Saç Kırılmaları Hangi Tür Vitaminlerin Eksilmesinden Oluşur?

Saçlarda oluşan kırılma sorunları C vitamini, biyorin ve nisain eksikliğinden meydana gelir. Bu vitaminlerin değerlerinin normal seviyede olması sağlıklı saçlar demektir.

Saç Sorunları

Saçlarda Kırılmalar

Saçlarda meydana gelen kırılmalar düşünülenden daha büyük bir sorundur. Kırılgan saçlar olduğu zaman genelde kadınlar stresli bir sürece girer. Neyse ki, yardımcı olabilecek birkaç önemli ve kolay erişilebilir vitamin ve besin var. Zaten saçlarda oluşan kırılmalarda vitamin değerlerinde meydana gelen eksilmelerden oluşur. Saç sağlığı içten başlar. Saç köklerinin beslenmesindeki ilk adım, tavsiye edilen miktarda önemli vitamin ve besin maddesi alınması ile yapılır. Kırılmaya neden olan vitamin eksiklikleri arasında; 

C Vitamini

En iyi antioksidan olarak bilinir. Birçok insanda bu vitamin türünün saç sağlığı için ne kadar gerekli olduğunu bilmez. Demir emilimini arttırmakla kalmaz, bunun yanı sıra oldukça fazla düzeyde kolajen kaynağıdır. Kollajen, saçı güçlendiren ve daha iyi elastikiyet kazandıran özel bir protein türüdür. Daha fazla esneklik daha az kırılma meydana getirme özelliği bulunur. C vitamini suda çözünebilir, bu da vücudun uzun süre saklanmadığı anlamına gelir.  Fazla C vitamini idrarınızda sisteminizden dışarı akar. C vitamini sadece narenciye meyvelerinden daha fazladır. Koyu yapraklı yeşillikler, çilekler ve domatesler gibi günlük yiyecekler vitamin ile doldurulur.

Biyotin

Vitamin özellikle saçın uzaması konusunda etkilidir. Biyotin veya B7 vitamini en çok araştırılan B vitaminlerinden biridir. Yapılan çalışmalar, günde 2.5 mg biyotinin kırılmaları önlediği, saç kayıplarının öne geçtiği ve kırılmaya karşı dirençli daha kalın, daha güçlü saçlar elde etmek için foliküllerinizi güçlendirdiğini gösterir. Biyotin bizim için birkaç şey birden yapar. Keratin liflerini sağlıklı ve güçlü tutarak saç yapısını iyileştirir. Ayriyeten metabolizmanızın düzenlenmesine yardımcı olur. İyi bir metabolizma tüketilen yiyeceğin dışındaki tüm vitaminleri ve besinleri almaya yardımcı olur. Saç sağlığı için anahtar durumundadır.

Niasin

Foliküldeki hücreler de dâhil olmak üzere hasar görmüş hücreleri onararak saçın kırılmasını önlemeye yardımcı olan farklı B vitamindir. Saç tellerini güçlendirmek, hasarlı saçları onarmak ve daha fazla elastikiyet kazandırmak için zamanla sürekli olarak yeterli niasin alınması önemli bir detaydır. B3 vitamini olarak da bilinen niasin ayriyeten büyük bir anti-oksidandır. Yeşiller, kırmızı etler, süt ürünleri ve fındıklarda bulunur. niasin sağlıklı saçlar için bir vitamin kaynağıdır ve çoğu insan bunu bilmeden göz ardı eder. Düzenli şekidle vücuda alınması sonucunda sağlıklı, kırılmayan, parlayan ve güçlü saçlara sahip olunur.

Beslenmeye Eklemeler

Bu üç vitamin  C vitamini, biyotin ve niasin saçın kırılmasını durdurmaya yardımcı olan etkilere sahiptir. Fakat saç dökülmesi konusunun da önüne geçmek isteyen kişiler protein alımına odaklanmalıdır. Saçların tel kısımları neredeyse tamamen proteinlerden yapılır. Vücudun yeterince protein almaması saç telleri zayıflar, kırılgan hale getirir ve daha çok dökülmesine neden olur.

Protein çoğu insan tüketmeyi sevdiği birçok besin maddesi içinde bulunur.  Fasulye, yumurta ve kırmızı etler büyük kaynaklar arasında yer alır. Yalnız diğerlerinden öne çıkan bir kaynak vardır ki, bu da deniz proteinidir. Yüksek protein seviyelerine ek şekilde somon ve kabuklu deniz ürünleri gibi yiyecekler, saçın güçlü ve güzel kalması için ekstra bir destek sağlama konusunda faydalıdır. Ayrıca Omega- 3 yağ asitleri içeriğine de sahiptir. Saç kaybı konusunda protein kökünde bulunan sorunun çözümlenmesine destek olur.  Potansiyel düzeyde hormanal olan dengesizlikler, tıbbi durumlar ve hatta karşı karşıya olabilecek besin maddelerinin emiliminin farkında olmak saçın sağlığı açısından gereklidir. Anormal miktarlarda kırılma veya dökülme olup olmadığını görmek için saçı gözlemlemek gerekir.

Doğru saç vitaminleri ile bir takviye ve saç dökülmesini önemli ölçüde yavaşlatır. Bir problem görmeye başlanırsa aşırı tepki vermemek önemlidir. Saçın içten dışa doğru şekilde bakılması adına gereken adımlar atılmalıdır.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.