıkılığını, esnekliğini ve cildin yenilenmesini destekleyen bağ dokusunun bir parçası olarak vücudumuzda vardır. Vücut yaşlandıkça, kollajen üretimi azalır ve özellikle cilt hücrelerinin hücre yapıları zayıflar. Sonuç olarak cilt daha ince, kırışık, sarkık ve çok daha kolay zarar görür. Saçlar ise bundan kaynaklı olarak berrak ve donuk hale gelir.  Tırnaklar da kırılgan ve pul pul olur. Kollajen saç ve cilt gibi vücut yapılarını güçlendirmeye yardımcı olan etkilere sahiptir. Ayrıca, toksinler ve kanser hücreleri gibi patojenik maddelerin emilimini ve yayılmasını önleyerek onları koruma altına alır. Bu yapıların güçlendirilmesi, onları kırılmaya ve incelmeye daha az duyarlı hale gelmesini sağlamaktadır. Bundan dolayı birçok kişi kollajen proteininin saç ve cilt için gerekli olduğunu ve birçok güzellik ürününde kollajenin yaygın bir güçlendirme ile yaşlanma karşıtı madde olduğunu düşünmektedir. Düzenli olarak vücutta sağlanması adına ek takviyeler, maskeler ve besin maddeleri alınabilir. Eksilmesi dışarıdan takviyeler ile desteklenmelidir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.